شرایط جذب سپرده و پرداخت سود در خودروسازی‌ها محدود شد
شرایط جذب سپرده و پرداخت سود در خودروسازی‌ها محدود شد
با رای دادن به این پست از مشاوره های ویژه ما بهره مند بشوید.
ادغام بانک‌ها از برنامه‌های اصلاح نظام بانکی است
شرایط جذب سپرده و پرداخت سود در خودروسازی‌ها محدود شد
رسانه خودرو  : قائم مقام بانک مرکزی با انتقاد از رویه نادرست خودروسازان در بروز رقابت با بانک‌ها برای جذب سپرده از دستورالعملی خبر داد که طی آن شرایط جذب سپرده و همچنین پرداخت سود در خودروسازی‌ها محدود شده است.

به گزارش اخبار بانک، اکبر کمیجانی روز شنبه در حاشیه بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی در جمع خبرنگاران درباره اینکه این لوایح چه زمانی به مجلس ارسال می شود، افزود: بانک مرکزی به همراه لوایح دولت، طرح مجلس برای نظام بانکی را نیز در دست رسیدگی دارد.

وی درباره پیش بینی خود از نرخ تورم در سال ۹۶ اظهار داشت: تورم نباید از ۱۰ درصد خیلی فرار برود و فعلا تورم ۱۰ تا ۱۱ درصد را داریم اما ممکن است وضعیت بهبود یابد.

وی ایجاد اطمینان درفضای اقتصادی کشور و تلاش برای مدیریت بازار ارز را در مهار تورم موثر دانست و افزود: با انتخابات دوره دوازده و تشکیل دولت جدید که ادامه دهنده سیاست های اقتصادی دولت یازدهم خواهد بود، وضعیت بهبود می یابد.

کمیجانی درباره اینکه آیا وضع بانک ها و اقتصاد کشور پس از برجام بهتر شده است، گفت: رشد ۶۱٫۶ درصدی بخش نفت در سال گذشته نتیجه برجام است.

قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد که درآمدهای ناشی از فروش نفت در دسترسی است و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد.

وی درباره طرح ادغام بانک ها نیز گفت: ادغام، یکی از بخش های ۱۰ گانه اصلاح نظام بانکی است که در دست رسیدگی بوده و هر زمان که شرایط فراهم باشد، اجرایی می شود.

وی تاکید کرد: اصلاح، بهبود و بازسازی از دیگر گزینه های مطرح برای اصلاح نظام بانکی است و ادغام تنها در صورتی که ضرورت داشته باشد، مطرح می شود.

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی مرداد ماه سال گذشته گفته بود ، دو لایحه قانونی اصلاح نظام بانکداری ایران و بانک مرکزی که در راستای تحول نظام بانکی کشور تهیه شده اند، تا پایان مرداد به مجلس شورای اسلامی ارسال می شوند.

وی گفته بود، لایحه قانون بانکداری ایران همان لایحه مربوط به اصلاح قانون بانکداری بدون ربا است.

وی خاطر نشان کرد: این دو لایحه در راستای اصلاح و تحول در نظام بانکی تدوین شده اند و در صورت تصویب در دولت به مجلس ارایه می شوند.

لایحه قانون بانکداری ایران که قرار است جایگزین قانون فعلی بانکداری بدون ربا شود، به صراحت بانک، موسسه اعتباری غیر بانکی تعریف و مقرر شده است مجوز فعالیت آنها توسط بانک مرکزی صادر شود.

رقابت سنگین خودروسازان در جذب سپرده
قائم مقام بانک مرکزی اشاره کرد: در جریان فروش خودروهایی که از سوی خودروسازان انجام می‌شود، آنها با اعلام سودهای بالا در زمان سپرده‌گذاری به رقابتی با بانک‌ها وارد شده بودند که جذب منابع قابل توجهی انجام می‌شد. هر چند که منابع در مقابل سپرده‌های نظام بانکی خیلی بالا نبود T اما این موجب به هم ریختگی نظام سود شده بود.

بر این اساس با طرح موضوع در شورای پول و اعتبار فعالیت خودروسازان در چارچوب مشخصی قرار گرفته و پیش‌شرط‌هایی برای جذب سپرده و فروش خودروهای آنها تعیین شد به طوری که دیگر قرار نیست آنها سودهای بالای ۲۴ و ۲۵ درصد و بیشتر را به سپرده‌های متقاضیان خرید خودرو اختصاص دهند. از این رو با مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سودی که خودروسازان می‌توانند به مشتریان خود بپردازند حدود ۳ درصد بالاتر از سود قابل پرداخت در نظام بانکی است. در عین حال که نرخ سود انصرافی باید یک ساله بوده و خودروسازان هم پایبند به فرمول تعیین شده باشند. اگر اینگونه رفتار نکنند تسهیلاتی که قرار است از نظام بانکی دریافت کنند و یا دریافت کرده‌اند کاملا منتفی خواهد شد.

ادغام بانک‌ها از برنامه‌های اصلاح نظام بانکی است

کمیجانی که در حاشیه بیست‌وهفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی سخن می‌گفت در رابطه با موضوع ادغام بانک‌ها نیز عنوان کرد: ادغام بانک‌ها یکی از آیتم‌های ده گانه اصلاح نظام بانکی است که تمامی مراحل آن در دستور کار قرار می‌گیرد به گونه‌ای که باید اصلاح و بازسازی انجام شده و در نهایت ادغام مورد پیگیری قرار گیرد.

وی همچنین در رابطه با سرانجام لوایح دوقلوی اصلاح نظام بانکی نیز یادآور شد: هم‌اکنون این موضوع در بانک مر کزی و با همکاری مجلس در حال بررسی بوده و آن را پیگیری می‌کنیم.

اخبار مرتبط