كليدهاي انتخاب در بازار خودرو
كليدهاي انتخاب در بازار خودرو
با رای دادن به این پست از مشاوره های ویژه ما بهره مند بشوید.

كليدهاي انتخاب در بازار خودرو

انتخاب يک خودرو از ميان گزينه هاي موجود در بازار شايد يکي از دشوارترين خريدهاي ممکن باشد؛ چرا که اغلب بايد بانگاهي بلند مدت به ماجرا نگريست. در اين ميان برخي هم هستند که با سرعت بيشتري خودرو خود را عوض مي کنند. آنها نيز هميشه دوست دارند بدانند که خودروهاي جديد کدام هستند و تفاوت ها و شباهت هاي آنها با خودرو کنوني شان چيست. در بازار رو به رشد خودرو ايران چه از نظر تنوع مدل و چه از نظر افزايش خريدار مساله انتخاب خودرو، روز به روز اهميت بيشتري پيدا مي کند. در اين صفحه سعي شده خودروهاي مختلفي که از نظر قيمت يا قابليت هاي فني در يک کلاس قرار دارند با زباني ساده با يکديگر مقايسه شوند. به گونه اي که در نهايت خواننده بتواند ديد کلي درخصوص خودروهاي کلاس هاي مختلف پيدا کند. در همين راستا سعي شده تا در هر شماره تنوع کلاس هاي قيمتي مختلف مدنظر قرار بگيرد تا صفحه «حق انتخاب» براي طيف بيشتري از مخاطبان کاربرد داشته باشد.

رنو داستر يا سانگ يانگ تيوولي
دو خودروي شاسي بلند که تقريبا هم قيمت هستند. اين دو خودرو توانسته اند در بازار ايران تا حد زيادي موفق باشند که اين موفقت را مديون قيمت مناسبشان هستند. رنو داستر از موتوري پر حجم تر و البته پر قدرت تر برخوردار است اما در سوي ديگر تيوولي از مصرف سوخت پايين تري بهره مي برد. در طراحي ظاهري حرف آخر را تيوولي مي زند و اين اقتدار درون کابين نيز به همين منوال ادامه دارد. تيوولي در مدت زمان کمي که در بازار ايران حضور پيدا کرده، توانسته طرفداران زيادي را به سمت خود بکشد، از اين رو در بازار صفر کيلومتر و دست دوم موفق تر از داستر است. تيوولي تنها در نمونه تک ديفرانسيل به بازار عرضه مي شود اين در حالي است که داستر در نمونه هاي دو ديفرانسيل نيز در بازار قابل خريداري است. اين يعني قابليت هاي آفرود داستر بسيار بيشتر از تيوولي است. داستر از ابعاد بزرگ تري نسبت به تيوولي برخوردار است و درون کابين آن نيز جاي بيشتري دارد. اما صندلي هاي تيوولي راحت تر از داستر هستند. از نظر آپشن هم کفه ترازو به سود تيوولي است. داستر خودرويي کارآ بوده و در مقابل ناملايمت هاي جاده مقاوم تر از تيوولي است به خصوص در نمونه دو ديفرانسيل که حرف هاي بيشتري نيز براي گفتن دارد. اما تيوولي بيشتر شهري بوده و نقش کراس اوور خود را بازي مي کند و کمتر به مسيرهاي ناهموار فکر کرده است. به طور کلي مي توان داستر را پر قدرت با کارآيي بالادانست و تيوولي را زيبا با امکانات زياد.

سايپا ساينا يا سمند SE
دو خودرويي که در يک کلاس نيستند اما از نظر قيمتي تقريبا در يک رده قرار دارند. اين دو خودرو در دو شرکت بزرگ توليد مي شوند. سمند SE نمونه به حداقل رسيده سمند از نظر آپشن است و ساينا نيز در حقيقت نسل جديد تيباست که ظاهر آن کمي تغيير کرده ولي موتور و گيربکس همان است.موتور سمند پر حجم تر و البته قدرت بيشتري توليد مي کند از اين رو در مسيرهاي سربالايي عملکرد خوبي دارد. اما ساينا نيز با موتوري کم مصرف و البته قدرتمند عملکرد خوبي دارد هر دو خودرو با حداکثر سرنشين ضعيف نيستند. سمند به واسطه بزرگ تر بودن اتاق فضاي بيشتري براي سرنشينان در خود جاي داده است. سمند خودرويي براي خانواده ها بوده اما کمي استهلاکش بالاتر از ساينا است. اگرچه هر دو خودرو از خدمات پس از فروش گسترده اي بهره مي برند اما اين خدمات پس از فروش نيز دردسر هاي خودش را دارد. کيفيت مواد به کار رفته درون سمند بالاتر از ساينا است اما ساينا امکانات بيشتري را در خود جاي داده است. همچنين ساينا از طراحي به روزتر و البته زيبا تري نسبت به سمند برخوردار است. به طور کلي هر دو خودرو را مي توان انتخاب هاي خوبي دانست اما اگر فضاي زياد مي خواهيد سمند و اگر امکانات مي خواهيد ساينا انتخاب خوبي در رديف خودروهاي ارزان بازار ايران خواهد بود.

تويوتا کمري يا کيا اپتيما
اين دو خودرو جزو پر فروش ترين هاي بازار در کلاس خود هستند. تويوتا کمري يکي از کم استهلاک ترين ها بوده و طرفداران زيادي دارد و اپتيما که يکي از زيباترين ها بوده و البته آپشن هاي فراواني هم دارد. هر دو خودرو از موتورهايي هم حجم بهره مي برند با اين تفاوت که اپتيما موتوري پر قدرت تر در سينه دارد و در شتاب گيري نيز عملکرد بهتري ارائه مي دهد. اين دو خودرو از نظر خصلت هاي رانندگي تفاوت هاي فراواني با يکديگر دارند. اپتيما سواري خشک تر واسپرت تري نسبت به کمري داشته و از امکانات بيشتري نسبت به کمري برخوردار است اين در حالي است که کمري سواري نرم تر و البته خانوادگي تري را نسبت به اپتيما دارد. هر دو خودرو کم مصرف هستند اما کمري مصرف سوخت پايين تري دارد. خدمات پس از فروش هر دو خودرو در سطح خوبي قرار دارد اما قطعات کمري در دسترس تر از اپتيما است. اين در حالي است که کمري به کم استهلاک بودن و اقتصادي بودن شهرت دارد و به راحتي دچار آسيب و خرابي نمي شود. در بازار هر دو خودرو با اقبال زيادي همراه هستند اما اگر خودرو شتاب بالاو البته با آپشن هاي زياد مي خواهيد کيا اپتيما و اگر سواري نرم با استهلاک بسيار پايين مي خواهيد کمري را انتخاب کنيد.

کاپرا يا ريچ
خودروهاي پيکاپ اين روزها در بازار ايران مورد توجه قرار گرفته اند. خودروهايي که هم مي توان به عنوان خودروي سواري از آن بهره برد و هم مصارف باري دارند. به هر ترتيب براي خريداران دو ديفرانسيل بودن آنها نيز مهم است. با وجود رقباي گران قيمتي چون هايلوکس افرادي با توان خريد ضعيف تر به سراغ نمونه هاي ارزان تر مي روند. در اين ميان چيني ها فرصت را غنميت شمردند و به اين کلاس از بازار هم چشم دوختند. کاپرا که پيشتاز در اين کلاس است توسط گروه بهمن راهي بازار مي شود. خودرويي پر فروش و موفق که توانسته سهم خوبي از بازار داشته باشد. در سوي ديگر محصولي از پارس خودرو قرار دارد که جايگزين پيکاپ موفق نيسان شد خودرويي که اگرچه هيچ گاه نمي تواند جاي نيسان را بگيرد اما شباهت زيادي به نيسان دارد. هر دوي اين خودروها دو ديفرانسيل هستند. حجم موتور ريچ بيشتر از کاپرا بوده و البته قوي تر نيز هست. همچنين تحمل بار ريچ نيز بيشتر از کاپراست. اما اين کاپرا است که بازار را بهتر در دست دارد. دليل آن شايد طراحي و چهره بهتر اين خودرو در مقايسه با ريچ باشد. هر دو خودرو گيربکس متوسطي دارند و نمي توان در آفرود فشار زيادي روي آن وارد کرد اما فنربندي و تعليق آنها مناسب است. اگر به دنبال خودرويي قوي هستيد ريچ گزينه بهتري است و اگر ظاهر خودرو و بازار دست دوم برايتان مهم است کاپرا را انتخاب کنيد.

هاوال H6 يا تيگو ۵
دو خودروي چيني که در کلاس شاسي بلندهاي کوچک قرار دارند. اين دو خودرو هر دو به صورت وارداتي به بازار ايران عرضه مي شوند. هاوال پر فروش ترين خودروي اين کلاس در بازار چين است اما در ايران هنوز نتوانسته موفق باشد. اين خودرو از موتوري پر حجم تر نسبت به تيگو ۵ برخوردار بوده و همچنين قدرت بيشتري نيز دارد. هر دو خودرو از نظر طراحي در سطح خوبي قرار داشته و درون کابين شان نيز زيبا است. امکانات اين دو شاسي بلند چيني نيز مناسب بوده اما تيگو ۵ امکانات بيشتري در خود جاي داده است. در بازار ايران مي توان تيگو ۵ را باوجود تازه وارد بودنش موفق دانست. يک دليل موفقيت تيگو در برابر هاوال نظم بهتر در تحويل آن به مشتريان است در حالي که هاوال بارها با خلف وعده در تحويل رو به رو شده و مصرف کنندگان را با ترديد مواجه کرده است. از اين رو بازار ايران با توجه به عرضه ضعيف، يکي از بهترين هاي چيني در اين کلاس را در خود نمي بيند. هاوال موتور قوي تري دارد و در شتاب گيري ها بهتر عمل مي کند. هر دو خودرو چندان قابليتي براي آفرودهاي حسابي ندارند اما به طور محدود از عهده آن برمي آيند. در زمينه خدمات پس از فروش وضعيت تيگو بهتر است.

آلفارومئو ۴c يا پورشه باکستر
اين دو خودرو اگرچه در يک کلاس هستند اما تفاوت هاي زيادي با هم دارند. هر دو رودستر به معني روباز هستند اما باکستر سالها است که در بازار ايران حضور دارد اما ۴c يک خودرو تازه وارد است که هنوز مجوز دريافت پلاک را نگرفته است اما در بازار وجود دارد و مي توان آن را خريد و در انتظار مجوز پلاک نشست. ۴cحجم موتور کمتري دارد و البته قدرت کمتري را نيز توليد مي کند اما در شتاب گيري به خوبي از پس باکستر بر مي آيد دليل آن هم عملکرد بسيار خوب گيربکسش و وزن کمتر است. اين دو خودرو انتخاب هايي براي افرادي هستند که مي خواهند سواري کاملااسپرت را تجربه کنند که البته با توجه به شرايط جاده هاي ايران نمي توان آن طور که بايد از اين خودروها لذت برد چرا که اين خودروها مسيرهايي کاملاهموار و بدون دست انداز مي خواهند. از اين رو خريد آنها انتخاب هايي همراه با اما و اگر است. پورشه با توجه به لوکس تر بودن قيمت بالاتري دارد. همچنين به دليل داشتن حجم موتور بالافعلاروانه بازار نمي شود و اين ممنوعيت نيز در اين گراني بي تاثير نيست. در حال حاضر اگر قصد خريد خودرويي رودستر را داريد و ميان اين دو خودرو مانده ايد راهي نداريد جز اينکه باکستر بخريد چراکه ۴c در حال حاضر پلاک نمي شود و اجازه تردد با آن را نداريد.

اخبار مرتبط