رنو تلیسمان قیمت، مشخصات فنی، تجهیزات وبررسی
رنو تلیسمان قیمت، مشخصات فنی، تجهیزات وبررسی
5 (100%) 2 votes

رنو تلیسمان قیمت، مشخصات فنی، تجهیزات وبررسی

همچنین طبق صحبت های مدیر عامل شرکت نگین خودرو، نماینده رسمی رنو در ایران، جای نگرانی از بابت استفاده از توربو شارژر و ناسازگاری آن با بنزین ایران در تلیسمان نیست و خودرو های وارداتی بطور اختصاصی برای ایران تنظیم شده اند. از طرفی نگین خودرو سرمایه گذاری زیادی در زمینه ارائه خدمات پس از فروش در سطح استاندارد های رنو انجام داده است و به زودی مرکز آموزش و آکادمی رنو در شرق تهران شروع به کار میکند.

با این اوصاف تنها زمینه تردید و دو دلی خریداران شاید مسائل مربوط به بازار فروش و خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی رنو در ایران باشد که البته به گفته مدیران نگین خودرو، برنامه جامعی برای تقویت مجموعه های خدماتی و توسعه امکانات کمی و کیفی نمایندگی ها در دستور کار قرار گرفته و از این رو جایگاه خودروهای وارداتی رنو در بازار ایران تقویت خواهد شد.

تلیسمان به معنای سحر و جادو است و در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا این اروپایی تازه وارد واقعاً میتواند در ایران جادو کرده و بازار را از انحصار کره ای ها و ژاپنی ها خارج کند؟

 

طراحی ظاهری خارجی

این خودرو نیمه لوکس رنو از لحاظ طراحی ظاهری کم نقص می باشد (در این بازه قیمت ) و به طور کلی، از لحاظ ظاهر مشخص است محصول رنو است و سبک طراحی یک طراح هلندی یعنی لارنس وان دن آکر در آن بیداد می کند، رنو تلیسمان طراحی اش در اوج خلاقیت ، ظرافت و هماهنگی است به عنوان مثال میتوان به جلو پنجره عریض، آرم بزرگ رنو و چراغ هایی اخمو که در کنار LED های مخصوص روز با طرحی شبیه به حرف C، جلوی تلیسمان را کاملا متمایز کرده اند اشاره کرد.
چراغ های جلو که تا جای ممکن از هم با فاصله طراحی شدند باعث می شود تا عریض بودن این سدان نیمه لوکس به خوبی مشخص شود، نکته بعد درب های این خودرو فرانسوی است که ورود خروج افراد را بسیار راحت می کند، این خودرو نیمه لوکس بسیار شبیه به خودرو های فستبک است و علت آن هم این است که خط سقف از ستون وسط به بعد با شیب ملایمی به سمت پایین متمایل شده که به درب صندوق کوچک و پس از آن به اسپویلر ادغام شده در درب صندوق منتهی میشود، اگر بخواهیم از نمای جانبی طراحی ظاهری این سدان فرانسوی را بررسی کنیم متوجه هماهنگی سایز چرخ ها با ابعاد بدنه می شویم که گل گیر ها را به خوبی پر میکنند و جلوه رضایت بخشی به خودرو می دهد، نوار های کروم رنگ دور پنجره های جانبی، جلوه این که ما سوار بر یک خودرو لوکس هستیم را به ما نشان می دهد درباره طراحی عقب خودرو باید بگوییم که چراغ های آن (عقب) مانند چراغ های به هم متصل ساخته شده است ولی آرم رنو هنرمندانه این اتصال را از بین برده و طرح چراغ های رنو تلیسمان را کاملا متمایز از هر خودروی دیگری کرده است. اینجا هم رنو بودن تلیسمان واضح و آشکار است.

New-Renault-Talisman-0002

در طراحی خارجی خودرو ما را به یاد طرح های مفهومی ۵ سال قبل رنو می‌اندازد ، آرم لوزی شکل رنو در بزرگترین حالت ممکن در مرکز جلو پنجره قرار گرفته است.

چراغ های زنون ۴ ضلعی نسبتا ساده اما پیشرفته با حاشیه‌های LED که در امتداد جلو پنجره قرار گرفته است و بخش LED پایین چراغ جلو که به شکل Lدیده می شود و وظیفه ی دوچندان کردن زیبایی خودرو در شب را به عهده گرفته است تمام اطراف خودرو و روی در کاپوت را خطوط عضلانی احاطه کرده است.

گلگیر های متورم و بزرگ جلو به همراه خطوت روی کاپوت نمایی اسپرت به خودرو داده است اما در نمای عقب هنوز شمارا به یاد خودرو‌های نسل قبل رنو می اندازد چراغ هایی باریک و LED در بخش انتهایی خودرو و اگزوز های زیبا و اسپرت که درون سپر جای گرفته اند.

پیدا کردن ایراد در طراحی این خودرو تقریبا غیر ممکن است. سبک طراحی تلیسمان این موضوع را فریاد می‌زند که :”من یک رنو هستم!”. سبک طراحی لارنس وان دن آکر، طراح سرشناس هلندی، کاملا در این خودرو مشهود است که به عنوان مثال میتوان به جلو پنجره عریض، آرم بزرگ رنو و چراغ هایی اخمو که در کنار LED های مخصوص روز با طرحی شبیه به حرف C، جلوی تلیسمان را کاملا متمایز کرده اند.

چراغ های جلو تا جای ممکن دور از هم قرار گرفته اند تا عرض زیاد این سدان فرانسوی را به نمایش بگذارند. در نمای جانبی اولین چیزی که جلب توجه میکند، هماهنگی سایز چرخ ها با ابعاد بدنه است که گلگیر ها را به خوبی پر میکنند. مورد بعدی درب های بزرگ تلیسمان است که سوار و پیاده شدن از آن را آسان کرده است. خط سقف از ستون وسط به بعد با شیب ملایمی به سمت پایین متمایل شده که به درب صندوق کوچک و پس از آن به اسپویلر ادغام شده در درب صندوق منتهی میشود که شبیه به خودرو های فستبک است و نوار های کروم رنگ دور پنجره های جانبی، لوکس بودن خودرو را نشان میدهند. در نمای عقب، شاهد چراغ هایی هستیم که به نظر می آید به هم متصل بوده اند، اما آرم رنو آنها را جدا کرده است و طرح چراغ ها، کاملا متمایز از هر خودروی دیگری است. اینجا هم رنو بودن تلیسمان واضح و آشکار است.

 

 

رنو تالیسمان

تلیسمان از آن دسته خودرو هایی است که در خیابان نظر همه را به سوی خودش جلب می کند. این سدان فرانسوی ترکیبی متعادل از لوکس بودن و اسپرت بودن را ارائه می دهد و هماهنگی و تناسب فوق العاده ای در طراحی قسمت های مختلف بدنه آن به چشم می خورد. از نظر طراحی، رنو تلیسمان نسبت به رقبایی همچون تویوتا کمری تفاوت زیادی داشته و چند پله بالاتر قرار می گیرد. یکی از جالب ترین عناصر طراحی تلیسمان، چراغ های مخصوص روزِ آن هستند که شبیه به حرف انگلیسی C بوده و در کنار چراغ های تماما LED که “پی‌یور ویژِن” (Pure Vision) نام دارند، از نمای روبرو آن را کاملا متمایز می کنند.

در واقع طراحی تلیسمان تا حدی زیبا و بی نقص انجام شده که نیاز به تعریف و تمجید نداشته و به سختی می توان از آن ایراد گرفت، فقط می توان آن را در یک کلمه خلاصه کرد: فوق العاده. می توانید در جدول زیر، ابعاد خارجی تلیسمان را با رقبایش در بازار ایران مقایسه کنید:

ابعاد (سانتی متر) رنو تلیسمان پژو ۵۰۸ دی اِس ۵LS هیوندای سوناتا LF کیا اپتیما JF تویوتا کمری هوندا آکورد
طول ۴۸۴ ۴۸۳ ۴۷۰ ۴۸۵ ۴۸۵ ۴۸۵ ۴۸۸
عرض ۱۸۶ ۱۸۲ ۱۸۴ ۱۸۶ ۱۸۶ ۱۸۲ ۱۸۴
ارتفاع ۱۴۶ ۱۴۵ ۱۵۱ ۱۴۷ ۱۴۶ ۱۴۷ ۱۴۶
فاصله محوری ۲۸۰ ۲۸۱ ۲۷۱ ۲۸۰ ۲۸۰ ۲۷۷ ۲۷۷

 

رنو تلیسمان ( تالیسمان ) با ۴۸۵۰ میلی متر طول، با هیوندای سوناتا LF برابری میکند و ۴۴ سانتی متر از پژو ۴۰۵ کشیده تر است. عرض این خودرو به ۱۸۷۰ میلی متر میرسد که با هیوندای سوناتا LF برابر بوده و حدود ۱۸ سانتی متر از پژو ۴۰۵ عریض تر است. ارتفاع تلیسمان نیز ۱۴۶۰ میلی متر است که ۱.۵ سانتی متر از هیوندای سوناتا LF کوتاه تر و ۵ سانتی متر از پژو ۴۰۵ مرتفع تر است. همچنین فاصله بین دو محور این سدان فرانسوی، رقم ۲۸۱۰ میلی متر است که با هیوندای سوناتا LF یکسان بوده و حدود ۱۴ سانتی متر از پژو ۴۰۵ بیشتر است. فاصله کف خودرو از سطح زمین نیز ۱۴٫۵ سانتی متر است.

همانطور که مشاهده می‌کنید تلیسمان ابعادی معادل با رقیبش، هیوندای سوناتا LF دارد.

 

 

طراحی داخلی فضای داخلی

 

با ورود به کابین تلیسمان، با فضایی کاملا جادار مواجه می شویم. حتی برای شخصی با قد ۱۸۸ سانتی متر هم فضای مناسبی در قسمت سر و پاها وجود داشت، چه در ردیف جلو و چه در ردیف عقب. البته موضوع به همین جا ختم نمی شود و با باز کردنِ درب صندوق، خواهید دید که این سدان فرانسوی با ۶۰۸ لیتر گنجایش، در این زمینه یک سر و گردن از رقبایش بالاتر است. تلیسمان غربیلک فرمان خوش دستی دارد، اما فرمان کمی بیش از حد نرم است. کیفیت مواد بکار رفته در کابین مناسب بوده و فضای داخلی ساده و خلوت طراحی شده است که در کنار سکوت حاکم بر کابین، نوعی حس آرامش در سرنشینان ایجاد خواهد کرد.

در نمای داخلی همه چیز متفاوت است طراحی کاملا محافظه کارانه داشبورد و فرمان و مجموعه ی ادوات داخلی تالیزمان را به رده‌ی خودرو‌های کلاس D باز می گرداند.

اگر بخواهیم نگاه منصفانه‌ای به فضای داخلی تالیزمان داشته باشیم می‌توان گفت همه چیز از کیفیت قابل قبولی برخوردار است و مجموعه ای از امکانات با سطح بسیار بالا خریدار را کاملا راضی نگه خواهد داشت.

بررسی تخصصی رنو تلیسمان (Renault Talisman) 8

همان طور که درباره طراحی ظاهری گفتیم طراحی داخلی هم کم نظیر است (در این بازه قیمت) این سطح از کیفیت و هماهنگی در طراحی رنو تلیسمان در داخل کابین آن هم حفظ شده است . رنو تلیسمان طراحی داخلی اش فوق العاده است ، رنو از بهترین متریال ممکن داخل تلیسمان استفاده کرده است ، سطح کیفیت ساخت و مونتاژ بسیار بالا می باشد و از نظر ابعاد هم جزء جادار ترین خودرو های کلاس خود میباشد . در رنو تالیسمان فراتر از آنچه را که تصور کنید میتوانید بیابید . بهتر است تجربه خود را در هنگام سوار شدن بر این خودرو به شما در چند خط توضیح دهیم : پس از وارد شدن به کابین تالیسمان و بستن درب خودرو که با صدایی بم همراه بوده و حس خودرویی لوکس را به ما القا کرد، درون کابین تالیسمان شبیه رنو اسپیس بود. در ردیف جلو، صندلی‌ها ۱۰ حالته بوده و گرمکن و مموری (با قابلیت ذخیره ۶ حالت) نیز استاندارد بود، موقعیت صندلی راننده ی آن بسیار عالی بود، البته مانند پاسات بی عیب و نقص نیست ولی خوب در مقایسه با خیلی ها (مثل لاگونا) بسیار بهتر است. راحتی و پشتیبانی تمامی صندلی‌ها خوب بوده و مقدار زیادی فضا برای قرار دادن اشیاء در آن تعبیه‌شده است، کیفیت بالای مواد بکار رفته در فضای داخلی که میتوان آن را در حد خودرو های آلمانی ارزیابی کرد و توجه شما را به خود جلب می کند. اکثر قسمت های کابین از مواد درجه یک ساخته شده و خبری از درزهای نابرابر(مونتاژ بد) و یا سر و صدای اضافه از داشبوردنیست، که از این جهت تالیسمان یک پله از خودرو های هم قیمت خودش(کیا اپتیما، هیوندای سوناتا و تویوتا کمری ) بالاتر است. استفاده از مواد نرم در کابین حس و حال خودرویی گران قیمت را ایجاد کرده است، اما پلاستیک خشک بکار رفته اطراف اهرم تعویض دنده کمی توی ذوق میزند. رنو سعی کرده در فول ترین مدل این خودرو کلید های فیزیکی را حذف نموده و یک صفحه نمایش بزرگ را برای ارتباط کاربری برای خودرو جایگزین کند.

 

بررسی تخصصی رنو تلیسمان (Renault Talisman) 9

پس از وارد شدن به کابین تلیسمان و بستن درب خودرو که با صدایی بم همراه بوده و حس خودرویی لوکس را القا می‌کند، کیفیت بالای مواد بکار رفته در فضای داخلی که میتوان آن را در حد خودرو های آلمانی ارزیابی کرد، توجه شما را به خود جلب میکند. اکثر قسمت های کابین از مواد درجه یک ساخته شده و خبری از درز های نا برابر و یا سر و صدای اضافه از داشبورد نیست، که از این حیث تلیسمان یک پله از خودرو های سگمنت خودش بالاتر است. استفاده از مواد نرم در کابین حس و حال خودرویی گران قیمت را ایجاد کرده است، اما پلاستیک خشک بکار رفته اطراف اهرم تعویض دنده کمی توی ذوق میزند.

تلیسمان تا دلتان بخواهد فضای جا دادن خرده ریز دارد و در مدل های وارداتی، محفظه ای خنک شونده برای نگه داری یک بطری نیم لیتری نیز در کنسول زیر دستی وسط تعبیه شده است. از نظر فضای کابین برای سرنشینان جلو و عقب، رنو سنگ تمام گذاشته و از این حیث تلیسمان به خوبی می درخشد.

در مدل فول آپشن شاهد تجهیزاتی مانند سنسور پارک جلو، سیستم هشدار نقطه کور، کارت هندزفری، صفحه نمایش روی شیشه جلو (HUD)، روکش چرمی صندلی ها، سانروف برقی پانوراما، آیینه های جانبی جمع شونده اتوماتیک، نور پردازی محیط داخل، تنظیم برقی صندلی راننده و سرنشین جلو به همراه ماساژور، گرمکن صندلی راننده و سرنشین جلو، مانیتور ۸.۷ اینچی کنسول وسط و سیستم صوتی BOSE با ۱۳ بلندگو (که دو عدد از آنها ساب ووفر است) هستیم. شیشه های کناری چند لایه نیز به سکوت هر چه بیشتر کابین کمک میکنند.

 

 

عملکرد کارت هندزفری بدین صورت است که میتوانید از طریق آن چراغ های خودرو را روشن کنید و البته قابلیت ورود بدون کلید را هم فراهم می‌کند. با همراه داشتن این کارت نیز برای روشن کردن خودرو فقط کافیست پایتان را روی پدال ترمز قرار داده و دکمه استارت را بفشارید. با دور شدن از تلیسمان، درب ها بطور خودکار قفل میشوند و امکان باز کردن درب صندوق عقب نیز از روی کلید روی کارت وجود دارد.

 

%d8%b1%d9%86%d9%88_%d8%aa%d9%84%db%8c%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86-8

 

سیستم اطلاع رسانی و سرگرمی (Infotainment)  رنو موسوم به R-Link 2 رابط کاربری بسیار ساده و سر راستی دارد که عملکرد سریعی داشته و حتی میتوانید دو برنامه را در کنار هم اجرا کنید، مشابه گوشی های اندروید. رنو مدت هاست که کار بر روی سیستم Infotainment را شروع کرده، خیلی زودتر از پژو و حالا شاهد سیستمی جا افتاده و بی نقص در تلیسمان هستیم.

پشت آمپر دیجیتالی خودرو، امکان انتخاب کیلومتر شمار و دور شمار های مختلف و تغییر رنگ پس زمینه را میدهد. به علاوه در این پشت آمپر دیجیتالی، اطلاعاتی از سیستم مسیر یابی ماهواره ای و همچنین قدرت و گشتاور تولیدی موتور در هر لحظه نمایش داده میشود که وسیله سرگرمی جالبی است.

صندوق تلیسمان با ۶۰۸ لیتر فضا، بسیار جادار است که با خواباندن صندلی های عقب به ۱۰۲۲ لیتر میرسد.

 

لیست امکانات و تجهیزات تلیسمان :

خودروی مورد تست ما، به سیستم صوتی پیشرفته ای از برند آمریکایی بوز (Bose) مجهز بود که کیفیت صدای آن خوب ارزیابی می شود. این سیستم که مخصوص تلیسمان مهندسی شده، به ۱۳ بلندگو مجهز است که ۲ عدد از آنها ساب ووفر هستند.

از ویژگی های جالب این سدان متوسط فرانسوی، سیستم رنو تحت عنوان مولتی سِنس (Multi sense) است. این سیستم ۴ حالتِ از پیش تنظیم شده دارد:

 • حالت Comfort برای رانندگی آرام
 • حالت Sport برای رانندگی اسپرت
 • حالت Eco برای کاهش مصرف سوخت
 • حالت Neutral برای رانندگی معمولی

علاوه بر این ۴ حالت، یک حالت دیگر هم وجود دارد که Perso نام داشته و می توانید آن را به سلیقه خودتان شخصی سازی کنید. فعال کردن هر کدام از این حالت ها، روی بخش های مختلف خودرو تاثیر می گذارد که عبارتند از:

 • واکنش موتور
 • تعویض دنده گیربکس
 • نرمی فرمان
 • تنظیمات سیستم تعلیق
 • رنگ سیستم نورپردازی کابین
 • طرح و رنگ قسمت پشت آمپر
 • صدای موتور
 • ماساژور صندلی راننده که در حالت Comfort فعال می شود.

رنو تلیسمان در ایران در دو تیپ E2 (مدل پایه) و E3 (مدل فول آپشن) به فروش می رسد. خودروی مورد تست ما، مدل ۲۰۱۷ و تیپ E3 بود که از تجهیزات مهم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روکش چرمی صندلی ها و غربیلک فرمان
 • سانروف پانوراما
 • کارت هندز فری رنو
 • تهویه مطبوع خودکار دو منطقه ای + دریچه تهویه برای سرنشینان عقب
 • آیینه های جانبی جمع شونده برقی
 • نور پردازی محیط داخل در رنگ های آبی، قرمز، سبز، قهوه ای مایل به سرخ تیره و بنفش
 • تنظیم برقی صندلی راننده + ۶ حافظه + ماساژور
 • تنظیم برقی صندلی سرنشین جلو + ماساژور
 • گرمکن صندلی های جلو
 • سیستم مولتی مدیای R-Link 2 به همراه تبلت لمسی ۸٫۷ اینچی
 • سیستم صوتی حرفه ای بوز (Bose) به همراه ۱۳ عدد بلندگو
 • محفظه خنک شونده در کنسول زیر دستی وسط
 • ترمز پارک برقی (EPB)
 • صفحه نمایش سربالای رنگی (HUD)
 • سیستم مولتی سِنس (Multi sense) – انتخاب حالت رانندگی
 • چراغ های LED جلو
 • رینگ آلومینیومی ۱۸ اینچی
 • قابلیت باز کردن درب صندوق عقب با حرکت دادنِ پا زیر سپر عقب
 ۱٫ فضای زیاد برای قرار دادن خرده ریز

مشخصات فنی رنو تلیسمان:

برای رنو تلیسمان دو انجین بنزینی TCe 150 و TCe 200 وجود دارد که هردو از نوع توربوشارژند و فقط و فقط با گیربکس ۷ سرعته اتومات دوکلاچه تحویل مشتریان می‌شود. علاوه بر این بنزینی‌ها، رنو همچنین سه انجین دیزلی dCi 110 و dCi 130 و dCi 160 نیز برای تلیسمان تدارک دیده است که دو مورد اول با گیربکس ۶ سرعته دستی استاندارد (۷ سرعته دوکلاچه سفارشی) عرضه می‌شوند، این خودرو در این بخش بسیار خوب عمل کرده است به جرات می گویم با این پیشرانه در میان خودرو های کلاس خودش بهترین است.

بررسی تخصصی رنو تلیسمان (Renault Talisman) 5

بر خلاف خودرو هایی همچون سوناتا LF، اپتیما JF و تویوتا کمری، تلیسمان از موتور توربو بهره می برد. این موتور ۱٫۶ لیتری ۴ سیلندر که انرژی تی سی ئی ۱۹۰ (Energy TCe 190) نام دارد، به سیستم تزریق مستقیم سوخت (GDi) هم مجهز است. این موتور با استفاده از تکنولوژی “رنو اسپرت” و تجربه ای که رنو در ساخت موتور در فرمول یک دارد طراحی شده است. حداکثر قدرت این موتور در دور ۵۷۵۰ به ۱۹۰ اسب بخار می رسد، اما نکته مهم در خصوص این موتور، گشتاور آن است که برابر ۲۶۰ نیوتن متر بوده و از دور ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ به طور کامل در اختیار راننده قرار دارد. برای مقایسه بد نیست بدانید حداکثر گشتاور سوناتا LF با موتور ۲٫۴ لیتری تنفس طبیعی برابر ۲۲۸ نیوتن متر است، اما در دور ۴۰۰۰ بدست می آید. ممکن است در نگاه اول اختلاف زیادی در گشتاور تولیدی این دو موتور مشاهده نکنید و تصور کنید که سوناتا LF فقط ۳۲ نیوتن متر گشتاور کمتری از تلیسمان تولید می کند، اما اگر منحنی گشتاور آنها را با هم مقایسه کنید، خواهید دید که تفاوت آنها فراتر از ۳۲ نیوتن متر است:

قسمت سمت چپ تصویر بالا مربوط به رنو تلیسمان (منحنی مربوط به موتور Energy TCe 200 است که ۷ اسب بخار از مدل وارداتی با موتور Energy TCe 190 قدرتمند تر است، اما گشتاور اعلامی برای هر دو موتور یکسان است) و قسمت سمت راست مربوط به هیوندای سوناتا LF (موتور ۲٫۴ لیتری MPi) است. اگر به منحنی گشتاور سوناتا LF (که با رنگ آبی کمرنگ مشخص شده) دقت کنید، گشتاور ۲۲۸ نیوتن متری آن فقط در دور ۴۰۰۰ در دسترس بوده و قبل و بعد از آن با افت گشتاور روبرو هستیم، اما منحنی گشتاور تلیسمان (که با رنگ خاکستری تیره مشخص شده) از دور ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ به صورت یک خط افقی بوده که اصطلاحا می گویند منحنی گشتاور آن فِلَت (Flat) است. منحنی گشتاور فِلَت از مزایای موتور های توربو است و همین موضوع سبب شده اختلاف سوناتا LF و رنو تلیسمان فراتر از ۳۲ نیوتن متر بوده و در زمینه کشش و شتاب تفاوت کاملا محسوسی داشته باشند (شتاب اعلامی سوناتا LF = 9.9، شتاب اعلامی تلیسمان = ۷٫۷).

موتور تلیسمان

با بررسی منحنی گشتاور این موتور، میتوان به گشتاور بسیار خوب آن پی برد که در دور ۱۵۰۰ بیش از ۲۰۰ نیوتن متر گشتاور داشته و حداکثر گشتاور ۲۶۰ نیوتن متر از دور ۲۵۰۰ تا ۴۵۰۰ در دسترس بوده و پس از آن هم افت کمی داشته و در دور ۶۵۰۰ به ۲۰۰ نیوتن متر میرسد. به زبان ساده تر میتوان گفت که این رنو کشش دور پایین و دور بالای فوق العاده ای دارد. (توضیح اینکه منحنی مربوط به موتور Energy TCe 200 است که ۱۰ اسب بخار از مدل وارداتی قدرتمند تر است، اما گشتاور اعلامی برای هر دو موتور یکسان است.)

نکته بعدی گیربکس تلیسمان است که عملکردی بسیار سریع، دقیق و کاملا روان داشته که حتی با تخت گاز کردن هم، معکوس کردن دنده بدون ضربه انجام میشود و وجود ۷ دنده بدین معنی است که مصرف سوخت، آلایندگی، استهلاک و صدای موتور در بزرگراه ها و سرعت های بالا بطور چشمگیری کاهش می یابد. بطور مثال سرعت تلیسمان با دنده ۷ و دور موتور ۲۵۰۰، برابر ۱۱۳٫۵ کیلومتر بر ساعت است.

مطلب بعدی شتاب بسیار خوب تلیسمان است که برابر ۷٫۷ ثانیه بوده  و از آن مهمتر این که در عین حال مصرف سوخت پایینی نیز دارد. از نظر شتاب رنو تلیسمان چیزی در حد بی ام و ۳۲۰i با موتور ۲ لیتری توربو و گیربکس ۸ دنده اتوماتیک است.

علاوه بر این، در نظر داشته باشید که خودرو هایی همچون سوناتا LF، اپتیما JF و تویوتا کمری به جهت پیشرانه تنفس طبیعی در تهران افت شتاب بیشتری نسبت به خودرو هایی همچون تلیسمان و پژو ۵۰۸ با موتور توربو خواهند داشت: بطور مثال شتاب صفر تا صد سوناتا LF در تهران حدودا برابر ۱۲٫۵ ثانیه است که تقریبا ۲٫۵ ثانیه از رقم اعلامی کند تر است، در حالیکه این اختلاف برای رنو تلیسمان کمتر خواهد بود. همچنین مصرف سوخت ترکیبی تلیسمان رقم ۵٫۸۸ لیتر به ازای هر صد کیلومتر اعلام شده که نسبت به رقبایی که موتور تنفس طبیعی دارند کمتر است، بطور مثال مصرف سوخت سوناتا LF در سیکل ترکیبی حدودا ۸ لیتر به ازای هر صد کیلومتر اعلام شده است.

البته در کنار مزایای ذکر شده، نکات منفی هم در مورد موتور های مجهز به توربوشارژر و سیستم تزریق مستقیم وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساسیت بالای موتور های توربو نسبت به وضعیت روغن، فیلتر هوا، عملکرد سیستم خنک کننده و کیفیت بنزین (البته ظاهرا تلیسمان های وارداتی طوری تنظیم شده اند که با بنزین ایران سازگار باشند)
 • مشکل رسوب کردنِ کربن در سوپاپ های ورودی در موتور های مجهز به سیستم تزریق مستقیم

یکی از نکات مثبتِ تلیسمان، گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه آن است که در طول مدت تست، توانست رضایت ما را کاملا جلب کند. این گیربکس عملکردی سریع، روان و هوشمندانه از خود نشان می دهد و ضربه تعویض دنده در آن وجود ندارد. وجود دنده هفت در این گیربکس، سبب می شود در سرعت های بالا مصرف سوخت، استهلاک و صدای موتور کاهش پیدا کند.

فرمان تلیسمان که از نوع کمکی برقی است کمی بیش از حد نرم بوده و برگشت پذیری چندان خوبی هم ندارد. اما کیفیت سواری تلیسمان عالی بوده و در کنار عایق بندی خوب کابین، این سدان فرانسوی محیطی بسیار آرام و ساکت را برای سرنشینان فراهم میکند.

سیستم تحسین برانگیز رنو به نام ۴Control که امکان فرمان پذیری چرخ های عقب را هم فراهم میکند، باعث شده تا شعاع چرخش این سدان در حد و اندازه یک خودروی هاچبک شود. در این سیستم در سرعت های پایین چرخ های عقب خلاف جهت پیچیدن چرخ های جلو می پیچند و مانور پذیری خودرو را افزایش میدهند و در سرعت های بالا چرخ های عقب در جهت یکسان با چرخ های جلو می پیچند تا هندلینگ خودرو بهبود یابد.

اما ظاهرا در مدل های وارداتی خبری از این سیستم نیست که البته جای نگرانی نیست و هندلینگ تلیسمان بدون سیستم ۴Control هم بسیار خوب است. از طرفی عدم وجود این سیستم در بازار ایران چندان هم بد نیست، چرا که تلیسمان های وارداتی از نظر فنی ساده تر هستند و پیچیدگی کمتری دارند.

در تلیسمان های وارداتی سیستمی به نام Multi-Sense وجود دارد که امکان انتخاب حالت های اسپرت، معمولی، راحت برای رانندگی آرام و نرم، اقتصادی و یک حالت اضافه که بسته به دلخواه راننده امکان شخصی سازی دارد را به شما می دهد. بر اساس حالت انتخاب شده، ضربه گیر های الکترونیکی، حساسیت فرمان، عملکرد موتور و گیربکس، صدای موتور و نور پردازی داخل کابین تغییر میکنند.

 

بررسی رانندگی ، قابلیت های دینامیکی و کیفیت سواری

قرار گرفتن پشت فرمان تلیسمان با مراسم خوش آمدگویی خاصی همراه است: با نزدیک شدن به خودرو، تلیسمان صاحبش را شناسایی میکند و هیجان زده میشود! چراغ های LED مخصوص روز، چراغ های داخل کابین و سیستم نور پردازی داخل خودرو روشن شده و آیینه های جانبی باز میشوند. وقتی وارد میشوید، صندلی راننده به طور خودکار به آخرین تنظیمات اعمال شده بر می گردد و انیمیشنی برای خوش آمدگویی روی صفحه لمسی پخش میشود. همچنین وقتی به مقصد میرسید، صندلی ها بطور خودکار عقب میروند تا راحت تر از تلیسمان پیاده شوید و با دور شدن از خودرو نیز درب ها قفل میشوند.

کیفیت سواری یکی از مهمترین موارد در یک خودرو محسوب می شود، چرا که مستقیما روی احساسی که راننده و سرنشینان نسبت به خودرو دارند تاثیر می گذارد. سیستم تعلیق تلیسمان در این زمینه ضعفی از خود نشان نمی دهد و به خوبی از پسِ جذب ناهمواری های خیابان های تهران بر می آید که این موضوع از نقاط قوت این سدان فرانسوی به شمار می رود. تلیسمان در بازار ایران به سیستم فرمان پذیری چرخ های عقب که “فور کنترل” (۴Control) نام دارد مجهز نیست، اما در مدت زمان تست، این سدان فرانسوی نشان داد از نظر قابلیت های دینامیکی شرایط مطلوبی دارد. در حقیقت، مجهز نبودنِ تلیسمان به سیستم “فور کنترل” در ایران را می توان نکته مثبتی در نظر گرفت، چرا که در صورت وجودِ این سیستم، تلیسمان با داشتنِ سه عنصر یعنی توربوشارژر، سیستم تزریق مستقیم و سیستم “فور کنترل”، خودرویی پیچیده از نظر فنی میشد و ریسک خرید آن بالاتر می رفت.

 

میتوانید مشخصات فنی تلیسمان وارد شده توسط نگین خودرو را در جدول زیر مشاهده کنید :

 

مشخصات فنی رنو تلیسمان / رنو تالیسمان با موتور Energy TCe 190
حجم دقیق موتور (سی سی) ۱۶۱۸
استاندارد آلایندگی یورو ۵
نوع موتور توربوی تزریق مستقیم
آرایش سیلندر ها خطی
تعداد سیلندر / تعداد سوپاپ ۴ / ۱۶
حداکثر قدرت / دور در دقیقه ۱۹۰ / ۵۷۵۰
حداکثر گشتاور / دور در دقیقه ۲۶۰ / ۲۵۰۰
نوع گیربکس ۷ دنده خودکار دو کلاچه EDC
سیستم انتقال نیرو دیفرانسیل جلو
حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت) ۲۲۵
شتاب صفر تا صد (ثانیه) ۷٫۷
شتاب ۸۰ تا ۱۲۰ (ثانیه) ۶٫۶
مصرف سوخت ترکیبی (لیتر در هر صد کیلومتر) ۵٫۸۸
مصرف سوخت داخل شهر (لیتر در هر صد کیلومتر) ۷٫۵
مصرف سوخت خارج شهر (لیتر در هر صد کیلومتر) ۴٫۶
ظرفیت مخزن سوخت (لیتر) ۵۱
نوع فرمان برقی کمکی
سیستم تعلیق جلو مک فرسون با طبق جناغی تحتانی
سیستم تعلیق عقب اکسل نیمه صلب
ترمز جلو دیسکی خنک شونده
ترمز عقب دیسکی خنک شونده
وزن خالص (کیلوگرم) ۱۴۴۴
مشخصات لاستیک  ۲۲۵/۵۵R17یا  ۲۴۵/۴۵R18

 

 

اطلاعات تصویری

%d9%85%d8%b4%d8%ae%d8%b5%d8%a7%d8%aa_%d8%b1%d9%86%d9%88_%d8%aa%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86-21

%d9%85%d8%b4%d8%ae%d8%b5%d8%a7%d8%aa_%d8%b1%d9%86%d9%88_%d8%aa%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%861

%d9%85%d8%b4%d8%ae%d8%b5%d8%a7%d8%aa_%d8%b1%d9%86%d9%88_%d8%aa%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86-2

%d9%85%d8%b4%d8%ae%d8%b5%d8%a7%d8%aa_%d8%b1%d9%86%d9%88_%d8%aa%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86-3

اخبار مرتبط

نظر شما !!
 1. مصطفي

  من آزرا ٢٠١١ كم كار داشتم فروختم تليسمان ثبت نام كردم ديروز تحويل گرفتم بعد يه ساعت رانندگي متوجه تفاوت فاحش كره و فرانسه شدم واقعا قابل قياس نيستن دقيقا عين اينه كه از پشت خودروهاي داخلي بشيني پشت آزرا دقيقا به همين اندازه تفاوت تليسمان با آزراست در ضمن ٢ تا برادرم اپتيما و سوناتا دارن اونا كه با تليسمان دور زدن ديگه ماشيناشونو دوست نداشتن و به كيفيت و تفاوتشون با تليسمان اغراق كردن همه مدل ماشين تو اين رنج دورور من بوده ولي تليسمان شاهكاره