دلیل افزایش تعرفه واردات خودرو : بازارسازی برای فروش خودرو های روی دست مانده فرانسوی و سرپا نگه داشتن ایران خودرو و سایپا
دلیل افزایش تعرفه واردات خودرو : بازارسازی برای فروش خودرو های روی دست مانده فرانسوی و سرپا نگه داشتن ایران خودرو و سایپا
راستی ، نظر شما چیه ؟

دلیل افزایش تعرفه واردات خودرو : بازارسازی برای فروش خودرو های روی دست مانده فرانسوی و سرپا نگه داشتن ایران خودرو و سایپا

 

رسانه خودرو ::  ۱۳۰ درصد افزایش تعرفه‌ی واردات خودرو توسط دولت و وزارت صنعت خبری تکان دهنده ، عجیب و غیرقابل باور برای هرکسی هست. آیا سرپا نگهداشتن خودرسازان ورشکسته داخلی آنقدر مهم هست .به نظر می‌رسد طی هفته‌های آینده بازار خودروهای خارجی شاهد افزایش قیمت چشمگیری خواهد بود تا خودروسازان داخلی بتوانند خودرو های فرانسوی پسا برجامی را که هیچ کجای دنیا بجز کشورهای کم توان اقتصادی خریدار ندارند را بفروشند.

در ادامه با ماباشید.

فرشاد احتشام‌زاده، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو گفت : دولت قصد  بازارسازی برای پژو و تحمیل گرانی به مردم دارد.

علی علی‌آبادی فراهانی، رئیس دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه و تجارت در تازه‌ترین اظهار نظر خود در این زمینه اعلام کرد:

تغییر تعرفه‌ی واردات خودرو در طرح جدید مطرح شده است و دولت تلاش دارد از این ابزار در جهت کنترل واردات خودرو به کشور استفاده کند. البته هنوز این مصوبه ابلاغ نشده است اما طی ۲ تا ۳ هفته‌ی آینده هیئت دولت طرح جدید واردات خودرو را تصویب و ابلاغ خواهد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت مدتی پیش اعلام کرد این وزارتخانه طرحی جدید برای واردات خودرو در نظر گرفته و آن را جهت تصویب به هیئت دولت ارسال کرده است. بنا به گفته شریعتمداری، هدف از این طرح جدید کنترل واردات بی‌رویه خودروهای خارجی به کشور است. اما نکته‌ی مهم در این زمینه آن است که به نظر می‌رسد در این طرح جدید موضوع تغییر تعرفه‌ی واردات خودرو نیز در نظر گرفته شده است.

بدین‌ ترتیب وزارت صنعت از تمام ابزارهای موجود در راستای محدود کردن واردات خودروهای خارجی به کشور استفاده خواهد کرد. از سوی دیگر نزدیک به ۵ ماه است که سامانه ثبت سفارش خودرو توسط این وزارت خانه مسدود شده و متولیان این امر اعلام کرده‌اند تا زمانی که قانون جدید واردات خودرو به تصویب دولت نرسد، این سامانه بازگشایی نخواهد شد.

در همین حال به نظر می‌رسد که تعیین میزان تعرفه‌ در طرح جدید واردات خودرو مانند گذشته، بر اساس حجم پیشرانه پیاده‌سازی شده است و همچنان خبری از دسته‌بندی قیمتی برای این خودروها نیست. اما در طرح جدید حقوق گمرکی سود بازرگانی به‌صورت ریزتری دسته‌بندی شده و البته تعرفه‌ها نیز به میزان چشمگیری افزایش یافته است. برخی شنیده‌ها حاکی از تعرفه‌ی ۱۳۰ درصدی برای خودروهای با حجم پیشرانه‌ ۲ تا ۲.۵ لیتری  هستند؛ این در حالی است که تا پیش از این تعرفه‌ این دست خودروها ۵۵ درصد بود.

تعرفه‌ی واردات خودرو در عمل پس از محاسبه حقوق مختلف گمرکی مانند مالیات بر ارزش افزوده و … در طرح قدیم برای خودروهای با حجم موتور ۲ تا ۲.۵ لیتری که تعرفه‌ی واردات ۵۵ درصدی داشتند؛ در عمل بیش از ۹۰ درصد بود. حالا و در قالب طرح جدید تنها تعرفه‌ی این دست خودروها بیش از ۸۰ درصد افزایش خواهد داشت و در نتیجه تعرفه‌ی نهایی این فراتر از ۱۶۵ درصد خواهد بود. به‌عنوان مثال خودرویی مانند هیوندای سانتافه که تا به امروز با قیمت جهانی ۳۰ هزار دلار و با تعرفه‌ی ۵۵ درصد وارد کشور می‌شد؛ پس از اعمال تمام حقوق گمرکی ارزشی معادل ۲۵۰ میلیون تومان داشت که در طرح جدید قیمت آن تا ۳۲۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

همچنین به نظر می‌رسد در قانون جدید محدودیت واردات خودروهای با حجم پیشرانه‌ بالای ۲.۵ لیتر برداشته خواهد شد و این خودروها با تعرفه‌ی ۱۵۰ درصدی و البته قیمت‌های نجومی، مجددا وارد بازار ایران خواهند شد.

می‌توان انتظار داشت با تصویب طرح جدید وزارت صنعت در زمینه واردات خودرو و همچنین افزایش تعرفه‌ی واردات، تا اواسط آذرماه سامانه ثبت سفارش خودرو مجددا آغاز به کار کند. لازم به یادآوری است که در حالی دولت قصد دارد از طریق افزایش تعرفه بخشی از سیاست‌های کنترلی خود بر واردات خودرو را اعمال کند که در طول ۴ سال گذشته تعرفه‌ی واردات خودرو همواره ثابت بوده است. لذا در شرایط کنونی هرگونه تصویب افزایش تعرفه‌ی واردات خودرو منجر به افزایش قیمت خودروهای خارجی بازار می‌شود که این افزایش در نهایت از جیب مشتریان پرداخت خواهد شد.

به عبارت دیگر این طرح جدید تنها مشتریان خودروهای خارجی را هدف قرار خواهد داد. این موضوع در حالی مطرح شده است که پس از بسته شدن سامانه ثبت سفارش خودرو از تیرماه سال جاری، شاهد رشد چشمگیر قیمت خودروهای وارداتی بودیم که بسیاری دلیل آن را سیاست‌های اشتباه و محدودکننده دولت در این زمینه می‌دانند و امید داشتند با باز شدن سامانه ثبت سفارش، شرایط به حالت عادی بازگردد.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد طی هفته‌های آینده بازار خودروهای خارجی شاهد افزایش قیمت چشمگیری خواهد بود.

فرشاد احتشام‌زاده، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو

بازارسازی برای پژو و تحمیل گرانی به مردم

ثبت‌نام دومین خودروی پسابرجامی یعنی پژو ۳۰۱ درحالی چندی پیش آغاز شد که قیمت نهایی این خودرو و همچنین شرایط ورودش به بازار، اما و اگرهای بسیاری را در میان خریداران و همچنین فعالان بازار خودرو ایجاد کرده است. این درحالی است که سال گذشته مدیرعامل ایران‌خودرو اعلام کرد قیمت نهایی و فروش این خودرو حدود۵۸ میلیون تومان است و خرداد ۹۶ روانه بازار خواهد شد.

حال سوال اصلی اینجاست که چطور خودرویی در محدوده ۶۰ میلیون تومان اکنون با نزدیک به ۴۰ میلیون تومان افزایش قیمت آن‌هم درست زمانی که واردات هرگونه خودروی خارجی ممنوع است، وارد بازار کشورمان ‌می‌شود؟ در این زمینه جام‌جم گفت‌وگویی کوتاه با فرهاد احتشام‌زاده، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو داشته که در ادامه می‌خوانید.

به نظر شما ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای خارجی با فروش محصولات پسابرجامی مرتبط است؟

دقیقا با هم ارتباط دارد. در بخشی از محصولات پوشش خودروهای وارداتی و تولید داخل ایجاد می‌شود، در این بخش ناگهان شاهد برگزاری جلساتی پشت در‌های بسته و همچنین صدور دستورالعمل‌های مختلفی می‌شویم. بنابراین زمانی که رقیبی برای تولیدات داخل در محدوده خودروهای وارداتی وجود دارد، گاهی سیاست‌ها یا لابی‌هایی صورت می‌گیرد که به نفع خودروسازان داخلی تقاضا، مدیریت شود.

شما به منافع خودروسازان داخلی اشاره کردید، این منافع چگونه برای اهالی جاده مخصوص ایجاد می‌شود؟

زمانی که ثبت سفارش ممنوع می‌شود عملا خودروهای خارجی را به سمت گران‌تر شدن هدایت می‌کنیم. این روند در واقع فضایی مناسب یا به عبارت بهتر بدون رقابت برای تولیدات داخلی ایجاد می‌کند که دقیقا درباره پژو ۳۰۱ نیز چنین اتفاقی افتاده است. به عنوان مثال در رده قیمتی این خودرو محصولات کیا و هیوندا وجود داشت که اکنون این فضا در اختیار پژو قرار گرفته است.

در شرایط اینچنینی گاهی شرکت‌های خارجی با تخفیف‌ها و اعمال سیاست‌های مختلف می‌توانند بازار را مدیریت کنند. آیا شما این نکته را تائید می‌کنید؟

درباره این نوع خودروها قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد. اگر توجه داشته باشید برای دوری از هرگونه ریسک و احتمال مدیریت بازار از سوی واردکنندگان سه عامل تاثیرگذار در افزایش قیمت وارداتی‌ها ایجاد شده است: ۱٫ قیمت ارز که تاثیر مستقیم در این زمینه دارد افزایش یافته. ۲٫ مصوبه تعداد از رده خارج کردن خودروهای فرسوده نیز تغییر کرده و تعداد خودروهایی که باید از رده خارج شوند نسبت به قبل بیشتر شده ۳٫ ثبت سفارش به مدت نامعلومی ممنوع اعلام می‌شود. به این ترتیب به قول معروف موضوع مورد نظر سه قفله شده و همه چیز برای تولیدکنندگان داخلی مهیا شده است.

چطور این سیاستگذاری در افزایش قیمت این خودروها تاثیرگذار است؟

افزایش قیمت رقبای خارجی اجازه صعود قیمت محصولات مشابه داخلی را می‌دهد به این ترتیب که اگر امکانات و کلاس خودروی پژو ۳۰۱ را با محصولات مشابه خارجی که اکنون گران شده‌اند، مقایسه کنیم امکان فروش این
خودرو ـ ۳۰۱ ـ گران‌تر از آنچه در گذشته اعلام شده، فراهم است. به این ترتیب مثلا اگر قرار بوده خودروی یاد شده ۶۰ میلیون فروخته شود با توجه به فضای ایجاد شده اکنون ۹۵ میلیون قیمت
خورده است.

به نظر شما این بازارسازی برای برندی خاص نیست؟

اجازه بدهید فقط بگویم ظاهرا به پژو قول ایجاد بازار داده شده که این‌گونه هم شرایط مهیا شده درحالی که سیاست دولت اصلا این‌گونه نبوده است.

منظور شما از سیاست‌های دولت چیست؟

قرار بر این بود که در دوران پسابرجام خودروهایی برای بخش عمومی مردم وارد بازار شود درحالی که اکنون اغلب خودروهای معروف به پسابرجامی خارج از توان خرید عموم مردم هستند. به این ترتیب که تقریبا ۵۰ درصد خودروهای خریداری شده از سوی مردم زیر قیمت ۶۰ میلیون تومان هستند درحالی که هیچ‌یک از خودروهای پسابرجامی حتی نزدیک به این قیمت ‌هم فروخته نشده است. اینجا اختلاف واقعیت بازار و سیاست‌های اعلام شده از سوی دولت خودنمایی می‌کند.

برخی معتقدند خودروسازان به بهانه‌های مختلف تعداد انبوهی از خودروهای یاد شده را وارد و در شرایط فعلی اقدام به فروش آنها کرده‌اند، آیا هنگام ورود این خودروها به عنوان نمونه محدودیتی وجود دارد؟

براساس قراردادهای مونتاژ، تعدادی خودرو برای مهندسی معکوس یا انجام تست‌های مختلف وارد می‌شود که با درنظر گرفتن شرایط خاص این قرارداد و حمایت‌های مختلف دولتی عموما نه تعداد آنها محدودیتی دارد و نه میزان دریافت تعرفه‌ها و کارمزدهای دولتی؛ پس احتمال این‌که خودروهای پسا برجامی با امتیازهای بسیار منحصربه‌فرد و بدون محدودیت وارد ایران شده باشند، وجود دارد.

منظور شما وجود امضاهای طلایی است؟

بله؛ در این بخش نوبت به امضاهای طلایی و دستورالعمل‌های مختلف خارج از عرف بازار می‌رسد که واقعا نمی‌توان آنها را رصد یا شفاف اعلام کرد.

قرار بود با تشکیل ایکاپ، ساخت این خودروها با انتقال تکنولوژی در داخل صورت بگیرد و ۳۰ درصد تولیدات از بازار ایران به خارج از کشور صادر شود، آیا برای صادرات هم می خواهیم با چند ده میلیون تومان بالاتر از قیمت روز و جهانی این خودروها روانه بازارهای هدف کنیم؟ قطعا پاسخ این پرسش منفی است؛ پس چگونه است که قیمت فروش خودروهای مذکور در ایران با این تفاوت فاحش نسبت به قیمت جهانی به مشتریان عنوان می شود؟

گروه خودروسازی ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای، برای اولین بار شرایط فروش نقدی خودروی پژو ۳۰۱ را اعلام کرد؛ شرایطی که باز هم انتقادات جدی به آن وارد است و حتما دوباره با بی توجهی این خودروسازی مواجه خواهد بود. بدین ترتیب و هم اکنون علاقه مندان می توانند پس از خودروهای پژو ۲۰۰۸ و پژو ۵۰۸، سومین محصول مشترک ایکاپ را که به ‌صورت CBU به کشور وارد شده است، با دو برابر قیمت آن را خریداری کنند!
پژو ۳۰۱ مدل ۲۰۱۶ وارداتی که چند وقت پیش توسط ایکاپ با قیمت ۹۵ میلیون تومان به بازار عرضه شد، این روزها افت قیمت عجیبی را در نسخه صفر کیلومتر تجربه کرده است.
با نگاهی به نسخه های فروشی موجود در نمایشگاه ها و آگهی ها می توان فهمید که ۳۰۱ به صورت ناگهانی از ۹۵ میلیون تومان به قیمت ۸۳ میلیون تومان رسیده و حداکثر قیمت آن ۸۸ میلیون تومان تعیین می شود. جالب است بدانید که برخی از نمایندگی های ایران خودرو به فروش اقساطی این خودرو راضی شده اند و می خواهند با این ترفند، پول خوابیده خود را زنده کنند. پژو ۳۰۱ به عنوان یک سدان اقتصادی در بازار جهانی شناخته می شود که ایران خودرو آن را با ظاهر قدیمی و گیربگس جدید ۶ سرعته اتوماتیک به صورت وارداتی به فروش رسانده است. این خودرو قرار است که بزودی به شکل داخلی سازی شده به دست مشتریان برسد. کمپانی پژو فرانسه چند ماه پیش ظاهر فیس لیفت این خودرو را به بازار جهانی معرفی کرد و امکاناتی نظیر سانروف را به صورت رسمی بر روی آن قرار داد.

 

پژو ۳۰۱

قیمت جهانی پژو ۳۰۱ چقدر است؟!

قیمت پژو ۳۰۱، این محصول اقتصادی ظاهرا جدید اما باطنا ارزان قیمت (در بازار جهانی) ۴۷ تا ۶۰ میلیون تومان اعلام شده است که بسته به مدل های اتوماتیک و آپشنال شاید به رقم ۶۰ میلیون هم برسد؛ اما به شرطی که واقعا آپشنال باشد. نکته قابل توجه در خصوص این محصول ـ که قرار است، ایران خودرو آن را از امروز به بازار عرضه کند ـ تفاوت قیمت چشمگیر و عجیب این خودرو با قیمت جهانی آن است.

البته در فروش های قبلی ایران خودرو برای محصولات جدیدش هم شاهد این افزایش قیمت های غیر منطقی نسبت به قیمت جهانی بودیم و رسانه ها در باب این مسأله تحلیل ها و گزارش های زیادی نوشتند، ولی گویا هر آنچه مربوط به تولید کنندگان انحصاری خودرو می شود، قرار نیست از سوی متولیان امرش پیگیری و مؤآخذه ای شود؛ از قرار معلوم، لابی ها سنگین و قدرتمند است.

چرایی افزایش قیمت پژو ۳۰۱ که همچون محصولات قبلی ارائه شده بسیار گران تر از نرم جهانی آن است، از جمله پرسش های مهمی است که همچنان بی پاسخ مانده و گویا قرار هم نیست کسی به آن پاسخ بگوید. در خوشبینانه ترین حالت در مورد این محصول جدید ایران خودرو هم شاهد افزایش قیمت ۳۵ میلیون تومانی نسبت به قیمت جهانی هستیم و گویا قرار است، این سیکل همچنان بدون پاسخگویی آقایان ادامه پیدا کند.

تابناک- اسب بخار

اخبار مرتبط