رسانه خودرو : قطعه سازان ايراني آیا از فرصت تغيير مسير استفاده می کنند ؟
رسانه خودرو : قطعه سازان ايراني آیا از فرصت تغيير مسير استفاده می کنند ؟
راستی ، نظر شما چیه ؟

رسانه خودرو : قطعه سازان ايراني آیا از فرصت تغيير مسير استفاده می کنند ؟ 

رسانه خودرو به نقل از دنياي اقتصاد: ورود بزرگان خودروسازي اروپا به ايران در حالي طي زمستان امسال و به لطف برجام، کليد خورد که اين موضوع بستر توسعه صنعت قطعه کشور را فراهم آورده و قطعه سازان را در معرض فرصتي طلايي براي رشد قرار داده است.اگر نگاهي به روند توسعه صنعت خودرو در کشورهاي مختلف به خصوص امثال ترکيه و کره جنوبي بيندازيم، به وضوح متوجه خواهيم شد که آنها به واسطه ايجاد يا تقويت زيرساخت هاي قطعه سازي خود توانسته اند صنعت خودرويي صادرات محور و قابل قبول داشته باشند.
به عبارت بهتر، خودروسازان بزرگ دنيا از قطعه سازاني به روز، صاحب سبک و قوي برخوردارند که نقشي غير قابل انکار و بسيار مهم در عملکرد مثبت آنها (خودروسازان) داشته و به نوعي حتي عامل رشد و توسعه شان بوده اند.اگر برخي کشورهاي صاحب صنعت قطعه را فاکتور بگيريم، عامل توسعه قطعه سازي در برخي ممالک ديگر، ورود شرکت هاي معتبر دنيا و انتقال تکنولوژي به واسطه همکاري هاي مشترک يا سرمايه گذاري خارجي بوده است. در واقع هم اکنون که صنعت قطعه برخي کشورها به جايگاهي قابل قبول و توسعه يافته رسيده، عامل اصلي آن، برقراري ارتباط با شرکت هاي معتبر خارجي و هموار کردن مسير ورود آنها بوده است.
به عنوان مثال، در ترکيه که هم اکنون قطعه سازي يکي از صنايع پيشرو و صادرات محور به حساب مي آيد، رشد اين صنعت به واسطه ورود شرکت هاي خارجي، سرمايه گذاري و همکاري مشترک با قطعه سازان اين کشور بوده است.اتفاقا در گفت وگوي چندي پيش «دنياي اقتصاد» با رئيس انجمن قطعه سازان ترکيه، او نيز با اشاره به اهميت مشارکت هاي خارجي، تاکيد داشت که صنعت قطعه اين کشور به دليل وصل شدن به خارجي ها به خصوص اروپايي ها توانست خود را ارتقا داده و به جايگاهي قابل قبول در توليد و صادرات برسد.آلپر کانجا حتي اين را هم گفت که قطعه سازان ترکيه به واسطه آموزش توسط خارجي ها، به روز شده و اين به روز بودن را به خودروسازان اين کشور نيز انتقال دادند تا خود عامل توسعه صنعت خودرو در همسايه غربي ايران باشند.
با توجه به اظهارات او مشخص مي شود که هرچند ترکيه در حال حاضر برندي متعلق به خود در خودروسازي ندارد، اما قدرت قطعه سازي اش سبب شده خودروسازان بزرگي مانند فورد و هيوندايي و رنو اقدام به توليد محصولات خود در اين کشور کنند. اوضاع به شکلي است که در حال حاضر ترکيه به پايگاه صادراتي برخي خودروسازان موردنظر در منطقه تبديل شده و سالانه حدود ۲۴ ميليارد دلار خودرو و قطعه از اين کشور صادر مي شود.اين در حالي است که خودروسازي و قطعه سازي ايران با وجود داشتن برخي مزيت هاي برتر نسبت به ترکيه، از نظر مسائلي مانند توسعه و صادرات و همچنين کيفيت، نتوانسته پا به پاي همسايه خود پيش آمده و رشد کند.در اين بين، قطعه سازي ايران در مقايسه با صنعت قطعه ترکيه، بسيار عقب مانده که به اعتقاد بسياري از کارشناسان، يکي از دلايل اصلي آن، عدم ارتباط مناسب و عميق با شرکت هاي خارجي است.

فرصت برجام براي قطعه سازان
اما قطعه سازي ايران در حالي به دلايل مختلف به خصوص عدم ارتباط عميق با شرکت هاي خارجي، از همتايان منطقه اي خود عقب افتاده که حالابه واسطه توافق هسته اي و اجرايي شدن برجام، فضاي مناسبي براي جبران اين عقب ماندگي فراهم آمده است. تا به امروز ورود شرکت هايي مانند پژوسيتروئن، رنو و فولکس واگن به کشور قطعي شده و تمامي آنها طبق قانون وزارت صنعت، معدن و تجارت ملزم به داخلي سازي محصولات خود در ايران هستند. به عبارت بهتر، با توجه به قانون ساخت داخل حداقل ۴۰ درصدي وزارت صنعت براي خودروسازان خارجي در ايران، نوعي توفيق اجباري نصيب قطعه سازان شده تا به واسطه وصل شدن به اروپايي ها، اولادر توليد خودروهاي پسابرجامي نقش داشته باشند و همچنين توان کيفي و تکنولوژيک شان را ارتقا بدهند.در واقع حضور خودروسازان خارجي در ايران، فرصتي بزرگ را براي قطعه سازان داخلي ايجاد کرده تا تجربه موفق صنعت قطعه برخي کشورها از جمله ترکيه را تکرار و در مسير توسعه و به روز شدن حرکت کنند. هرچند در حال حاضر وجود برخي مشکلات (که البته اين روزها ظاهرا کمرنگ شده اند)، ميان قطعه سازان ايراني و شرکت هاي خارجي، راه را براي همکاري هاي مشترک ناهموار کرده، با اين حال با برطرف شدن اين ناهمواري ها، مي توان به ارتقاي صنعت قطعه کشور اميد داشت.
البته اين موضوع بستگي مستقيم به تفکر و رفتار قطعه سازان کشور دارد، چه آنکه اگر آنها حاضر به سرمايه گذاري مشترک با خارجي ها نشده و نپذيرند که نيازمند تغيير و آموزش توسط شرکت هاي معتبر دنيا هستند، آب از آب در قطعه سازي ايران تکان نخواهد خورد. در اين مورد اما فربد زاوه، کارشناس خودرو کشور به «دنياي اقتصاد» مي گويد: با توجه به فضاي ايجاد شده در پسابرجام، فرصت مناسبي براي رشد قطعه سازي کشور ايجاد شده، منتها به شرطي که در درجه اول، دولت از مديريت صنعت خودرو کنار رفته و همچنين قطعه سازان نيز نياز به تغيير را احساس کنند. او با اشاره به اينکه تا وقتي قطعه سازان به دنبال لابي براي حفظ خودروهاي قديمي هستند، حاضر به سرمايه گذاري جديد و به روز شدن نخواهند شد، مي افزايد: دولت ترکيه سال ها پيش متوجه شد که بايد براي ارتقاي صنايع خود، دست از حمايت آنها برداشته و درهاي مملکت را به روي شرکت هاي معتبر خارجي باز کند؛ بنابراين ما هم اگر مي خواهيم راه آنها را برويم، بايد همين اقدامات را انجام بدهيم.
اين کارشناس ادامه مي دهد: قطعه سازان ايراني تا وقتي فشاري روي آنها از ناحيه بازار نباشد، نياز به تغيير را در خود احساس نخواهند کرد؛ بنابراين اگر دولت از خودروسازي کنار برود و رقابت در بازار خودرو کشور افزايشي قابل قبول يابد، قطعه سازان ناچار به ايجاد تغيير خواهند شد.به گفته زاوه، قطعه سازان وقتي احساس کنند در صورت عدم تغيير، از بين خواهند رفت، در مسير تغيير قدم خواهند گذاشت و آنجاست که مي توان به پياده شدن الگوهاي موفق جهاني در صنعت قطعه کشور اميدوار بود.

اخبار مرتبط