رکورد جدید واردات خودرو با وجود بسته بودن سامانه ثبت سفارش + واردات بیش از ۴۹ هزار دستگاه خودرو از طریق مبادی قانونی و گمرکات کشور
رکورد جدید واردات خودرو با وجود بسته بودن سامانه ثبت سفارش + واردات بیش از ۴۹ هزار دستگاه خودرو از طریق مبادی قانونی و گمرکات کشور
5 (100%) 1 vote

رکورد جدید واردات خودرو با وجود بسته بودن سامانه ثبت سفارش + واردات بیش از ۴۹ هزار دستگاه خودرو از طریق مبادی قانونی و گمرکات کشور

رسانه خودرو :: بنا به گزارش تجارت خارجی کشور، تعداد خودروهای خارجی وارد‌شده از ابتدای سال ۹۶، بیش از ۱۰ هزار عدد افزایش داشته و در این زمینه رکوردی جدید ثبت شده است.

بر اساس گزارش میزان تجارت خارجی کشور در ۷ ماه ابتدایی سال ۹۶، با وجود بسته بودن سامانه ثبت سفارش خودرو از تیرماه، بیش از ۴۹ هزار دستگاه خودرو از طریق مبادی قانونی و گمرکات کشور وارد ایران شده است. بنا به این گزارش، از این ۴۹ هزار دستگاه خودرو، ۲۴ هزار عدد مربوط به خودروهای با حجم موتور ۱.۵ تا ۲ لیتر به ارزش ۶۲۵ میلیون دلار است که در مقایسه با گذشته، بیش از ۱۹ هزار عدد خودرو بیشتر وارد کشور شده و شاهد رشد ۵۴ درصدی واردات خودروهای با حجم موتور زیر ۲ لیتر هستیم.

در مدت مشابه، ۱۵ هزار دستگاه خودرو با حجم موتور ۲ تا ۲.۵ لیتر نیز وارد کشور شده که از لحاظ ارزش، با کاهش ۱ درصدی روبرو بوده است. ارزش این خودروها بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود. در مجموع، ارزش خودروهای وارداتی به کشور با حجم موتور بین ۱.۵ تا ۲.۵ لیتر بیشتر از ۱ میلیارد دلار است.

بدین ترتیب در مجموع بیش از ۴۰ هزار دستگاه خودرو در کلاس‌های مختلف وارد کشور شده است که اگر خودروهای هیبریدی واردشده را نیز به این رقم اضافه کنیم؛ مجموع خودروهای واردشده به کشور از ابتدای سال ۹۶ برابر با ۴۸ هزار و ۶۶۷ دستگاه خواهد بود.

این در حالی است که از تیرماه، وزارت صنعت معدن و تجارت سامانه ثبت سفارش خودرو را مسدود کرد و حتی شرکت‌های به‌اصطلاح نماینده نیز قادر به وارد کردن خودروی جدید به کشور نیستند. در همین حال بنا به اخبار منتشرشده، بیش از ۷۰۰۰ هزار دستگاه خودروی دیگر هنوز در انبارهای گمرکات کشور بلاتکلیف باقی مانده‌اند.

واردات خودرو

دی‌ماه سال ۹۵، معاون اول رئیس جمهور دستورالعمل جدیدی ابلاغ کرد که به موجب آن و با هدف کنترل واردات خودرو، تنها شرکت‌های نمایندگی قادر به ثبت سفارش خودرو و واردات بودند. اما از تیرماه و به دلیل بسته شدن سامانه ثبت سفارش، همین شرکت‌ها نیز نتوانستند نسبت به واردات خودرو اقدام کنند. با این وجود تعداد خودروهای واردشده به کشور در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵، بیش از ۱۰ هزار عدد افزایش یافته است.

در همین حال خودروهای خارجی شاهد رشد قیمتی عجیب بوده‌اند. برخی خودروها تا ۵۰ میلیون تومان افزایش قیمت تجربه کردند که با وجود افزایش واردات نسبت به سال گذشته، این سؤال مطرح می‌شود که چه عاملی به‌جز ایجاد محدودیت و بستن سامانه سفارش خودرو می‌تواند بر قیمت‌ خودروهای خارجی تا این حد تأثیرگذار باشد؟

از طرف دیگر امروز اخباری مبنی بر عدم خرید خودروهای فرسوده با گواهی اسقاط خودرو از سوی برخی شرکت‌های نمایندگی به گوش رسید که نشانه‌ی خوبی از وضعیت بازار این خودروها نیست.

 

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: قرار بود با اجرای بخشنامه جدید توقف ثبت سفارش خودرو از خروج ارز جلوگیری شود اما متأسفانه در همین خردادماه ۲.۵ برابر ارز از کشور خارج و نزدیک به ۱۰ هزار خودرو وارد کشور شد.

فرهاد احتشام زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با گلایه از اینکه اعمال قوانین جدید و البته ممنوعیت واردات خودرو باعث شده تا راهکارهای شکست این قوانین هم توسط نمایندگی‌های متفرقه شناسایی شود، اظهار داشت: در حال حاضر تصمیم های آنی، واردات خودرو را بی برنامه کرده است به این صورت که دستکاری اسناد و مدارک  توسط نمایندگی‌های متفرقه برای واردات خودرو انجام و حتی انتقال سند و یا ثبت سفارش هم انجام می‌شود.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو ایران با بیان اینکه برخی جلوتر از قانون گذار بوده و خودرو وارد کشور می‌کنند، افزود:  تجربه ثابت کرده برخوردهای دستوری به هیچ عنوان نتیجه خوبی نخواهد داشت. سه هفته است که ثبت سفارش خودرو ممنوع شده  و همین تصمیم اشتباه مشکلات زیادی را به وجود آورده است.

وی با انتقاد از بخشنامه معاون اول رئیس جمهور مبنی بر ممنوعیت واردات خودرو توسط نمایندگی های متفرقه، گفت: این تصمیم بدون همفکری از تشکل ها اعمال شد البته باید بگویم این موضوع باعث شد تا واردکنندگان متفرقه احساس نگرانی کرده و تمام سفارش های خود را از گمرگ ترخیص کنند به نحوی که فقط در خردادماه امسال با رشد ۲٫۵ برابری نزدیک به ۱۰ هزار خودرو وارد کشور شده است.

احتشام زاده تصریح کرد: قرار بود با اجرای این بخشنامه اقدامات لازم برای خروج ارز اعمال شود اما متأسفانه در همین خردادماه ۲٫۵ برابر ارز از کشور خارج شد. تصور کنید به ۱۰۰ نمایندگی متفرقه بگوید دیگر امکان واردات نخواهی داشت مسلماً راهکارهای دیگری را برای واردات خودرو در پیش خواهند گرفت.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو ایران عدم اشراف مسؤلان وزارتخانه را در قوانین واردات خودرو مهم ترین مشکل عنوان کرد و افزود: امیدواریم برای رفع این مشکل اقدامات لازم انجام شود زیرا هر روز شاهد افزایش قیمت خودروهای وارداتی هستیم و کسی به این موضوع توجه نمی‌کند.

اخبار مرتبط