گلايه هاي «رنو» از شركاي داخلي
گلايه هاي «رنو» از شركاي داخلي
راستی ، نظر شما چیه ؟

در شرايطي که خودروسازان ايراني رنو را يکي از شرکاي قطعي خود دانسته و روي همکاري هاي مشترک با آن حساب کرده اند، گويا اين خودروساز فرانسوي چندان رضايتي از شرکاي ايراني خود ندارد و به دنبال تعريف شيوه جديدي از همکاري با آنها است. اين نارضايتي به حدي است که مدير امور خاورميانه رنو در نشست خبري ديروز خود تا مي توانست، از کم کاري ها و بدعهدي ها و بي پولي هاي خودروسازان ايراني گفت و اعلام کرد رنو تا پايان سال ميلادي جاري، تصميم جديدي در مورد همکاري هاي خود با آنها خواهد گرفت. شکوه و گلايه هاي وي در حالي است که خودروسازان ايراني روي رنو به عنوان همکار خارجي خود حساب باز کرده و حتي از همين حالامحصولات مشترک مدنظرشان را نيز تعيين و قرار است به زودي زمان عرضه و قيمت آنها را اعلام عمومي کنند.

انتقاد از مگاموتور
يکي از اصلي ترين انتقادات ديروز مدير خاورميانه رنو، متوجه مگاموتور بود، شرکتي که به گفته پيمان کارگر، نتوانسته عملکرد مناسبي در داخلي سازي موتور تندر-۹۰ داشته باشد. وي با بيان اينکه ما از مگاموتور عاجز شده ايم، گفت:اين شرکت نه داخلي سازي موتور تندر-۹۰ را انجام داد و نه تيراژش را بالابرد، از همين رو به آن سه ماه فرصت داده ايم تا اقدامات لازم را در اين مورد انجام دهد. کارگر افزود:مگاموتور مي گويد محدوديت مالي دارد، در حالي که ما نمي توانيم به خاطر مشکل آنها، موتور تندر را از خارج وارد کنيم؛ مگاموتور داخلي سازي موتور تندر را جدي نگرفته و اگر در اين فرصت سه ماهه، بخش شمالي اين شرکت را به ما نفروشند، مجبوريم محل ديگري را براي توليد اين موتور در نظر بگيريم و خودمان آن را اداره کنيم.

ضرورت بهبود خدمات پس از فروش
مدير امور خاورميانه رنو اما در بخش ديگري از اظهارات خود، از عملکرد خودروسازان ايراني در حوزه خدمات پس از فروش (مرتبط با محصولات رنو) انتقاد کرد و گفت: رنو از نحوه کار شرکاي خود در خدمات پس از فروش رضايت ندارد و اين شرايط بايد تغيير کند؛ نمايندگي ها به مشتريان مي گويند قطعه نيست، در حالي که هست، منتها آنها نمي خرند و عرضه نمي کنند. کارگر ادامه داد: خودروسازان ايراني مي گويند براي خريد قطعات پول ندارند، در حالي که ضعف مالي آنها نبايد در خدمات پس از فروش رنو مشکل ايجاد کند. کارگر اين را هم گفت که رنو در شيوه جديد همکاري با شرکاي ايراني، نخواهد گذاشت مشتريان براي دريافت محصولات اين شرکت (رنو) معطل بمانند. به گفته وي، رنو از اوايل سال آينده ميلادي، تعاريف جديدي را در شراکت خود با خودروسازان ايراني در نظر مي گيرد.

پارس خودرو را مي خواهيم، نمي دهند
رنويي ها اما در حالي قصد خريد پارس خودرو را دارند که ظاهرا مالک پارس خودرو حاضر نيست تمام سهام اين شرکت را بفروشد و رنو نيز زير بار اين موضوع نمي رود. آن طور که کارگر در نشست خبري ديروز عنوان کرد، رنو براي توليد محصولات جديد خود در ايران به چهار کارخانه جديد نيازمند است، در حالي که ايران خودرو و سايپا مي گويند براي توليد اين خودروها پول ندارند. وي با تاکيد بر اينکه خودروسازان ايراني قطعه مي گيرند و پولش را نمي دهند، گفت: وقتي آنها براي توليد محصولات جديد پول ندارند، رنو مجبور است خودش سرمايه گذاري لازم را در اين مورد انجام دهد و در اين راستا با آنکه پيشنهاد خريد پارس خودرو را داده ايم، اما حاضر به فروش آن نيستند. به گفته کارگر، رنو يا تمام سهام پارس خودرو را مي خرد يا اينکه در خطوط توليد اين شرکت براي توليد محصولات جديدش سرمايه گذاري خواهد کرد.

تندر ارزان نمي شود
مدير خاورميانه رنو در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به آغاز توليد انبوه «ساندرو» در پارس خودرو گفت: طي صحبتي که با پارس خودرو انجام داده ايم، براي ساندرو با دنده معمولي، قيمتي بين ۴۰ تا ۴۳ ميليون تومان در نظر گرفته شده و به نظرم ۴۳ ميليون تومان قيمت مناسب تري است؛ زيرا در غير اين صورت با ضرر مواجه خواهيم شد. به گفته کارگر، قيمت مدل اتومات ساندرو نيز بين ۴۷ تا ۴۹ ميليون تومان پيشنهاد شده که اميدواريم با وجود تورم موجود، بتوانيم اين قيمت را حفظ کنيم. وي همچنين در ادامه به قيمت تندر-۹۰ نيز گريزي زد و تاکيد کرد که قيمت اين خودرو کاهش نخواهد يافت و نهايت هنرمان اين است که نگذاريم بيشتر از اين گران شود.

خودرو ارزان رنو مي آيد
اما در شرايطي که گفته مي شود رنو قصد آوردن محصولي جديد را به عنوان جايگزين پرايد در ايران دارد، کارگر تاکيد کرد که عرضه اين محصول زمان مي برد و به اين زودي ها اتفاق نخواهد افتاد. وي گفت: اين خودرو «کوئيد» نام دارد و در حال حاضر پيش فروش آن با داخلي سازي ۹۷ درصدي در هند آغاز شده و برنامه داريم تا آن را در بازار ايران نيز عرضه کنيم. به گفته کارگر، رنو براي عرضه «کوئيد» در ايران، بايد تغييراتي در اين محصول ايجاد و استانداردهايش را ارتقا بدهد و از همين رو ورود آن به بازار، دو سال زمان نياز دارد. وي تاکيد کرد که شرط توليد «کوئيد» در ايران خودرو و سايپا، قيمت و کيفيت است، چه آنکه هر يک از اين دو شرکت بتوانند کوئيد را ارزان تر و با کيفيت تر توليد کند، اين محصول را به آن خواهيم داد.

اخبار مرتبط