آخرين اخبار :
  1. تبلیغات
  2. درباره ما
  3. تماس با ما
امروز: ۲ اسفند ۱۳۹۶
شما اینجا هستید » صفحه اصلی اخبار خارجی , اسلایدر , پشنهاد سردبیر » ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان

ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶
ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان
ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان
5 (100%) 1 vote

ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان

برنامه خودروسازان خارج برای ۹ میلیون زن سعودی

 

رسانه خودرو ::بعد از سال‌ها طرح ممنوعیت رانندگی برای زنان در عربستان لغو شد.

با امضای حکمی از سوی ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی در روز سه شنبه، زنان این کشور اجازه رانندگی پیدا می کنند و از این پس می توانند گواهینامه بگیرند. گرچه در عربستان سعودی قانونی که رانندگی زنان را منع کند وجود نداشت با این حال برخی از زنان پیشتر بخاطر رانندگی جریمه و یا زندانی شده بودند.

رسانه های آلمانی تحریف اذهان از سرکوبگری های داخلی و جلب حمایت های بین المللی برای سیاست های جنگ طلبانه علیه یمن، ایران و قطر را از جمله دلایل لغو ممنوعیت رانندگی زنان از طرف پادشاه سعودی عنوان کردند.

زمانی که عربستان رسما ممنوعیت رانندگی برای زنان را لغو کرد، شرکت‌های خودروساز وقت را برای جذب ۹ میلیون مشتری‌ای که جدیدا به جمع خریداران احتمالی خودرو در عربستان اضافه شده‌اند تلف نکرده و سریعا وارد عمل شده‌اند.

 شماری از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های خودرو در جهان در پی برداشته شدن ممنوعیت رانندگی برای زنان عربستان، مستقیما برای زنان این کشور تبلیغ می‌کنند.
ملک سلمان ، پادشاه عربستان ممنوعیت رانندگی زنان این کشور را رسما لغو کرده اما زنان این کشور از سال آینده امکان رانندگی می‌یابند.

به گزارش بلومبرگ، این تصمیم حکومت عربستان سر و صدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته و موافقان و مخالفان بسیاری را برانگیخته است. شرکت‌های خودروسازی نیز در میانه این هیاهو قصد دارند با جلب‌نظر رانندگان زن عربستانی، مشتریان جدیدی برای خودروهای خود بیابند. شرکت فورد موتور با انتشار عکسی از چشمان یک زن در درون آینه بغل یک خودرو با پس‌زمینه‌ای مشکی نوشت: «به صندلی راننده خوش آمدید.» این شرکت در توییت دیگری که در آن هشتگ #زنان_سعودی_می‌توانند_رانندگی_کنند، به کار رفته با انتشار یک خودروی مدل موستانگ زرد رنگ، این خودرو «خودرویی رویایی» برای اعضای کمپین دفاع از حقوق زنان سعودی توصیف شده است.

برندهای لندرور و جگوار شرکت تاتاموتورز هم تصویری از یک کیف زنانه منتشر کرده‌اند که در میان محتویات آن کلید یک ماشین و لوازم آرایشی دیده می‌شود و زیر آنها نوشته شده: «ماجراجویی در انتظار شماست» و «جاده مال توست.» شرکت فولکس واگن هم تصویری با پس‌زمینه مشکی منتشر کرده که بین دو دست زنانه تزئین شده با حنا نوشته شده: «نوبت من.» برند مینی شرکت بی‌ام‌و پا را فراتر گذاشته و ویدئویی ۱۱ ثانیه‌ای منتشر کرده که در آن یک خودروی «چستنات کوپه» به نمایش درمی‌آید که روی ‌آن به رنگ سفید نوشته شده: «رزرو شده برای زنان.» اقدام سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در صدور فرمان حق رانندگی برای زنان بخشی از یک تلاش گسترده‌تر برای نوسازی و تنوع بخشی به اقتصاد این کشور و کاهش وابستگی آن به نفت است. به گفته زیاد داوو، تحلیلگر مسائل اقتصادی، این تغییر احتمالا تا سال ۲۰۳۰ حدود ۹۰ میلیارد دلار به تولید اقتصادی عربستان اضافه خواهد کرد.

دو تن از مدافعان حق رانندگی زنان در عربستان سعودی به اتهام زیر پا گذاشتن این ممنوعیت به دادگاه ویژه تروریسیم فراخوانده شدند.

این دو زن از اول دسامبر در بازداشت به سر می برند. به نقل از بورونیوز لجين الهَذلول در حالی که رانندگی می کرد قصد داشت تا از امارات عربی متحده وارد عربستان سعودی شود.

از ورود وی به خاک عربستان سعودی به مدت ۲۴ساعت در مرز جلوگیری شد. این در حالی بود که گذرنامه اش را مرزبانان ضبط کرده بودند.

کنشگر دیگر، مَيساء العمودی خبرنگاری است که در امارات عربی متحده اقامت دارد. وی برای حمایت از این زن به مرز رفته بود.

عربستان سعودی تنها کشوری در جهان است که زنان در مرزهای آن اجازه رانندگی ندارند.

اخبار مرتبط

قالب وردپرس