واردکننده‌های فاقد نمایندگی و اشخاص هم میتوانند خودرو وارد کنند. + سند
واردکننده‌های فاقد نمایندگی و اشخاص هم میتوانند خودرو وارد کنند. + سند
با رای دادن به این پست از مشاوره های ویژه ما بهره مند بشوید.

واردکننده‌های فاقد نمایندگی و اشخاص هم میتوانند خودرو وارد کنند. + سند

 

رسانه خودرو ::: حدود یک سال قبل معاون اول رئیس جمهور در ابلاغیه مهم، دستور العمل جدید واردات خودرو را با هدف احتمالی کنترل ورود و خروج ارز به دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد. پس از این ابلاغیه و بر اساس مفاد آن، ثبت سفارش برای واردکنندگان غیر نمایندگی امکان پذیر نشد. چند ماه بعد به دلایل نامعلوم سایت ثبت سفارش برای واردکنندگان دارای نمایندگی نیز بسته شد و این بلاتکلیفی تا همین چند ساعت قبل نیز تداوم پیدا کرده است.در قوانین جدید واردات خودرو اعلام شده که واردکنندگان شخصی می توانند خودرو به کشور بیاورند و باید الزامات اصلی برای ارائه خدمات پس از فروش رعایت کنند.
از نگاه بسیاری از کارشناسان این اتفاق می تواند کنترلی بر روی قیمت گذاری رسمی خودروها داشته باشد و باعث شود تا اوج گیری بهای تمام شده خودرو برای مصرف کننده، کمتر از حد تصور باشد. البته که با توجه به سبک فعالیت شرکت های رسمی نمی توان توقع داشت که واردکنندگان شخصی در فصل جدید خودروهای وارداتی در کشور به سراغ این برندها بروند و بیشتر با عرضه خودروهای رایج بازار فعالیت خود را مجددا آغاز کنند. در قوانین جدید نمی توان توقع داشت که هر فرد و یا شخص حقیقی بتواند واردات خودرو را به راحتی انجام دهد. زیرا قواعد خدمات پس از فروش سخت بوده و شاید هر کسی نتواند بحث خدمات پس از فروش را طبق قوانین اجرایی نماید. به گفته یکی از کارشناسان، واردات خودرو به صورت شخصی و توسط شخص حقیقی می تواند با هماهنگی شرکت های واردکننده رسمی اتفاق بیافتد و باید هزینه گارانتی و خدمات پس از فروش را مانند گذشته به شرکت های رسمی پرداخت نماید و فیش آن را در زمان اخذ مجوزهای ترخیص و شماره گذاری به نهادهای مربوط ارائه دهد.

در حالی که یک سال قبل با دستور معاون اول رئیس جمهور، واردکنندگان بدون نمایندگی از بازار واردات خودرو حذف شدند، خبرها حکایت از فعالیت مجدد این واردکنندگان در بازار ملتهب واردات خودروهای خارجی دارد.
حالا بر اساس اخبار واصله وزارت صنعت، سایت ثبت سفارش واردات خودرو را که این روزها اخبار آن با دقت زیادی دنبال می‌شود، به صورت آزمایشی باز کرده است. بر این اساس از هفته آینده با ابلاغ دستور العمل جدید واردات که در هیئت دولت تصویب شده است، امکان ثبت سفارش واردات برای برخی مدلهای خودروهای خارجی محقق خواهد شد.
در این بین یکی از مهمترین نکات در خصوص بازگشایی سایت ثبت سفارش، موضوع فعالیت مجدد واردکنندگان بدون نمایندگی در بازار خودروهای وارداتی است. در واقع در حالی که دقیقا یک سال قبل با ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور این گروه از واردکنندگان از بازار واردات حذف شده بودند حالا با دستور العمل احتمالی مصوب دولت این واردکنندگان نیز به بازار واردات باز خواهند گشت. بر این اساس مشخص نیست دولت در این زمینه چه توضیحی به مردم ارائه خواهد کرد.
به هر حال به نظر می‌رسد، یا تصمیم یک سال قبل دولت برای منع فعالیت این دسته از واردکنندگان اشتباه بوده و یا تصمیم فعلی تحت شرایط خاصی اتخاذ شده، به هر ترتیب این نوع بی‌ثباتی‌ها در عرضه تصمیم سازی تنها موجب تحمیل خسارتهای جبران ناپذیر اقتصادی به مصرف کننده نهایی است.
بازگشت واردکننده‌های فاقد نمایندگی به بازار خودرو + سند
نگاهی به خبرهای منتشر شده در خصوص تخلفات وارداتی، نشان می‌دهد بازار ملتهب خودروهای وارداتی نیازمند نظارت همه جانبه دستگاههای نظارتی و اجرایی می‌باشد.
بر این مبنا با توجه به مطرح شدن ابهاماتی در خصوص وقوع تخلفات وارداتی با کارتهای بازرگانی یکبار مصرف و فرارهای مالیاتی ناشی از آن، به نظر میرسد، دولت بایستی در این زمینه نیز یک تصمیم قاطع اتخاذ کند.

تا همین چند هفته پیش موج اصلی گرانی خودروها مربوط به محصولات وارداتی بود که بیشترین تقاضا را در بازار کشور داشتند و حتی رده میانی خودروهای بازار از نظر محبوبیت هم افزایش قیمت نجومی را تجربه نکرده بود. اما شاهد هستیم که طی ۱۰ روز گذشته، به خاطر تقاضای بالای بازار برای اکثر خودروهای وارداتی، موج گرانی و حباب قیمتی به خودروهای نه چندان محبوب بازار هم رسیده است.
هوندا CR-V که یک کراس اوور ژاپنی با کیفیت و اصیل شناخته می شود، در زمان عرضه رسمی خود نتوانست تا فروش بالایی مانند رقبا را ثبت کند و همیشه با قیمتی کمتر از بهای رسمی شرکت واردکننده در بازار آزاد معامله می شد. اما نبود برخی خودروها باعث شده تا مشتریان به سراغ این خودرو هم بیایند و برای خرید آن اقدام کنند. جالب اینجاست، CR-Vهایی که چند ماه در نمایشگاه های خودرو خاک می خوردند و مشتری برایشان وجود نداشت، این روزها در مدل های ۲۰۱۶ فول آپشن صفر کیلومتر قیمتی حدود ۲۷۰ تا ۲۹۵ میلیون تومان را تجربه می کنند. این در حالی است که تابستان امسال می شد تا این خودرو را با هزینه حدود ۲۳۵ میلیون تومان خریداری کرد و مدل ۲۰۱۷ آن را با ۲۵۰ میلیون تومان تهیه کرد. در حال حاضر قیمت نسخه فول اپشن ۲۰۱۷ این خودرو در آگهی ها تا ۳۱۰ میلیون تومان هم اعلام می شود.

تسنیم-اسب بخار

اخبار مرتبط