چانگان CS35 : بررسی،مشخصات فنی،شرایط فروش اقساطی، قیمت، معایب، سواری شاسی بلند
چانگان CS35 : بررسی،مشخصات فنی،شرایط فروش اقساطی، قیمت، معایب، سواری شاسی بلند
3.9 (78.89%) 18 votes

چانگان یکی از خودروسازان نسبتا مطرح چین است و محصولاتی را در زمره پر فروش ترین های بازار چین ارائه می دهد، این شرکت همکاری گسترده ای با خودروسازان مطرح جهان دارد و به مونتاژ و تولید خودروهای پیشرفته در چین می پردازد.

با این حال سایپا به سراغ دو مدل کاملا چینی این خودروساز رفته، سدان ایدو که یک محصول بسیار پر فروش در چین به حساب می آید و کراس اوور CS35 که در زمره خودروهای مطرح بازار کشور اژدها قرار می گیرد.

وقتی امیدی برای رقابت وجود نداشته باشد، زمان همکاری فرا می رسد! این روایت صنعت خودروسازی ایران است که این روزها بیش از هر زمان دیگری به همکاری با خودروسازان چینی روی آورده و شاید با توجه به سوابق گذشته، چاره ای نیز جز این کار وجود نداشته باشد.

به هرحال پس از آنکه در سال ۹۴ شاهد عرضه سری اول و وارداتی چانگان CS35 با تاخیر قابل توجه و بد قولی های بسیار بودیم، حالا بلاخره زمزمه های جدی شدن تولید این محصول در سایپا کاشان به گوش می رسد.

قیمت اعلام شده برای چانگان CS35 مونتاژی در حدود ۶۲ میلیون تومان است که اختلافی حدود ۲۰ میلیونی را با سری اول نمونه های وارداتی نشان می دهد که با قیمت عجیب بیش از ۸۰ میلیون عرضه می شدند، اما در پی افزایش قیمت های اخیر که از سوی شورای رقابت اعمال شد، احتمالا رقم نهایی و پرداخت شده توسط مشتری در حدود ۶۵ میلیون تومان باشد.

در شرایط فعلی بازار، در محدوده قیمت ۶۵ الی ۷۵ میلیون تومان، رقیب مستقیمی برای چانگان CS35 وجود ندارد، هرچند نمونه دستی این خودرو با لیفان X60 روبرو خواهد شد که به موتور قدرتمندتر مجهز است و بدنه بزرگتری نیز دارد.

پرداخت چنین بهایی و پذیرفتن ریسک خرید یک خودرو چینی، با توجه به مشخصات فنی کاملا معمولی این مدل منطقی نیست و شاید قبول ریسک خرید یک خودرو دست دوم شناخته شده با قیمت ۶۰ میلیون تومان به مراتب پذیرفتنی تر باشد.

به خصوص که با چنین بودجه ای خودروهای نسبتا قابل قبولی از مزدا ۳ نسل قبل گرفته تا تویوتا کرولا قدیمی و حتی کیا پیکانتو ۲۰۱۴ قابل انتخاب است که این آخری اتفاقا گارانتی هم دارد.

از منظر این افراد پرداخت ۶۲ میلیون تومان برای چانگان CS35 به عنوان یک خودرو چینی که اساسا کاربرد درون شهری دارد، توجیه پذیر نخواهد بود مگر آنکه خودرو دیگری را برای استفاده مسافرتی در اختیار داشته باشید و چانگان را به عنوان خودرو دوم برای رفت و آمد روزمره استفاده کنید.

چانگان یکی از خودروسازان نسبتا مطرح چین است و محصولاتی را در زمره پر فروش ترین های بازار چین ارائه می دهد، این شرکت همکاری گسترده ای با خودروسازان مطرح جهان دارد و به مونتاژ و تولید خودروهای پیشرفته در چین می پردازد.

با این حال سایپا به سراغ دو مدل کاملا چینی این خودروساز رفته، سدان ایدو که یک محصول بسیار پر فروش در چین به حساب می آید و کراس اوور CS35 که در زمره خودروهای مطرح بازار کشور اژدها قرار می گیرد.

اما پس از واردات هر دو مدل، حالا تنها صحبت از مونتاژ نمونه کراس اوور یعنی CS35 شنیده می شود و ظاهرا برای عرضه مدل ایدو برنامه مدونی وجود ندارد.

CS35-3

بنابراین در نوشتار به بررسی مختصر چانگان CS35 خواهیم پرداخت.

طراحی ظاهری فوق العاده مناسب و هماهنگ که توسط شرکای طراحی مشهور چانگان انجام شده، مهمترین نقطه قوت  این کراس اوور شهری به حساب می آید.

در واقع به سختی می توان نقطه ضعفی را به طراحی بدنه CS35 وارد دانست و این کراس اوور جمع و جور از هر زاویه ای چشم نواز و هماهنگ جلوه می کند.

CS35-2

در فضای داخلی کابین، شباهت هایی با طراحی محصولات فورد (یکی از شرکای چانگان در بازار چین) به چشم می خورد، اما ظاهرا طراحان چانگان به مسائل ریز مهندسی نیز توجه نشان داده اند و از همین رو ارگونومی خودرو مناسب به نظر می رسد.

اما کیفیت متریال داخلی کابین چندان عالی نیست و با توجه به قیمت حدود ۶۵ میلیون تومانی خودرو، می توان از این بخش به عنوان نقطه ضعف نسبی (در مقایسه با قیمت و سطح توقع مشتریان) یاد کرد.

CS35-4

همچنین CS35 علیرغم طراحی خوب و فضا سازی مناسب، با طول تنها ۴٫۱ متر، خودرو بزرگی نیست و نمی تواند از نظر فضای سرنشینان یک خانواده پنج نفره را برای سفر نسبتا طولانی راضی نگه دارد.

CS35-7

از حیث مشخصات فنی، این مدل از چانگان با پیشرانه ۱٫۶ لیتری با قدرت ۱۲۵ اسب بخار و گشتاور ۱۶۰ نیوتن متر و گیربکس چهار سرعته اتوماتیک با انتقال نیرو به چرخ های جلو، خودرو چندان سریعی نیست به طوری که شتاب صفر تا صد چانگان CS35 در برخی منابع حدود ۱۴٫۵ ثانیه ذکر شده است.

بنابراین سایپا بیش از هر چیز بر روی رفاه رانندگی با این خودرو دنده اتوماتیک و مصرف سوخت اقتصادی آن در رانندگی شهری تاکید می کند.

CS35-8

تعداد کیسه های هوا در نسخه مونتاژی چانگان CS35 به دو عدد کاهش یافته است.

نکته امید بخش در این میان، هندلینگ نسبتا خوب چانگان CS35 (در صورت حذف نشدن ESP از نسخه مونتاژی)، نرمی و راحتی سیستم فنربندی و ایمنی نسبتا خوب شاسی با کسب ۴ ستاره از آزمایش ایمنی C NCAP (مخصوص چین) است که البته با نسخه مجهز به چهار ایربگ حاصل شده، اما برای نمونه مونتاژی تعداد ایربگ ها به ۲ عدد کاهش می یابد که البته جای تاسف دارد.

سری وارداتی چانگان CS35 تنها با گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک عرضه می شد اما ظاهرا برای نمونه های مونتاژی، امکان انتخاب نمونه ۵ سرعته دستی نیز وجود دارد که می تواند تا حدودی ضعف قدرت پیشرانه را جبران کند.

CS35-5

چهار ستاره ایمنی، نتیجه تست چانگان CS35 با چهار کیسه هوا در آزمایش C NCAP است.

اما با این حال باید گفت که CS35 در مجموع بیشتر برای خانواده های جوان و مصارف درون شهری مناسب است و از نظر مشخصات فنی و شتاب و کشش نباید انتظار یک خودرو تند و چابک در مسیر های پر پیچ و خم کوهستانی با حداکثر ظرفیت بار و مسافر را داشته باشید.

متاسفانه اطلاعات مستندی در مورد سطح تجهیزات نسخه های مونتاژی وجود ندارد، اما به نظر می رسد تجهیزاتی همچون سانروف و کروز کنترل در  میان تجهیزات رفاهی قابل انتخاب لحاظ شده باشند، همچنین احتمالا فرمان نیز از گونه هیدرولیکی (به جای فرمان برقی سری وارداتی) و ترمزهای به صورت چهار چرخ دیسک خواهند بود.

CS35-9

 

CS35-1

بنابراین به نظر می رسد که در این کلاس قیمتی، شانس موفقیت نمونه اتوماتیک CS35 با توجه به طراحی ظاهری جذاب و نبود رقیب مستقیم در بازار، بیش از نسخه دستی باشد، هر چند در نهایت باید منتظر اعلام مشخصات دقیق و قیمت نهایی این مدل توسط سایپا ماند.

خوشبختانه نسخه مونتاژی نسبت به نمونه وارداتی چندان پیرایش نشده و از نظر تجهیزات رفاهی تقریبا در سطح یکسانی قرار دارد. از جمله تجهیزات رفاهی CS35 می توان به سنسور نور،کروزکنترل، دکمه های تنظیم صدا از روی فرمان، صندلی شش حالته راننده، تودوزی چرم، آینه های تاشو برقی، چراغ های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع چراغ و سانروف اشاره کرد.

جالب تر آنکه در نمونه مونتاژی چراغ مه شک به سپر جلو افزوده شده است و از این رو می توان این نکته را نقطه تمایز ظاهری نمونه های مونتاژی و وارداتی دانست.

CS35-6

هرچند عمده خریداران مدل وارداتی که سال ۹۳ در حدود ۸۵ میلیون تومان برای چانگان CS 35 پرداخته اند و خودرو خود را با ماه ها تاخیر تحویل گرفتند، حالا از قیمت گذاری نسبتا مناسب سایپا و افت قیمت قابل توجه خودرو خود در عذابند ولی می توان این نوید را به مشتریان قدیمی سری وارداتی داد که حالا به لطف مونتاژ شدن این خودرو، نگرانی آن ها بابت خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی تا حد زیادی مرتفع خواهد شد.

بنابراین می توانند به جای فروش به نگهداری بلند مدت خودرو چینی اصیل خود بیاندیشند بلکه ضرر ۲۰ میلیونی اولیه تا حدی جبران شود.

CS35-19

به لطف وجود این خریداران فداکار، حالا سایپا دید بهتری نسبت به شرایط خدمات پس از فروش CS 35 پیدا کرده است  و برخی نقاط ضعف را نیز تصحیح کرده، برای مثال ظاهرا تنظیم ECU خودروهای وارداتی مناسب شرایط روسیه بوده و سیستم کولر خودروهای وارداتی نیز کارایی لازم را نداشته که با انجام تمهیداتی هر دو مشکل رفع شده است.

CS35-3

همانطور که از تصاویر مشخص است، چانگان CS35 به خصوص در رنگ های قرمز و آبی خودرو جذاب و نسبتا زیبایی است و مسلما دل بسیاری خریداران را به لطف این طراحی خوب خواهد بُرد.

اما در فضای درون کابین اثر چندانی از شعار انتخابی سایپا برای این خودرو دیده نمی شود و نمی توان “کیفیت را لمس” کرد.

CS35-10

قیمت نهایی چانگان سی اس ۳۵ حدود ۶۴ میلیون تومان د نظر گرفته شده اما سری اول این خودرو با قیمت ۶۲ میلیون تومان به فروش می رسد.

هرچند طراحی داخلی نیز همانند طراحی بیرون به خوبی انجام شده و ارگونومی کابین و فضای داخلی نیز مناسب به نظر می رسد، اما کیفیت نه چندان جالب پلاستیک های تریم داخلی، نشان می دهد که این چانگان هم کیفیت متفاوتی نسبت به سایر خودروهای چینی در چنته ندارد و از متریال مشابهی شکل گرفته است.

CS35-24

پس از روشن کردن پیشرانه حرکت عقربه های دور موتور و سرعت سنج که یک حرکت رفت و برگشتی تا انتها انجام می دهد، راننده را به یاد خودروهای اسپرت می اندازد اما صدای پیشرانه چهار سیلندر و ۱٫۶ لیتری با ۱۲۳ اسب بخار قدرت اعلامی سایپا، نشان می دهد که ارتباط خاصی بین این چانگان و یک خودرو اسپرت وجود ندارد.

CS35-27

عملکرد پدال‌ها هرچند به‌موقع و پاسخگو است اما در چند ثانیه اول به نظر می‌رسد که خودرو چندان تمایلی به حرکت پرشتاب ندارد. این موضوع به گیربکس‌ خودرو برمی‌گردد هرچند که ممکن است این ایراد صرفا در خودرو مورد آزمایش ما باشد چرا که تعدادی از این خودروها که برای آزمایش خبرنگاران در نظر گرفته شده اند که شرایط یکسانی ندارند.

CS35-4

برای مثال این خودرو، پیش‌تر برای آموزش کارکنان فنی سایپا، باز یا دمونتاژ شده و سپس دوباره آن را مونتاژ کرده‌اند و به همین دلیل هم هیچ یک از مجموعه های الکترونیکی خودرو کار نمی کند.

CS35-17

با همه این‌ها پس از گذشت مدتی کوتاه CS35 خود را باز می‌یابد و شتاب به حد قابل توجهی می‌رسد که می‌توانیم آن را برای استفاده روزمره کافی بدانیم.

CS35-22

در مجموع با توجه به عملکرد سایر خودروهای حاضر در تست می تواند تخمین زد که شتاب صفر تا صد چانگان CS 35 می تواند در حدود ۱۵ ثانیه باشد که در محدوده خودروهای نسبتا کُند قرار می گیرد.

CS35-26

با ورود سریع به پیچ‌ها یکی دیگر از مشخصه‌های این چانگانِ کاشانی رو می‌شود، CS 35 در محور عقب پایداری  قابل قبولی دارد. هرچند این مساله درمورد چرخ‌های جلو صادق نیست و اگر سرعتتان از حدود ۶۵ کیلومتر در ساعت بیشتر باشد محور جلو به سادگی تمایل خود را برای کم فرمانی و عدم اجرای درست دستورات راننده نشان می‌دهد.

CS35-21

البته طبیعتا سرعت ناپایداری ارتباط زیادی با زاویه ورود به پیچ و کیفیت آسفالت دارد و نمی توان ۶۵ کیلومتر در ساعت را برای هر پیچ و هر جاده ای معتبر دانست.

این مساله می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد اما آنچه ما بطور تجربی به آن رسیدیم این است که عدم توزیه مناسب وزن باعث می شود که در سرعت‌های بالا چسبندگی چرخ‌های جلو از دست برود.

با رها کردن گاز یا وارد کردن فشار اندکی روی پدال ترمز، وزن خودرو به جلو تمایل پیدا کرده، چسبندگی این محور افزایش یافته و درنهایت مشکل کم فرمانی حل می شود.

CS35-8

شاید با تعویض تایرهای چینی با نمونه های بهتر و مرغوب تر از شدت این مشکل تا حد زیادی کاسته شود، اما نکته اساسی این است که CS 35 مونتاژی سایپا از سیستم پایداری الکترونیکی (ESP) بی بهره است.

این درحالیست که میزان تاثیر گذاری این سیستم در ایمنی خودرو دست کمی از ABS ندارد و نصب آن برای تمام خودروهای اروپایی اجباری شده است، اما خودروسازان ایرانی و حتی وارد کنندگان خودروهای چینی معمولا این سیستم را از محصولات خود حذف می کنند.

CS35-5

نتیجه تست تصادف چین، چهار ستاره ایمنی (خودرو مجهز به ۴ کیسه هوا) بوده است.

تعلیق و فنربندی چانگان CS 35 چندان پیشرفته نیست اما کارایی نسبتا مناسبی دارد و با توجه به دست‌اندازهای مخصوص تعبیه شده در مسیر آزمایش فنیِ سایپا کاشان، خیال مارا از این بخش راحت کرد، البته این به این معنا نیست که حتی برای یک لحظه تصور آفرود رفتن با چانگان CS35 به ذهنتان خطور کند و این عملکرد مناسب صرفا ویژه جاده‌های شهری است!

CS35-25

نکته دیگری که باید درنظر بگیریم این است که علیرغم عملکرد مناسب سیستم تعلیق و ترمز، گیربکس نه‌چندان لذت بخش یکی از ایرادات این چانگانِ سایپایی است.

تکنولوژی قدیمی این گیربکس تیپ ترونیک یکی از علت‌های همان مکث‌های مذکور در شتاب‌گیری اولیه است و در حالت دستی تاخیرهای محسوسی را از خود نشان می‌دهد بطوری که پس از مدتی حالت D و اتوماتیک را به دستی آن ترجیح می‌دهید.

CS35-2

گشتاور ۱۶۰ نیوتن‌متری باعث شده تا در سربالایی ۲۰ درجه موجود در مسیر آزمایش فنی، خودرو عملکرد مشخصی داشته باشد و از عهده انتظاراتمان برآید البته درصورتی که خودرو را در این شیب متوقف کنید و دوباره بخواهید بالا بروید متوجه اندکی عقب‌گرد و سپس فشار زیادی که به موتور می‌آید، خواهید شد.

بنابراین مشخص است که اگر با وزن زیاد (بار و مسافر) در یک مسیر سربالایی به ترافیک برخورد کنید، فشار زیادی به اجزای فنی این کراس اوور چینی وارد می شود و ممکن است عطای شیب پیمایی را به لقایش ببخشید.

CS35-16

نتیجه نهایی

با دو دیدگاه مثبت یا منفی می توان به چانگان CS35 نگریست.

مثبت از آن جهت که در شرایط فعلی بازار خودرو که علاقه زیادی به خودروهای کراس اوور ایجاد شده، نمونه های اتوماتیک (حتی چینی) بیش از ۷۵ میلیون تومان قیمت می خورند و حالا CS 35 با قیمتی مناسب تر و ظاهر جذاب خود می تواند دل بسیاری افراد را شاد کند.

CS35-28

CS35-29

از سوی دیگر ابعاد و اندازه، مشخصات فنی و امکانات رفاهی، اکثر افراد را برای زندگی روزمره شهری راضی می کند و از این رو مشتریان کم توقع احتمالا از انتخاب CS 35 پشیمان نخواهند شد، البته به شرطی که سایپا در زمینه خدمات پس از فروش این مدل خوب عمل کند.

اما دیدگاه منفی یا کمی سخت گیرانه ای نیز وجود دارد که معمولا زاویه دید افرادی است که مشخصات فنی این خودرو را با سایر مدل های موجود در بازار مقایسه می کنند.

CS35-30

جایی که نسبت نیرو به وزن یا تکنولوژی گیربکس این مدل عملا تفاوتی با امثال ۲۰۶ اتوماتیک ندارد و به سبب ناشناخته بودن برند چانگان، طبیعتا از نظر خدمات پس از فروش و عرضه قطعات یدکی نیز ریسک بیشتری نسبت به سایر خودروهای تولید داخل یا حتی چینی هایی که چند سال سابقه مونتاژ دارند، وجود خواهد داشت.

CS35-7

 

CS35-23

طبیعتا دیدگاه هر دو دسته درست است و نمی توان در شرایط فعلی که زمانه قحط الرجال خودروهای خوب و با کیفیت است، به خریداران یا منتقدان محصولات چینی خُرده گرفت، اما آنچه واضح است اینکه شاید CS35 طراحی یا کیفیت فنی قابل قبولی (نسبت به خودروهای تولید داخل) داشته باشد، اما از نظر فنی برای استفاده خانوادگی در جاده ها نمی تواند قدرتمند ظاهر شود و پشت فرمان این خودرو ناچارا باید اتوبان قزوین رشت را به جاده چالوس ترجیح دهید.

اخبار مرتبط

نظر شما !!
  1. موسی الرضا جنتی آقالطفعلی

    سلام خیلی عالی ولی یکم پولم کمه ……………………. ویرایش توسط مدیریت