چرا واردات خودرو نصف شد؟
چرا واردات خودرو نصف شد؟
راستی ، نظر شما چیه ؟

چرا واردات خودرو نصف شد؟

گروه خودرو: گمرک جمهوري اسلامي ايران در تازه ترين گزارش خود در مورد کارنامه تجارت خارجي سال ۹۴ در حالي به کاهش ۵۰ درصدي واردات خودروهاي سواري در سال ۹۴ اشاره کرده که اين موضوع را ناشي از سياست موفق دولت در جلوگيري از واردات خودروهاي بالاي ۲۵۰۰ سي سي عنوان کرده است.
براساس آمار گمرک طي سال ۹۴، تعداد ۵۱ هزارو ۵۲۲ دستگاه انواع خودرو وارد کشور شد که درمقايسه با سال ۹۳ واردات خودرو کاهش ۵۰ درصدي را تجربه کرده است. از سوي ديگر ارزش واردات خودرو هم کاهش قابل توجهي داشت؛ به نحوي که ارزش دلاري واردات خودرو طي سال گذشته يک ميليارد و ۲۳۰ ميليون دلار بود؛ بنابراين ارزش دلاري واردات خودرو طي سال ۹۴ در مقايسه با سال پيش از آن ۴۳ درصد کاهش داشته است.
با اين حال گمرک افت واردات خودرو در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ را به دليل چشم پوشي دولت از درآمدهاي حاصل از محل واردات خودرو به سبب ممنوعيت واردات خودروهاي بالاي ۲۵۰۰ سي سي مي داند، اين در شرايطي است که مصوبه ممنوعيت واردات خودروهاي لوکس در اواخر سال ۱۳۹۱ و در دولت دهم ابلاغ شد و در سال هاي ۹۲، ۹۳ و ۹۴ همچنان به قوت خود باقي ماند، اما با وجود اجرايي شدن اين مصوبه در سال هاي ۹۲ و ۹۳ واردات خودرو نه تنها کاهشي نبوده بلکه روند افزايشي نيز داشته است؛ به طوري که واردات خودرو در سال ۱۳۹۲ با ورود ۷۸ هزار و ۶۷۳ خودرو سواري به کشور، رشد ۴۵/ ۷۴ درصدي نسبت به سال ۹۱ را ثبت کرد و واردات ۱۰۳ هزار و ۹۱۸ دستگاه خودرو در سال ۹۳ نيز نشان از رشد ۳۱ درصدي واردات خودروهاي سواري در مقايسه با سال ۹۲ داشت؛ بنابراين با توجه به آمار واردات خودرو طي سال هاي گذشته به نظر مي رسد که ارتباط ميان افت واردات با ممنوعيت واردات خودروهاي لوکس، محلي از اعراب ندارد. آنگونه که بسياري از کارشناسان بازار خودروهاي وارداتي اعلام کرده اند عامل اصلي در کاهش واردات خودروهاي سواري به دليل افت تقاضا در بازار بوده است. موضوعي که بازار خودروهاي داخلي را نيز تحت تاثير قرار داد و موجب افت توليد طي سال گذشته شد.

اخبار مرتبط