سرنوشت خودروهاي تسهيلاتي پس از پنج سال
سرنوشت خودروهاي تسهيلاتي پس از پنج سال
راستی ، نظر شما چیه ؟

سرنوشت خودروهاي تسهيلاتي پس از پنج سال

گروه خودرو: ۱۱۰ هزار نفري که در طرح تسهيلات ۲۵ ميليون توماني خودرو شرکت کردند، بايد تا پنج سال قسط بپردازند و اين در حالي است که پس از اين مدت، خودرو آنها مطابق با استاندارد جهاني عملامستهلک شده و بهتر است تعويض شود.
هرچند هم اکنون در جاده ها و خيابان هاي کشور، خودروهايي با عمر بالاي ۱۰ سال و ۲۰ سال و بلکه بيشتر، تردد مي کنند، اما اگر استاندارد جهاني را در نظر بگيريم، خودروها معمولاپس از پنج سال، تعويض و محصولي نو جايگزين آنها مي شود. نکته ديگر اينجاست که جداي از حساسيت دولت روي سن خودروها (به دليل مصرف سوخت و آلايندگي بالا)، خودروسازان نيز خود را متعهد به تعويض محصولات نو با کارکرده دانسته و با در نظر گرفتن تسهيلات و مشوق هايي جذاب، مشتريان را به اين کار ترغيب مي کنند. اين کار سبب مي شود اولامشتريان هر چند سال يک بار صاحب خودرو نو شوند و از سوي ديگر، خودروسازان نيز بخشي از فروش خود را به اين واسطه تضمين و به اصطلاح مشتريان شان را براي خود نگه خواهند داشت.
در اين شرايط، به نظر مي رسد خودروسازان ايراني نيز مي توانند با الگوبرداري از خودروسازان خارجي، نسبت به کاهش غير رسمي سن استهلاک خودروها اقدام و شرايطي مناسب و جذاب را براي تعويض خودروهاي کارکرده با نو، براي مشتريان خود فراهم کنند. در اين بين، خودروهايي که در طرح تسهيلات ۲۵ ميليون توماني فروش رفته اند، گزينه خوبي براي اين طرح به شمار مي روند، چه آنکه اتمام اقساط شان تا پنج سال طول مي کشد، بنابراين خودروسازان مي توانند پس از اين مدت، نسبت به تعويض اين محصولات اقدام کنند. در حال حاضر بسياري از ثبت نام کنندگان در طرح تسهيلات ۲۵ ميليوني، نگران اين موضوع هستند که وقتي اقساط شان تمام شود، خودرو آنها ديگر به نوعي مستهلک شده است، با اين حساب تعويض خودروهاي تسهيلاتي مي تواند انگيزه اي باشد براي اين دسته از مشتريان داخلي. البته خودروسازان اگر چنين طرحي را در نظر بگيرند، بدون شک بايد شرايطي جذاب براي آن لحاظ کنند، تا انگيزه لازم براي مشتريان براي شرکت در چنين طرحي فراهم بيايد؛ به عنوان مثال، خودروسازان مي توانند محصول پنج سال کارکرده مشتريان را با قيمتي مناسب از آنها خريداري کرده و در کنار آن، تسهيلات و وامي با شرايط آسان نيز به مالکان اين خودروها بپردازند.

اخبار مرتبط