دوكاتي مدرن با چاشني كلاسيك
دوكاتي مدرن با چاشني كلاسيك
راستی ، نظر شما چیه ؟

دوكاتي مدرن با چاشني كلاسيك

شرکت موتورسيکلت سازي دوکاتي را بيشتر با موتورسيکلت هاي سوپربايک و مسابقه اي مي شناسيم. اکثر مدل هاي شهري اين شرکت نيز برگرفته از مدل هاي مخصوص پيست هستند. مدل ايکس دياول که آن را به اختصار دياول مي خوانيم يکي از مدل هاي ساختارشکن دوکاتي به حساب مي آيد. اين موتورسيکلت در کلاس کروزر ساخته شده است. اين کلاس به موتورسيکلت هايي گفته مي شود که براي پيمايش هاي طولاني در مسافت زياد طراحي شده اند. به همين دليل به غير از قدرت و سرعت بايد ويژگي هاي ديگري هم داشته باشند.
دوکاتي براي اين موتورسيکلت، موتور ۱۲۶۲ سي سي چهار سيلندر را در نظر گرفته است. اين موتور مي تواند ۱۵۶ اسب بخار قدرت توليد کند که هر جور نگاه کنيد براي يک موتورسيکلت رقم بسيار زيادي است. حتي براي يک موتور ۱۳۰۰ سي سي خودرو نيز عدد بزرگي به حساب مي آيد. اما دوکاتي چگونه توانسته به چنين قدرتي در اين انجين دست پيدا کند. يکي از دلايل آن دور موتور بالاي اين انجين است. اين موتورسيکلت در حالت درجا روي دور موتور ۲۰۰۰ دور در دقيقه کار مي کند. بيشينه دور موتور آن هم ۱۲ هزار دور در دقيقه است. از طرف ديگر ضريب تراکم داخل سيلندرها را نيز افزايش داده اند. ضريب تراکم در هر سيلندر ۱۳ به يک است. اين سطح از تراکم تنها در خودروهاي مسابقه اي و معدودي از سوپراسپرت هاي شهري ديده مي شود. با اين مشخصات است که اين انجين مي تواند گشتاوري معادل ۱۲۹ نيوتن متر توليد کند. باور کنيد اين گشتاور از برخي خودروهاي سواري که روزانه در خيابان ها مي بينيد بيشتر است. البته ساخت چنين موتوري باعث مي شود تا مصرف سوخت اين موتورسيکلت از محدوده رايج موتورسيکلت ها خارج شده و به خودروها پهلو بزند. موتورسيکلت دياول در هر ۱۰۰ کيلومتر ۳/ ۵ ليتر بنزين مصرف کرده و در مقابل ۱۲ کيلو و ۴۰۰ گرم کربن توليد مي کند. سيستم اگزوز اين خودرو به گونه اي طراحي شده که بخشي از گازهاي خروجي را به صورت کمپرس معکوس به چرخه استفاده برگردانده و به نيروي موتور کمک مي کند. البته اين چيز جديدي نيست و قبلادر خودروهاي تيونينگ شده به طور گسترده استفاده شده است. هر سيلندر خروجي مجزاي اگزوز دارد و در مجموع چهار اگزوز در دو طرف خودرو قرار گرفته است. وجود خروجي اختصاصي براي هر سيلندر موجب مي شود تا عمل تخليه با سرعت بهتري صورت گيرد و در نهايت تنفس موتور بهتر شود.
براي يک موتورسيکلت که مخصوص رانندگي طولاني طراحي مي شود داشتن شاسي و سيستم تعليق راحت يک ويژگي ضروري است. شاسي اين خودرو با زوايايي طراحي شده که موتورسوار نياز به خم شدن براي گرفتن فرمان نداشته باشد. به اين ترتيب اگر چه از آيروديناميک موتورکاسته مي شود اما مي تواند سلامت راننده را در رانندگي هاي طولاني حفظ کند. سيستم تعليق اين موتورسيکلت در بخش عقب تلفيقي از کمک هاي گازي و فنر لول است که با ظرافت خاصي زير زين جاسازي شده اند.
طراحي کلي موتورسيکلت تلفيقي از طراحي مدرن و کلاسيک است. معمولاطراحي موتورسيکلت کروزر با استفاده المان هاي کلاسيک طراحي انجام مي شود. قوس هاي بلند و ارتفاع کم شاخصه اصلي اينگونه طراحي هستند. طراحان دوکاتي اين المان ها را در طراحي دياول رعايت کرده اند. اما المان هاي مدرني را هم به آن افزوده اند. استفاده از شاسي ها لوله اي در زير باک که کاملاهم نمايان هستند از جمله المان هاي مدرن در طراحي اين موتورسيکلت به حساب مي آيند. نکته جالب توجه ديگر در اين موتورسيکلت طراحي متفاوت چرخ هاي جلو و عقب است. در حالي که رينگ جلو طراحي نيمه کلاسيک دارد، رينگ عقب يک طرح مفهومي کامل است. جداي از اين چرخ عقب برخلاف تايرهاي رايج در موتورسيکلت هاي کروزر، از تايري شبيه موتورهاي سوپربايک استفاده مي کند. به نظر مي رسد دوکاتي با طراحي اين چرخ عقب قصد داشته امضاي سوپربايک ساز بودن خود را پاي اين کروزر هم بگذارد.
يکي ديگر از ويژگي هاي فني اين موتورسيکلت سيستم ترکشن کنترل ويژه آن است. سيستمي که گشتاور ورودي به چرخ را کنترل مي کند. براي يک وسيله نقليه دو چرخ، گشتاور ۱۲۹ نيوتن متري مي تواند بسيار خطرناک باشد. اگر شما يک موتورسوار حرفه اي نباشيد احتمال زيادي وجود دارد که آزاد شدن اين همه گشتاور در لحظه حرکت يا پيچ ها کنترل موتورسيکلت را از دست شما خارج کند. موتورسيکلت هاي کروزر نيز طيف وسيعي از مخاطب را در بر مي گيرند که همه آنها الزاما حرفه اي نيستند و براي تفريح موتورسيکلت را استفاده مي کنند. اين سيستم کنترل گشتاور، با توجه به وضعيتي که در زمان حرکت گاز داده شده و کلاچ رها مي شود، گشتاور مناسب را براي يک حرکت پايدار و مطمئن به چرخ عقب منتقل مي کند. موتورسيکلت ايکس دياول داراي سرعتي برابر با ۲۱۰ کيلومتر در ساعت و شتابي صفر تا صد کيلومتر معادل ۲/ ۳ ثانيه است.

 

 

اخبار مرتبط