رشد نزدیک ۵۰ درصدي توليد خودرو در ۱۱ ماه امسال
رشد نزدیک ۵۰ درصدي توليد خودرو در ۱۱ ماه امسال
راستی ، نظر شما چیه ؟

رشد نزدیک ۵۰ درصدي توليد خودرو در ۱۱ ماه امسال 

دنياي اقتصاد: آمار توليد ۱۱ ماهه امسال خودروسازان کشور در حالي از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد که طبق آن، غول هاي جاده مخصوص با افزايش تيراژ ۳/ ۴۳ درصدي توليد سواري در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته روبه رو شده اند.بر اين اساس، ايران خودرو، سايپا و پارس خودرو در مجموع يک ميليون و ۴۷هزار و ۵۰۳ دستگاه انواع محصول سواري را تا پايان بهمن ماه امسال توليد کرده اند تا در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، رشد ۳/ ۴۳ درصدي را تجربه کنند. اين در حالي است که تيراژ توليد هر سه اين خودروسازان در بهمن ماه نسبت به دي ماه، کاهش يافته است.
طبق آمار اعلامي، ايران خودرو، سايپا و پارس خودرو طي بهمن ماه امسال ، در مجموع ۱۱۶ هزار و ۸۷۲ دستگاه انواع محصولات سواري توليد کرده اند که نسبت به ماه قبل از آن، کاهش ۲۱/ ۱ درصدي داشته است. در حالت تفکيکي ايران خودرويي ها در بهمن ماه امسال ۶۳ هزار و ۱۶۶ دستگاه محصول سواري به توليد رسانده اند تا در مقايسه با سال گذشته ۸۵/ ۰درصد کاهش تيراژ را تجربه کرده باشند. از سايپا نيز خبر مي رسد اين شرکت در دومين ماه زمستان امسال ۳۳ هزار و ۱۸۵ دستگاه تيراژ داشته و با اين حساب نسبت به بهمن ماه ۷۵/ ۱ درصد کاهش توليد داشته است. همچنين پارس خودرويي ها نيز که تيراژي ۲۰ هزار و ۵۲۱ دستگاهي را طي بهمن ماه از خود به جا گذاشته اند، ۶۴/ ۱ درصد نسبت به اولين ماه زمستان امسال کاهش توليد را تجربه کرده اند. با توجه به آمار منتشر شده، مشخص مي شود سه خودروساز بزرگ کشور با وجود افزايش تيراژ توليد طي ۱۱ ماه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته، اما با کاهش تيراژ ماهانه نسبت به بهمن ماه امسال روبه رو شده اند.
طبق برنامه ريزي وزارت صنعت، خودروسازان بايد تا پايان سال يک ميليون و ۳۵۰ هزار دستگاه انواع محصول را به توليد برسانند که با توجه به آمار فعلي، تحقق اين هدف طي مدت زمان باقي مانده ممکن به نظر مي رسد. به اعتقاد کارشناسان، افزايش تيراژ توليد خودروسازان طي ۱۱ ماه امسال و تحقق برنامه توليد به دليل طرح هاي متنوع فروشي است که توسط خودروسازان در سال جاري به مشتريان ارائه شد. به عبارت بهتر، يکي از عوامل اصلي رشد توليد خودروسازان، افزايش تقاضا به واسطه فروش هاي متنوع اعتباري و ارائه سودهاي مشارکت بالابوده است.

رشد ۲۰۶ و افت رانا و سمند
نگاهي بيندازيم به جزئيات آمار توليد ۱۱ ماهه خودروهاي سواري کشور تا مشخص شود اين خودروها چه افت و خيزي را تجربه کرده اند. آن طور که آمار مي گويد، ايران خودرويي ها در ۱۱ ماه امسال، ۵۷۷ هزار و ۴۸ دستگاه انواع محصولات سواري را به توليد رسانده اند و با اين حساب، افزايش ۷/ ۳۲ درصدي را نسبت به مدت مشابه سال گذشته به خود مي بينند. در بين محصولات توليدي اين شرکت، تيراژ توليد پژو ۲۰۶ (در مجموع مدل هاچ بک و صندوق دار) ۶/ ۵۰ درصد رشد پيدا کرده است؛ به نحوي که ايران خودرويي ها طي ۱۱ ماه امسال، ۱۴۵ هزار و ۸۰۶ دستگاه از اين محصول را توليد کرده اند. بر اين اساس اين خودرو پرتيراژترين محصول ايران خودرو در ۱۱ ماهه سال جاري است. در اين ميان اما پژو ۲۰۷ نيز در برنامه توليد اين شرکت قرار دارد، اما اثري از آمار توليد اين خودرو در آمار مقايسه اي توليد انواع خودرو سواري اين شرکت نيست.
اما ديگر محصول پژويي ايران خودرو يعني پژو ۴۰۵ در ۱۱ ماه امسال رتبه دوم محصولات پرتيراژ پژويي ايران خودرو را به خود اختصاص داده است؛ به طوري که اين خودرو با توليد ۱۳۶ هزار و ۶۰۰ دستگاه توانسته افزايش ۶/ ۲۶ درصدي را کسب کند. پژو ۴۰۵ علاوه بر سايت مرکزي، در سايت ايران خودرو خراسان نيز توليد مي شود. هرچند تيراژ ۴۰۵ همچنان افزايشي است، اما اين خودرو طي سال هاي گذشته همواره لقب پرتيراژترين محصول ايران خودرو را از آن خود مي کرد؛ با وجود اين در حال حاضر بسياري از کارشناسان تاکيد دارند که اين خودرو به دليل قديمي بودن بايد هر چه زودتر از خطوط توليد ايران خودرو خارج شود؛ باوجود اين به نظر مي رسد ايران خودرويي ها قصد ادامه توليد اين محصول را دارند؛ چراکه تاکنون جايگزيني براي آن در نظر نگرفته اند. پژو پارس نيز تيراژي ۱۱۰ هزار و ۱۱۸ دستگاهي را در ۱۱ ماه امسال تجربه کرده است. پارس با وجود اين آمار توليد، افزايش ۹۸/ ۴ درصدي تيراژ را طي ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در کارنامه خود دارد. به جز سايت مرکزي ساير سايت هاي شهرستاني ايران خودرو از جمله ايران خودرو خراسان، مازندران و فارس نيز پارس را به توليد مي رسانند و اين در حالي است که بيشترين تيراژ آن به سايت مرکزي و کمترين نيز متعلق به فارس است.
افزايش توليد پژويي ها در حالي است که آبي هاي جاده مخصوص در توليد سمند با کاهش مواجه شده اند؛ به نحوي که براساس آمار توليد ايران خودرو در ۱۱ ماه امسال تعداد ۷۵ هزار و ۴۰۵ دستگاه سمند به توليد رسانده است که اين موضوع نشان از کاهش ۳۳/ ۲ درصدي تيراژ اين خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. سمند علاوه بر توليد در سايت مرکزي در تبريز نيز توليد مي شود. سمند اگرچه محصول ملي ايران خودرو به شمار مي رود اما تيراژي کمتر از محصولات پژو دارد؛ با وجود اين روند توليد اين محصول به گونه اي نبوده که تيراژ آن با افت مواجه شده باشد. اما آن طور که آمار ۱۱ ماهه توليد روايت مي کند، ايران خودرو در توليد دنا با رشد و در توليد رانا با افت مواجه شده است. طبق آمار منتشره، رانا با تيراژي ۱۲ هزار و ۲۳۵ دستگاهي در ۱۱ ماه امسال، کاهشي ۹/ ۹ درصدي را تجربه کرده تا مشخص شود اين محصول هنوز از روند کاهشي تيراژ، خلاصي نيافته است. کاهش توليد رانا در شرايطي است که دنا به عنوان ديگر محصول داخلي ايران خودرو، توانسته با افزايش تيراژ مواجه و به نوعي جور سمند و رانا را (در جمع محصولات داخلي ايران خودرو) بکشد. طبق آمار اعلامي، دنا توانسته تيراژي ۲۵ هزار و ۳۲۲ دستگاهي را تا پايان بهمن ماه امسال از خود به جا بگذارد. با توجه به اين آمار، دنا نسبت به ۱۱ ماهه سال گذشته با رشد توليدي بيش از ۶۴ درصد مواجه شده است. اين خودرو زماني که روانه بازار شد، ابتدا افزايش قيمتي شديد (در بازار) دامانش را گرفت، اما رفته رفته با بالارفتن عرضه، از قيمت آن کاسته شد.
اما نگاهي به ديگر محصولات شرکت ايران خودرو داشته باشيم که در سايت ايران خودرو خراسان به توليد مي رسند. آن طور که آمار مي گويد، آبي هاي جاده مخصوص تا پايان بهمن ماه امسال دو هزار و ۲۲۳ دستگاه سوزوکي گرندويتارا را مونتاژ کرده تا توليد اين شاسي بلند ژاپني در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته رشد بيش از ۹۳ درصدي برسد. از سوي ديگر اين شرکت تيراژ هايما (شاسي بلند چيني) را به ۳ هزار و ۴ دستگاه رسانده است تا رشد ۴۰۴ درصدي نسبت به سال گذشته را در کارنامه اين شرکت به ثبت برساند. هايما که از تابستان سال گذشته ميهمان ايران خودرو شده، به شرکت هايما موتور چين تعلق دارد و بايد منتظر ماند و ديد آيا مي تواند در بازار خودرو کشور جايي مناسب براي خود دست و پا کند. در ميان محصولات چيني اين شرکت دانگ فنگ ديگر محصول چيني اين شرکت که در سايت مرکزي به توليد مي رسد با توليد ۸ هزار و ۹۰۴ دستگاه طي ۱۱ ماه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بسيار بالايي را به خود اختصاص داده است. دانگ فنگ نيز سال گذشته براي توليد به خطوط ايران خودرو وارد شد؛ براين اساس تنها ۴۴ دستگاه از اين محصول طي ۱۱ ماه سال گذشته به توليد رسيد.

رشد توليد پرايد
به سايپا برويم و ببينيم در دومين خودروساز بزرگ کشور چه خبر است. به روايت آمار، سايپايي ها در ۱۱ ماهه امسال ۲۹۰ هزار و ۶۵۸ دستگاه انواع محصولات سواري را به توليد رسانده اند تا نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۶/ ۴۹ درصد رشد تيراژ را تجربه کنند. همچنين پارس خودرو که زيرمجموعه سايپا به شمار مي رود، طي ۱۱ ماه امسال با توليد ۱۷۹ هزار و ۷۹۷ دستگاه خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزايش ۷/ ۷۶ درصدي به خود ديده تا در بين غول هاي جاده مخصوص، بيشترين درصد رشد تيراژ را داشته باشد.در بين محصولات توليدي گروه سايپا، رکورد تيراژ همچنان در دست پرايد قرار دارد. به روايت آمار، سايپا و پارس خودرو در مجموع ۳۲۹ هزار و ۸۰۸ دستگاه پرايد را تا پايان بهمن ماه امسال به توليد رسانده اند که اين موضوع از رشد ۳/ ۳۲ درصدي اين خودرو حکايت دارد.
در حالت تفکيکي اما پارس خودرويي ها با تيراژي ۱۶۹ هزار و ۱۶۴ دستگاهي، ۹/ ۲۶ درصد رشد تيراژ را در توليد پرايد تجربه کرده اند و اين در حالي است که سايپا، ۱۶۰ هزار و ۶۴۴ دستگاه از اين خودرو را به توليد رسانده و در نتيجه ۵۶/ ۳۸ درصد رشد در توليد اين خودرو را از آن خود کرده است. پرايد در حال حاضر بيشترين تعداد توليد را در خودروسازي کشور در اختيار دارد. به رغم آنکه در حال حاضر زمزمه خروج اين خودرو از چرخه توليد اين شرکت به گوش مي رسد، اما به نظر مي رسد که سايپا نيز برنامه مشخصي براي خروج اين محصول از خطوط توليد خود ندارد. با وجود اين مديران شرکت سايپا تاکيد دارند که جايگزين اين خودرو را مشخص کرده اند.در کنار پرايد اما تيبا نيز با افزايش تيراژ روبه رو شده، چه آنکه سايپايي ها در ۱۱ ماه امسال ۱۰۲ هزار و ۵۰۹ دستگاه از اين محصول را به توليد رسانده اند تا در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، افزايشي ۴۷ درصدي را تجربه کرده باشند. تيبا علاوه بر سايت مرکزي سايپا، در سايت کاشان اين شرکت نيز به توليد مي رسد.
افزايش توليد پرايد و تيبا در شرايطي است که سايپا تا پايان بهمن ماه امسال ۱۲ هزار و ۱۶ دستگاه سراتو را به توليد رسانده و با اين حساب توانسته تيراژ اين مونتاژي کره اي را در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته بيش از ۱۰۵ برابر کند. بخشي از سراتوهاي مونتاژي، اتومات و بخش ديگر دنده معمولي هستند. علاوه بر اين خودرو، سايپايي ها به همراه زيرمجموعه خود (پارس خودرو)، محصولي به نام برليانس را نيز مونتاژ مي کنند، خودرويي چيني که در ۱۱ ماه امسال تيراژي ۲۹ هزار و ۷۸۷ دستگاهي داشته است؛ اين خودرو در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته توانسته رشدي ۲۵۸ درصدي را به دست بياورد. در حالت تفکيکي، سايپايي ها ۸ هزار و ۷۰۵ دستگاه و پارس خودرويي ها نيز ۲۱ هزار و ۸۲ دستگاه برليانس را تا پايان بهمن ماه امسال مونتاژ کرده اند. توليد برليانس هر چند در دو شرکت سايپا و پارس خودرو همچنان صورت مي گيرد، اما بنا به برنامه ريزي مديران سايپا از سال آينده انواع محصولات اين برند چيني در شرکت پارس خودرو توليد شود.

تندر اوج گرفت
نگاهي هم به اوضاع توليد تندر-۹۰ در ۱۱ ماهه امسال بيندازيم. آن طور که آمارهاي وزارت صنعت و معدن و تجارت مي گويد، تندر-۹۰ طي بازه زماني موردنظر ۸۱ هزار و ۶۰۹ دستگاه تيراژ داشته و اين آمار سبب شده توليد خودرو موردنظر در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، ۴/ ۹۲ درصد افزايش پيدا کند. در حالت تفکيکي اما ايران خودرويي ها با تيراژي ۳۹ هزار و ۱۲۴ دستگاهي توانسته اند افزايشي ۱۲۵ درصدي را در توليد تندر-۹۰ رقم بزنند و پارس خودرويي ها نيز که ۴۲ هزار و ۴۸۵ دستگاه از اين محصول را توليد کرده اند، ۳/ ۶۹ درصد افزايش تيراژ را به خود مي بينند.
در ميان محصولات رنويي شرکت سايپا، محصول ديگري به نام B90 يا همان ساندرو نيز جا دارد که اين محصول در شرکت پارس خودرو به توليد مي رسد. اين خودرو که اين روزها جزو محصولات پرطرفدار شرکت سايپا به حساب مي آيد در ۱۱ ماهه سال جاري ۳۱ هزار و ۶۴۸ دستگاه تيراژ توليد داشته است؛ بر اين اساس ساندرو توانسته رشد ۸۹۵ درصدي را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته باشد. به دنبال توافق هسته اي ميان ايران و کشورهاي غربي توليد اين خودرو از سال گذشته آغاز شد. ساندرو جزو توافقات صورت گرفته در قرارداد ال-۹۰ بود که توليد آن به دليل تشديد تحريم ها عليه کشورمان در سال ۱۳۹۱ عملياتي نشد.

اخبار مرتبط