سهامداري خودروسازان خارجي در ايران
سهامداري خودروسازان خارجي در ايران
راستی ، نظر شما چیه ؟

سهامداري خودروسازان خارجي در ايران
در گفت وگو با قائم مقام توسعه محصول گروه خودروسازي سايپا عنوان شد

دنياي اقتصاد: هرچند برخي از خودروسازان خارجي، سهامداري و مالکيت برخي از کارخانه هاي خودروسازي در کشورمان را پيش شرط حضور خود در ايران خوانده بودند، اما مقاومت برخي مسوولان صنعتي و خودروسازي مانع از تحقق اين امر شده بود. حال به رغم تمام مخالفت ها، به نظر مي رسد که اولين گام ها براي سهامداري خودروسازان خارجي در صنعت خودرو کشور برداشته شده؛ به طوري که يکي از دو شرکت بزرگ توليد کننده خودرو، واگذاري و فروش سهام به شرکت هاي خارجي را آغاز کرده است.

گروه خودرو: بسياري از کارشناسان بر اين باورند که لغو تحريم ها و به دنبال آن ابراز تمايل بسياري از شرکت هاي خودروساز خارجي براي حضور در ايران نقطه عطفي در صنعت خودرو کشور است. بر اين اساس دو شرکت بزرگ خودروساز اين روزها در مذاکرات سخت و فشرده با برندهاي معتبر دنيا به دنبال ايده آل ترين قرارداد با شرکت هاي مذکور هستند. در اين ميان هر چند ايران خودرو جزئياتي از قراردادهاي خود با شرکاي خارجي را علني کرده، اما سايپا ترجيح داده تا نهايي شدن مذاکرات سکوت اختيار کند. به اين ترتيب به سراغ ناصر آقامحمدي، قائم مقام توسعه محصول و مديرعامل شرکت پارس خودرو رفتيم تا از روند مذاکرات کسب اطلاع کنيم. وي شراکت با چهار خودروساز خارجي را در روند مذاکرات نهايي شده مي داند و واگذاري سهام برخي شرکت هاي سايپا به خودروسازان خارجي را قطعي مي خواند.

همکاري با خودروسازان معتبر جهاني پس از برجام از اهميت ويژه اي برخوردار شده است. اين در شرايطي است که با گذشت نزديک به ۸ ماه از توافق هسته اي ايران و غرب هنوز اخباري از مشارکت هاي جديد سايپا و خودروسازان خارجي منتشر نشده است. روند مذاکرات شما با شرکت هاي خارجي چگونه است و در چه مرحله اي قرار داريد؟
سايپا متشکل از ۷ شرکت خودروسازاست که هريک ازآنها هويت حقوقي مجزا و ظرفيت اقتصادي خود را دارند. طبيعي است که گروه سايپا بايد ترتيبي را اتخاذ کند تا ضمن حفظ برند داخلي خود بتواند از طريق جذب سرمايه گذاري به انتقال تکنولوژي، تربيت نيروي انساني متخصص و ارتقاي صنعتي سازي در سطح کشور کمک کند؛ بنابراين سايپا براين اساس شرکاي خود را انتخاب مي کند. پس از اجراي برجام شرکت هاي بسياري براي مذاکره به گروه سايپا مراجعه کردند، اما اين شرکت قصد ندارد که با ۷ تا ۸ شريک همکاري داشته باشد، زيرا اين همکاري بايد از عمق کافي و امنيت لازم بر اساس سرمايه گذاري برخوردار باشد تا از اين طريق بتوانيم سرمايه گذاري سازنده اي داشته باشيم و از يک مقياس اقتصادي توليد برخوردار شويم. شريک آينده ما بايد چنين مشخصاتي داشته باشد و اين کار را سخت مي کند. سياست دولت اين است که در شرايط جديد، جذب سرمايه گذاري صورت بگيرد و اين توسعه و همکاري عمق داده شود؛ بنابراين از بين شرکت هاي خارجي متعدد که با ما در حال مذاکره هستند تنها ۳ تا ۴ شريک استراتژيک را انتخاب مي کنيم. با اين حال جمع سرمايه گذاري خارجي که تاکنون در گروه سايپا در مراحل نهايي است و به زودي آغاز مي شود، حداقل ۵۰۰ ميليون يورو خواهد بود که به طور واقعي موجب تحول صنعت خودروي کشور و ارتقاي جايگاه سايپا در بازار منطقه خواهد شد.

اين ۳ تا ۴ شريک قطعا تاکنون مشخص شده اند هر چند برخي اخبار از قطعيت همکاري مشترک شما و سيتروئن خبر مي دهند.
البته بازيگران اصلي خودرو در بازار ايران به صورت سنتي مشخص هستند و شرکت سايپا از گذشته فعاليت خود را با شرکت سيتروئن شروع کرد و اين شرکت سابقه طولاني در بازار ايران دارد. يکي از تجربه هاي موفق همکاري با اين شرکت توليد موفق خودروي زانتيا بود که بعد از آن c5 را نيز به بازار معرفي کرديم؛ بنابراين اين شرکت يکي از شرکاي قوي سايپا در آينده خواهد بود و اين همکاري در آينده ادامه دارو ريشه دارتر خواهد شد.

در حال حاضر مذاکرات با اين شرکت در چه سطحي است؟ و نوع همکاري به چه صورت خواهد بود؟
ما با سيتروئن به صورت جوينت ونچر يک شرکت مشترک تشکيل خواهيم داد که در آن سرمايه گذاري مستقيم خارجي هم خواهد بود. از آنجا که دولت همواره بر صادرات، داخلي سازي، کيفيت و ارتقاي خدمات پس از فروش تاکيد کرده؛ بنابراين قصد داريم الزاماتي را درون قراردادهاي خود با شرکاي خارجي بگنجانيم که همه اين موارد را دربربگيرد تا به تعبير ديگر شريک ما به صورت کامل درگير فعاليت و همکاري خود با شرکت سايپا شود. براين اساس در دور جديد همکاري ها، شرکت سيتروئن به صورت سرمايه گذاري مشترک، حضور مستقيم خواهد يافت و محصولات اين شرکت به صورت فول رنج در سايپا کاشان توليد خواهد شد و تمام زنجيره ارزش را در برخواهد گرفت. با اين حال به دليل محرمانه بودن مذکرات در شرايط کنوني بيشتر از اين نمي توان درباره چند و چون قرارداد آينده با اين شرکت صحبتي به ميان آورد.

براساس همکاري هاي گذشته با اين شرکت قرار بود برخي محصولات از جمله C4 در سايپا توليد شود که در حال حاضر نيز اين گزينه مطرح است و همين موضوع موجب شده برخي خودروهاي توليدي اين شرکت در بازار ايران را قديمي بدانند. آيا سيتروئن قصد دارد محصولات قديمي خود را در سايپا توليد کند؟
سيتروئن يک برند معتبر در بازار اروپا است؛ بنابراين محصولات به روزي دارد که در موقع مناسب معرفي خواهند شد.مهم اين است که اين محصولات فقط براي بازار ايران نيست و محصولاتي هستند که جهت فروش در منطقه خاورميانه، آفريقا و هند، تنها در ايران توليد خواهند شد و پتانسيل صادرات آنها بيش از ساير محصولات است.

خودروهاي توليدي با اين شرکت در چه دامنه قيمتي به مشتريان ايراني عرضه مي شوند؟
در قرارداد با هر شرکت خارجي قطعا رنج قيمتي از يک دامنه پايين تا بالاتعيين خواهد شد که در همکاري خود با سيتروئن قصد داريم دامنه قيمتي ۴۵ تا ۱۲۰ ميليون را پوشش دهيم.

همکاري با رنو به کجا رسيده است. آنگونه که گفته مي شود توافقات نهايي نيز صورت گرفته است؟
سايپا از سال ۱۳۵۵ فعاليت خود را با رنو آغاز کرد و اين خودروساز نيز يکي از شرکاي قديمي شرکت سايپا محسوب مي شود. از آن موقع بخش زيادي از قطعات بدنه را ساخت داخل کرديم و پرس شاپ ما با توليد قطعات رنو۵ تاسيس شد. اين همکاري با توليد رنو۲۱ ادامه يافت و در سال هاي گذشته محصول L90 را با اين شرکت در قالب شرکت مشترک رنوپارس به توليد رسانديم. در هر صورت اين خودروساز يکي از شرکاي عمده تجاري سايپا محسوب مي شود؛ زيرا سرمايه گذاري بيش از ۳۰۰ ميليون يورو ميان دو شرکت صورت گرفته است. هرچند در دوران تحريم صدمات بسيار زيادي به شرکت پارس خودرو وارد شد، اما نگاه ما به آينده است و رنو يکي از شرکاي عمده ما محسوب مي شود؛ بنابراين قصد داريم فعاليت هايمان را در جوينت ونچر موجود رنو-پارس توسعه دهيم و در کنار آن يک همکاري جديد با رنو را نيز آغاز خواهيم کرد.

در حال حاضر رنو منتقد عملکرد دو شرکت خودروساز داخلي با اين شرکت فرانسوي است، اين انتقادات در شرايطي به طور گسترده رسانه اي شده که توليد کنندگان داخلي ترجيح مي دهند در مقابل آن سکوت اختيار کنند، اين سکوت شما نشانه چيست؟
البته اين انتقادات دو طرفه است، اما به نظر ما جاي طرح اين انتقادات افکار عمومي نيست زيرا فعاليت ما اقتصادي است؛ بنابراين منطقي ترين روش حل مسائل به صورت مصلحانه و در اتاق مذاکره است. ديدگاه سايپا مثبت است و به آينده نظر دارد، بنابراين طرح مباحث و مسائل گذشته مانند تعهدات معوق، مانند توقف توليد مگان و کاهش توليد تندر و ضررو زيان هايي که به سايپا وارد شد را کنار گذاشتيم و قصد طرح آنها را در افکار عمومي نداريم زيرا به يک آينده سازنده و به نفع طرفين مي انديشيم و براي روابط اقتصادي خود با احترام متقابل توجه داريم.

اين آينده سازنده آيا به معني واگذاري سهام به اين شرکت فرانسوي نيست؟
از آنجا که گروه خودروسازي سايپا در قالب شرکت هاي مختلف خودروساز اداره مي شود، آزادي عمل بيشتري براي اين نوع از فعاليت ها دارد و بر همين اساس قراردادهاي جديد به صورت همکاري در مالکيت و واگذاري سهام خواهد بود. در حال حاضر يک قرارداد اوليه جديد به صورت سرمايه گذاري مستقيم با شرکت رنو در يکي از شرکت هاي خودروساز امضا شده است و کار اجرايي اين قرارداد در چندماه آينده نهايي خواهد شد.

شما مشخصا با واگذاري سهام يا مالکيت خودروسازان خارجي موافقيد؟
قطعا با چنين موضوعي موافق هستم و سايپا فکر مي کند الزامات در مورد داخلي سازي و صادرات با مشارکت خودروسازان معتبر جهاني عملي تر است.

رنو طي چند ماه گذشته براي شرکت هاي خودروساز داخلي شرط و شروط بسياري قرار داده است، آيا در مذاکرات شما اين شروط تکرار شده است؟
هيچ شرکتي نمي تواند براي ما شرط و شروط بگذارد، سايپا نقش پيشرو در صنعت خودرو بازار ايران دارد و ما يکي از بازيگران اصلي در بازار خودروي ايران و منطقه هستيم.

نوع محصولات توليدي و بازه قيمتي چگونه خواهد بود؟
رنج قيمتي محصولات رنو متنوع تر است و به دليل آنکه همکاري با رنو از نوع همکاري در مالکيت است؛ بنابراين محصولات ارايه شده نيز بسيار متنوع خواهد بود.

يکي ديگر از شرکاي شما که هيچ گاه مشارکت با آن رسانه اي نشد، شرکت کيا است. در شرايط کنوني که تحريم ها لغو شده، آينده همکاري شما با اين شرکت چگونه خواهد بود؟
همکاري سايپا با کيا بسيار خوب بوده است. زماني که کيا با نام آسيا موتور فعاليت داشت، سايپا با جسارت محصول پرايد اين شرکت را به ايران آورد و توليد کرد. پرايد يک تغيير در نگرش و استاندارد زندگي مردم ايران ايجاد کرد، زيرا اين محصول قيمت پاييني داشت اما کولر و شيشه بالابربرقي که نياز بخشي از مشتريان ايراني در گذشته را داشت. در سال هاي اخير خودروي ريو و بعد از آن سراتو را توليد کرديم. بر اين اساس کيا يکي از شرکاي قابل اطمينان بازار خودروي ايران است، اما سايپا قصد ندارد براساس روش هاي قديمي با اين شرکت همکاري کند. قطعا براساس الزامات وزارت صنعت با اين شرکت نيز مذاکره خواهيم کرد از سال گذشته با اين شرکت در حال مذاکره هستيم و در حال حاضر نيز ادامه دارد. کيا و سايپا به دليل شناختي که با يکديگر دارند، همکاري خوبي را در آينده رقم خواهند زد و براساس سياست هاي جديد، نگرش هاي تازه اي ميان دو شرکت ايجاد شده است. هرچند روند مذاکرات در شرايط کنوني محرمانه است، اما کيا يکي از شرکاي اصلي شرکت سايپا در آينده نزديک محسوب مي شود. پتانسيل همکاري با کيا بسيار بالاخواهد بود؛ زيرا شبکه تامين و فروش سايپا با استاندارد کيا آشنا است و با آن کار کرده اند.

از آنجا که در ابتداي صحبت ها اشاره کرديد که قصد همکاري با ۳ تا ۴ شرکت را داريد آيا نيسان گزينه ديگر شما براي شراکت در آينده است؟
نيسان نيز يکي از شرکاي سايپا در پارس خودرو است و در حال حاضر مذاکره با اين شرکت در جريان است. با توجه به اينکه رنو و نيسان، ائتلاف استراتژيک دارند؛ بنابراين نوع همکاري با نيسان نيز در آينده بر اين اساس رقم خواهد خورد.

پارس خودرو هميشه به عنوان خودروسازي شناخته مي شود که محصولات لوکس توليد مي کند، اما يکي از انتقادات جدي به اين شرکت همکاري با خودروسازان چيني در دوران تحريم بوده است. با توجه به اينکه در شرايط کنوني معادلات در بازار خودروي ايران در حال تغيير است، آينده همکاري با خودروسازان چيني چگونه خواهد بود؟
پارس خودرو شرکتي بود که پيش از تحريم ها با ۳۰۰ هزار ظرفيت در حال فعاليت بود، اما در دوران تحريم به دليل شرايط بد، اين شرکت رو به تعطيلي بود و بسياري از پرسنل خطوط رنو و نيسان ممکن بود خانه نشين شوند، اما نمي توانستيم با بيکار کردن ۸ هزار کارگر يک بحران اجتماعي را رقم بزنيم. در چنين شرايطي پارس خودرو بايد به حيات خود ادامه مي داد؛ بنابراين در اين دوران براي ادامه فعاليت خود همکاري با چند شرکت برتر چيني بسيار با کيفيت را آغاز کرد. چين سالانه بيش از ۲۲ ميليون دستگاه خودرو توليد مي کند و اين کشور در آينده چند برند قوي در بازارهاي خودرو خواهد داشت؛ زيرا سرمايه گذاري سنگيني در صنعت خودرو انجام داده است. بنابراين در شرايط تحريم براي ادامه فعاليت شرکت با خودروسازان مطرح در چين همکاري صورت گرفت. با اين حال گروه خودروسازي سايپا با توجه به توازني که بايد برقرار شود اين فرصت را از دست نخواهد داد، اما آينده همکاري با اين شرکت ها در چارچوب سياست هاي وزارتخانه ادامه خواهد داشت.

سهم چيني ها در پارس خودرو چند درصد خواهد بود؟
از آنجا که براساس سياست هاي جديد اين همکاري ادامه خواهد داشت، اما سهم آينده آنها در کل گروه خودروسازي سايپا نزديک به ۵ تا ۱۰ درصد وابسته به شرايط سرمايه گذاري و رقابت پذيري خواهد بود.

اخبار مرتبط