رقابت تنگاتنگ کسب عنوان بزرگ‌ترین خودروساز سال
رقابت تنگاتنگ کسب عنوان بزرگ‌ترین خودروساز سال
با رای دادن به این پست از مشاوره های ویژه ما بهره مند بشوید.

رسانه بانک :در اکتبر سال گذشته، تحلیلگران و متخصصان پیش بینی کردند که پرفروش ترین کمپانی خودروسازی سال ۲۰۱۶ فولکس واگن شود و البته حدسشان اشتباه هم نبود و این کمپانی خودروسازی آلمانی رسما پس از ۴ سال متوالی تاج پادشاهی بزرگترین خودروساز جهان را از تویوتا ربود و به عنوان بزرگترین کمپانی فروش خودرو در ۱۲ ماه گذشته شناخته شد.

گروه فولکس‌ واگن در سال ۲۰۱۶ موفق شد با پشت سر گذاشتن تویوتا، عنوان بزرگ‌ترین خودروساز جهان از نظر میزان فروش را به دست آورد.

فولکس‌ واگن در دو سال گذشته با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده است؛ اما همچنان با قدرت به راه خود ادامه می‌دهد. این شرکت موفق شده است در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۰ میلیون و ۳۱۰ هزار دستگاه خودرو به فروش برساند. این در حالی است که تویوتا در همین بازه زمانی، تعداد ۱۰ میلیون و ۱۷۵ هزار دستگاه خودرو فروخته است؛ همین نشان می‌دهد که فولکس‌واگن رقابت تنگاتنگی با تویوتا دارد؛ اما موفق شده است در سال گذشته میلادی این شرکت را شکست دهد.

شرکت تویوتا در چهار سال گذشته همواره بزرگ‌ترین خودروساز جهان شناخته شده است؛ اما امسال بالاخره جایگاه نخست را به فولکس‌واگن واگذار کرد. شرکت جنرال موتورز که برای سالیان سال عنوان بزرگ‌ترین خودروساز جهان را داشته، هنوز آمار فروش محصولات خود در سال ۲۰۱۶ را منتشر نکرده است؛ اما در کل انتظار می‌رود این شرکت در جایگاه سوم و پس از تویوتا قرار بگیرد.

طبق گزارش Automotive News، فولکس واگن در نظر داشت تا در سال ۲۰۱۶ حداقل ۱۰٫۳ میلیون خودرو، کامیون و اتوبوس (یعنی ۸٫۳ % بیشتر از سال گذشته) تولید کند. اما تویوتا با افزایش تنها ۰٫۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۵، با فروش فقط ۱۰٫۲ میلیون خودرو شامل لکسوس، دایهاتسو، و هینو پسرفت کرد.

گروه فولکس‌ واگن در سال ۲۰۰۹ و تحت رهبری مارتین وینترکورن، مدیرعامل سابق این شرکت، برای نخستین‌ بار برنامه جامع خود را برای تبدیل شدن به بزرگ‌ترین خودروساز جهان تا سال ۲۰۱۸ اعلام کرد. در این برنامه جامع که با نام استراتژی ۲۰۱۸ نیز شناخته می‌شود، فولکس‌واگن اعلام کرده است که قصد دارد با تکیه بر فناوری‌های نوین و بهبود کیفیت، باعث افزایش رضایت مشتریان از محصولات خود شود و به این ترتیب میزان فروش خودروها را افزایش دهد.

فولکس واگن پاسات

درست زمانی که همه چیز طبق پیش‌بینی‌های مارتین وینترکورن پیش می‌رفت؛ ناگهان دولت آلمان این شرکت را به دلیل دست‌کاری نرم‌افزار ۱۱ میلیون خودروی دیزل به‌منظور فریب دادن آزمایش میزان آلایندگی در ایالات متحده آمریکا، متهم کرد و این رسوایی بزرگ باعث شد مدیرعامل این شرکت از سمت خود کناره‌گیری کند و شرکت نیز ضررهای مالی بسیاری تجربه کند. گفته می‌شود وی به همراه دیگر مدیران این شرکت در این رسوایی بزرگ دست داشته‌اند و باعث شده‌اند وجهه این شرکت در سطح بین‌المللی خدشه‌دار شود. اما با وجود این رسوایی، میزان فروش محصولات فولکس‌ واگن در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵، چیزی در حدود ۳.۸ درصد افزایش یافته است که بیشتر این فروش به بازار چین مربوط می‌شود.

از سوی دیگر، میزان فروش محصولات تویوتا تنها ۰.۲ درصد افزایش یافته است که در مقایسه با سایرین، کمتر است. یکی از عواملی که باعث شد میزان افزایش فروش محصولات تویوتا ناچیز باشد، زمین‌لرزه‌ای است که اوایل سال گذشته میلادی در کشور ژاپن رخ داد و در پی آن، تویوتا برای مدتی تولید محصولات خود را در چند کارخانه متوقف کرد. البته به دلیل کاهش قیمت سوخت در ایالات متحده، تقاضا برای خودروهای هیبریدی تویوتا نظیر پریوس، کمتر از قبل شده و همین موضوع نیز بر میزان فروش خودروهای تویوتا تأثیر بسزایی داشته است.

با وجود رسوایی Dieselgate (ماجرای تقلب فولکس واگن در مورد آلایندگی خودروهای دیزلی)، بازار چین به عنوان یک عامل کلیدی برای پیروزی کمپانی آلمانی به حساب می آید.

به لطف کاهش مالیات ها، VW افزایش فروش خوبی در چین داشته و ظاهرا همین فروش خوب تا حد زیادی مشکلات ناشی از دیزل گیت را جبران کرده است.

اما برای سال ۲۰۱۷ ممکن است شرایط کاملا متفاوتی در انتظار فولکس واگن و تویوتا باشد، فولکس باید بیش از ۱۰ میلیارد دلار غرامت بابت هزینه های قانونی و جرایم تقلب خود بپردازد و همین مسئله روند نوآوری و ارائه مدل های جدید این شرکت را کُند کرده است.

از آن گذشته، اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ و اصلاحات صورت گرفته، بر روی فروش محلی این کمپانی ژاپنی تاثیر گذاشته است و ممکن است تویوتا بتواند به لطف عرضه مدل جدید کمری (پر فروش ترین سدان متوسط بازار آمریکا) و اصلاحات مد نظر ترامپ، بار دیگر فروش قابل توجهی را تجربه کرده و تاج پادشاهی خود را از آلمانی ها پس بگیرد.

در تصویر فوق نیز می توانید نتایج گوگل از بیشترین برندهای خودرویی سرچ شده در کشورهای مختلف را مشاهده کنید. نتایجی که از یک سو بیانگر محبوبیت برند های مختلف در سطح جهان است و از سوی دیگر قدرت مارکتینگ خودروسازان بزرگ و شاخص را نشان می دهد، اما شاید جالب ترین نکته این نقشه، جستجوی خودروهای بوگاتی در کشور نیجریه باشد که از طبع بلند مردمان این سرزمین خبر می دهد.

اخبار مرتبط