معاینه فنی «ویژه» شرط اخذ آرم طرح ترافیک. امیدی تازه برای کاهش آلودگی.  تشدید سخت‌گیری فنی برای تردد در طرح
معاینه فنی «ویژه» شرط اخذ آرم طرح ترافیک. امیدی تازه برای کاهش آلودگی.  تشدید سخت‌گیری فنی برای تردد در طرح
راستی ، نظر شما چیه ؟

معاینه فنی «ویژه» شرط اخذ آرم طرح ترافیک. امیدی تازه برای کاهش آلودگی.  تشدید سخت‌گیری فنی برای تردد در طرح

 

رسانه خودرو ::

حسینی منش رئیس ستاد معاینه فنی شهرداری تهران با بیان اینکه خودروهایی که می‌خواهند طرح ترافیک بگیرند حتما باید معاینه فنی جدید را اخذ کنند گفت: خودروهایی که به تازگی معاینه فنی گرفته‌اند به صورت نیم بها مورد معاینه قرار می‌گیرند اما مابقی خودروهایی که ازمعاینه فنی آنها مدت‌ها می‌گذرد باید همه هزینه را پرداخت کنند.

 مالکان خودروهایی که قصد دارند برای سال آینده مجوز طرح ترافیک دریافت کنند باید خودروی خود را برای دریافت برگه معاینه فنی ویژه تجهیز کنند.

حسینی منش

رئیس ستاد معاینه فنی شهرداری تهران با اشاره به جزئیات طرح جدید اخذ معاینه فنی ویژه یا برتر گفت: براساس مصوبه شورای عالی ترافیک از این پس باید معاینه فنی خودروهایی که می‌خواهند وارد محدوده طرح ترافیک شوند باید سختگیرانه تر باشد.

سيد نواب حسيني‌منش، مديرعامل ستاد معاينه فني شهرداري تهران با اعلام خبر اجرايي شدن معاينه فني ويژه يا برتر در شهر تهران به ايسنا گفت: اجراي معاينه فني ويژه مصوبه سال گذشته شوراي‌عالي ترافيك و شوراي ترافيك تهران است كه بنا به دلايلي سال گذشته اجرا نشد. وي با بيان اينكه امسال اين مصوبه اجرايي خواهد شد، افزود: براساس اين مصوبه معاينه فني در فاز اول براي خودروهايي كه قصد تردد در محدوده طرح ترافيك را دارند در حوزه تست آلايندگي سختگيرانه خواهد شد.

رئيس ستاد معاينه فني شهرداري تهران با بيان اينكه رايزني‌ها در اين زمينه با وزارت كشور در حال انجام است، گفت: از اواخر آبان‌ماه سيستم معاينه فني تهران يك مرحله ارتقا مي‌يابد و از اين پس در تهران دو نوع معاينه فني معمولي و ويژه صادر مي‌شود كه معاينه فني ويژه مختص خودروهايي است كه قصد تردد در محدوده طرح ترافيك را دارند و خواهان آرم طرح ترافيك سال ۹۷هستند. وي با بيان اينكه اين معاينه فني ويژه در مبحث آلايندگي است گفت:

كساني كه قصد اخذ آرم طرح ترافيك را دارند بايد معاينه فني ويژه دريافت كنند و حتي افرادي كه معاينه فني معمولي‌شان را نيز اخذ كردند بايد معاينه فني ويژه نيز بگيرند. وي در تشريح معاينه فني ويژه افزود: در اين معاينه فني تست دور موتور در دو مرحله آرام و ويژه بررسي مي‌شود به‌طوري كه هم‌اكنون در تست معاينه فني معمولي دور موتور آرام چك مي‌شود اما در معاينه فني ويژه دور موتور ۲۵۰۰آرپي‌ام با تست آلايندگي چك مي‌شود و در اين تست خودروها بايد كاتاليست فعال داشته باشند و در حوزه شمع و احتراق نيز خودرو بايد سالم باشد.

حسيني منش در پاسخ به اين سؤال كه احتمال مردودي چند درصد خودروها وجود دارد، گفت: براساس مطالعات اوليه پيش‌بيني مي‌شود ۳۰درصد خودروها در دور موتور آرام به واسطه آلايندگي‌شان رد شوند و در دور موتور بالا نيز پيش‌بيني مي‌شود ۲۰درصد خودروها نيز از اين تست مردود شوند كه بر همين اساس پيش‌بيني ما اين است كه حدود ۵۰درصد خودروها در اجراي طرح معاينه فني ويژه مردود شوند اما دقت داشته باشيد كه هدف ما اين است كه خودروهاي پاك تري در محدود طرح ترافيك تردد كنند تا هواي شهرمان پاكيزه‌تر باشد.

اجرای معاینه فنی ویژه مصوبه سال گذشته شورای عالی ترافیک و شورای ترافیک تهران بود که قرار است به زودی اجرا شود. او با اشاره به اینکه امسال این مصوبه اجرایی خواهد شد گفت: براساس این مصوبه معاینه فنی در فاز اول برای خودروهایی که قصد تردد در محدوده طرح ترافیک را دارند در حوزه تست آلایندگی سخت گیرانه خواهد شد.

رئیس ستاد معاینه فنی شهرداری تهران با بیان اینکه رایزنی ‌ها در این زمینه با وزارت کشور در حال انجام است گفت: از اواخر آبان ماه سیستم معاینه فنی تهران یک مرحله ارتقاء خواهد يافت و از این پس در تهران دو نوع معاینه فنی معمولی و ویژه صادر می ‌شود که معاینه فنی ویژه مختص خودروهایی است که قصد تردد در محدوده طرح ترافیک را دارند و خواهان آرم طرح ترافیک سال ۹۷ هستند.وی در تشریح معاینه فنی ویژه افزود: در این معاینه فنی تست دور موتور در دو مرحله آرام و ویژه بررسی می ‌شود به طوری که در حال حاضر در تست معاینه فنی معمولی دور موتور آرام چک می ‌شود اما در معاینه فنی ویژه دور موتور ۲۵۰۰ آرپی‌ام با تست آلایندگی چک می ‌شود و در این تست خودروها باید کاتالیست فعال داشته باشند و در حوزه شمع و احتراق نیز خودرو باید سالم باشد.

وی با بیان اینکه این معاینه فنی ویژه در مبحث آلایندگی است گفت: کسانی که قصد اخذ آرم طرح ترافیک را دارند باید معاینه فنی ویژه دریافت کنند و حتی افرادی که معاینه فنی معمولی ‌شان را نیز اخذ کردند باید معاینه فنی ویژه نیز بگیرند.
همچنین براساس مطالعات اولیه پیش بینی می ‌شود ۳۰ درصد خودروها در دور موتور آرام به واسطه آلایندگی ‌شان رد شوند و در دور موتور بالا نیز پیش بینی می ‌شود ۲۰ درصد خودروها نیز از این تست مردود شوند که بر همین اساس پیش بینی ما این است که حدود ۵۰ درصد خودروها در اجرای طرح معاینه فنی ویژه مردود شوند اما دقت داشته باشید که هدف ما این است که خودروهای پاک تری در محدود طرح ترافیک تردد کنند تا هوای شهرمان پاکیزه تر شود.

بر اساس قانون تمامی دارندگان خودروهای تولید داخل و وارداتی موظفند پس از گذشت ۴ سال تمام از شماره‌گذاری این خودروها، نسبت به اخذ گواهی معاینه فنی اقدام کنند.بر همین اساس، خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی که در زیر مجموعه شهرداری و ارگان‌های مختلف نیز قرار دارند ملزمند تا گواهی معاینات فنی را اخذ کنند.

اخبار مرتبط