رنو-نیسان-میتسوبیشی یا گروه فولکس واگن ، موفق ترین گروه خودروسازی سال ۲۰۱۷ کدام است ؟ 
رنو-نیسان-میتسوبیشی یا گروه فولکس واگن ، موفق ترین گروه خودروسازی سال ۲۰۱۷ کدام است ؟ 
5 (100%) 1 vote

رنو-نیسان-میتسوبیشی یا گروه فولکس واگن ، موفق ترین گروه خودروسازی سال ۲۰۱۷ کدام است ؟

 

رسانه خودرو :::  سوال مهمی که مطرح است اینست که از میانرنو-نیسان-میتسوبیشی یا فولکس واگن ، کدامیک لایق عنوان موفق ترین گروه خودروسازی سال ۲۰۱۷ است ؟

با رکورد ۱۰٫۷۴ میلیونی، آیا باز هم فولکس واگن عنوان موفق ترین گروه سال ۲۰۱۷ را از آن خود می کند؟اگر این سوال را از مدیر عامل گروه تازه تاسیس رنو-نیسان-میتسوبیشی یعنی آقای کارلوس گون بپرسیم، با جواب منفی او روبرو می شویم؛ چرا که این مدیر ۶۳ ساله اعتقاد دارد گروه تحت هدایت وی، شایسته این عنوان بوده و توانسته در امر فروش موفق تر از تمامی رقبای خود ظاهر شود.

Volkswagen-Group

 

در دوازده ماه گذشته، دسامبر پر رونق ترین ماه برای فولکس واگن بوده و این گروه بزرگ موفق به فروش نزدیک به یک میلیون خودرو (۹۹۸,۸۰۰) شده است که این رقم نیز در مقایسه با دسامبر ۲۰۱۶ از رشد ۸٫۵ درصدی حکایت دارد.

volkswagen-announces-new-record-sales-for-2017-but-is-it-enough-122798_1

 علی رغم رسوایی های ناشی از تقلب در اعلام میزان آلایندگی که به Dieselgate معروف شده، گروه فولکس واگن باز هم بسیار موفق عمل کرده و توانسته در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰٫۷۴ میلیون خودرو به مشتریان خود در سرتاسر جهان تحویل دهد. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۶ برابر با ۴٫۳ درصد رشد داشته که می تواند به نوعی نشان دهنده عبور فولکس واگن از بحران Dieselgate باشد.
Carlos-Ghosn-Renault-Nissan-Alliance-CEO

آنطور که آقای گون اعلام کرده، گروه رنو-نیسان-میتسوبیشی با فروش ۱۰٫۶ میلیون خودرو بالاتر از اصلی ترین رقیب خود یعنی فولکس واگن ایستاده است. اگر چه این رقم در مقایسه با آمار ۱۰٫۷۴ میلیونی فولکس واگن پایین تر است، اما به گفته آقای گون آلمانی ها میزان فروش خودروهای سنگین با برندهای اسکانیا و مان را نیز در آمار نهایی خود لحاظ کرده اند.

Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance

آقای گون افزوده در صورت کم کردن رقم ۲۰۰ هزار دستگاهی مربوط به اسکانیا و مان از آمار کلی، این رنو-نیسان-میتسوبیشی است که در صدر قرار می گیرد. بد نیست بدانید اینفینیتی، داچیا، داتسون و اوتوواز (AvtoVAZ) روسیه نیز زیر مجموعه این گروه چند ملیتی هستند. 

تاکنون آمار تولیدکنندگان دیگری مثل تویوتا منتشر نشده، اما انتظار می رود این کمپانی ژاپنی موفق به فروش حدود ۱۰٫۳۵ میلیون خودرو در سال ۲۰۱۷ شده باشد. در صورت تحقق این رقم، فروش محصولات تویوتا با ۲ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۶ همراه می شود. لکسس، دایهاتسو و هینو زیرمجموعه های تویوتا به شمار می روند. برای سال ۲۰۱۸، این گروه فروش ۱۰٫۵ میلیون خودرو را هدفگذاری کرده است.

Toyota-brands

گفتنی است در سال ۲۰۱۶، فولکس واگن با ۱۰٫۳، تویوتا با ۱۰٫۲ و رنو-نیسان با فروش ۹٫۹۶ میلیون خودرو رده های اول تا سوم را کسب کرده بودند.

 

همانطور که پیش تر نیز به اطلاعتان رسانده ایم، از میان برندهای لوکس مرسدس بنز با تحویل ۲٫۳ میلیونخودرو رتبه نخست را از آن خود کرده، ب ام و و آئودی نیز به ترتیب با فروش ۲٫۰۸ و ۱٫۸۷ میلیون خودرو در رتبه های دوم و سوم ایستاده اند.

اندکی بعد از آنکه مرسدس بنز آمار فروش سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد، رقیب اصلی آن یعنی ب ام و نیز با انتشار گزارشی، جزئیاتی از میزان فروش تولیدات خود در سال گذشته را در اختیار رسانه ها قرار داده است.

نکته جالب اینکه همانند سال قبل، امسال نیز ب ام و خود را پرفروش ترین برند لوکس در صنعت خودروی جهان می داند. البته باواریایی ها با لحاظ نمودن آمار فروش برندهای زیر مجموعه، در واقع گروه ب ام و را به عنوان پرفروش ترین خودروساز لوکس جهان در سال ۲۰۱۷ معرفی کرده اند.

bmw group

بر این اساس در سال گذشته ۲,۰۸۸,۲۸۳ خودرو با نشان ب ام و به مشتریان سرتاسر جهان تحویل داده شده که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ از رشد ۴٫۲ درصدی حکایت دارد.

علی رغم رشد فروش، ب ام و با اختلاف زیادی پشت سر مرسدس بنز ایستاده است، چرا که اشتوتگارتی ها در مدت مشابه توانسته اند ۲,۲۸۹,۳۴۴ خودرو به دوست داران خود تحویل دهند. این رقم در مقایسه با سال ۲۰۱۶ برابر با ۹٫۹ درصد رشد دارد که می تواند گویای مشتری پسند بودن محصولات مرسدس بنز باشد.

با کنار هم قرار دادن این آمارها به راحتی می توان نتیجه گرفت که مرسدس بنز با اختلاف زیاد پرفروش ترین برند لوکس در سال ۲۰۱۷ بوده است.

نگاهی به جزئیات آماری که توسط باوارایی ها انتشار یافته نشان می دهد که فروش سری X یا مدل های شاسی بلند ۹٫۶ درصد افزایش یافته است. سری ۱ نیز که به زودی با نسل جدید جایگزین می شود، با ۱۴٫۷ درصد افزایش تقاضا روبرو بوده و به تعداد ۲۰۱,۹۶۸ فروخته شده است.

BMW-X1_2016

دومین برند پرطرفدار گروه ب ام و یعنی مینی به یک رکورد تاریخی دست پیدا کرده و در سال گذشته توانسته ۳۷۱,۸۸۱ خودرو به فروش برساند. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۶ برابر با ۳٫۲ درصد رشد داشته است.

در بین محصولات مینی، کانتریمن بسیار محبوب تر بوده و با ۳۰ درصد رشد، به تعداد ۸۴,۴۴۱ دستگاه در نقاط مختلف جهان خریداری شده، مینی کانورتیبل هم با ۱۲ درصد رشد، آمار فروش ۳۳,۳۱۷ دستگاهی را از خود بر جای گذاشته است.

BMW & MINI sales in the markets regions at a glance

آمار فروش خودروهای ب ام و و مینی در قاره های مختلف

با وجود رشد فروش تمامی زیر مجموعه های گروه ب ام و، برند اشرافی رولزرویس با کاهش تقاضای ۱۶٫۲ درصدی روبرو بوده و در سال ۲۰۱۷ موفق به تحویل ۳,۳۶۲ در ۵۰ کشور مختلف شده است. غیبت فانتوم از بازار تا زمان ظهور نسل جدید، یکی از دلایل این افت اعلام شده است.

BMW Group sales in December and full-year 2017 at a glance

آمار فروش گروه ب ام و بر اساس برندهای زیر مجموعه

ناگفته نماند در سال ۲۰۱۷ گروه ب ام و موفق به فروش بیش از ۱۰۳ هزار خودروی برقی و هیبریدی شده که این میزان در مقایسه با سال ۲۰۱۶ ۶۵٫۶ درصد رشد کرده است.

اخبار مرتبط