زنان عربستان سعودی حق آزادی رانندگی بدست آوردند.
زنان عربستان سعودی حق آزادی رانندگی بدست آوردند.
5 (100%) 1 vote

زنان عربستان سعودی حق آزادی رانندگی بدست آوردند.

رسانه خودرو :: به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان، بنا به دستور ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، قوانین رانندگی این کشور تغییر می‌کند و زنان نیز می‌توانند مانند مردان گواهینامه رانندگی بگیرند.طی حکم پادشاه عربستان، قانون منع رانندگی زنان در عربستان سعودی لغو شد.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، مقامات کشور عربستان سعودی طی یک بیانیه در تلویزیون دولتی و همزمان با کنفرانس رسانه‌ای در واشنگتن، از مجاز بودن رانندگی زنان در این کشور خبر دادند. به نظر می‌رسد به دلیل فشارهای جهانی و چهره‌ی نامناسبِ عربستان سعودی در مورد حقوق زنان این کشور، منع رانندگی بانوان برداشته شده باشد.

بخشی از اقدامات فعالان حقوق زنان در این ارتباط، شامل به چالش کشیدن قوانین تبعیض آمیز از طریق رانندگی در مکان‌های عمومی بوده است.

پلیس عربستان، در سال های گذشته، به کرات زنانی را که قانون منع رانندگی را زیر پا گذاشته اند، دستگیر کرده است.برخی از زنان عربستان پیش تر به خاطر رانندگی، جریمه یا زندانی شده و یا تحت تعقیب و پیگرد قرار گرفته بودند.

عربستان تنها کشور جهان است که زنان تا به امروز در آن از حق رانندگی محروم بودند.گروه های حقوق بشری سالها برای این که زنان عربستانی حق رانندگی داشته باشند فعالیت کرده اند.

رانندگی زنان عربستان

با توجه به ادعاهای روحانیون سعودی مبنی بر مضر بودن رانندگی برای زنان، به نظر می‌رسد که یک رویداد رسانه‌ای مورد نیاز باشد. اما در حال حاضر هم زنان سعودی نمی‌توانند با خودروی اسپرت در خیابان‌ها جولان دهند و باید قدری بیشتر صبر کنند.

زنان عربستان سعودی تاکنون اجازه رانندگی نداشته‌اند و فعالان حقوق زنان در این کشور، از سال ها پیش پیگیر این حق بوده‌اند.

فرمان پادشاه عربستان تا ژوئیه سال ۲۰۱۸ میلادی اجرایی خواهد شد.اگرچه قانون منع رانندگی، امروز برداشته شده است؛ ولی به دلایل زیرساختی در آموزش و توزیع گواهینامه برای زنان، این قانون عملاً از خرداد تا شهریورماه سال ۱۳۹۷ اجرا می‌شود. البته شاید دلیل این تأخیر، تعامل کم زنان و مردان در اجتماع عربستان و مشکلات فرهنگی باشد.

مدتی است که فشار سیاسی بر عربستان سعودی زیاد شده که بخشی از آن، داخلی است. در حال حاضر این کشور، با مشکلات اقتصادی نیز دست به گریبان‌ است و تلاش می‌کند برای شهروندان بیشتری اشتغال ایجاد کند. مسلماً زنان نیز جزو این موارد هستند و منع رانندگی آنان، در راه افزایش آمار اشتغال، مشکل ساز خواهد بود.

عربستان سعودی آخرین کشوری است که قانون منع رانندگی زنان در آن اجرا می‌شد.

اخبار مرتبط