وزیر صنعت: دریافت ودیعه ۶۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ قانونی است.اضافه پرداختی ودیعه پژو ۲۰۰۸ قابل استرداد است.
وزیر صنعت: دریافت ودیعه ۶۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ قانونی است.اضافه پرداختی ودیعه پژو ۲۰۰۸ قابل استرداد است.
با رای دادن به این پست از مشاوره های ویژه ما بهره مند بشوید.

وزیر صنعت: دریافت ودیعه ۶۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ قانونی است.اضافه پرداختی ودیعه پژو ۲۰۰۸ قابل استرداد است.

رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان کشور اعلام کرد که ثبت‌نام‌کنندگان پژو ۲۰۰۸ می‌توانند اضافه‌ی پرداختی خود در طرح پیش‌فروش را از ایران خودرو دریافت کنند.

پس از گذشت بیش از ۲ هفته از پیش‌فروش خودروی پژو ۲۰۰۸ همچنان بحث‌ها بر سر قیمت این خودرو داغ است. در جدیدترین موضع‌گیری سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان اعلام کرد که که قیمت نهایی پژو ۲۰۰۸ به صورت قطعی مشخص نیست و اصولا پیش‌فروش‌های یک ساله همواره متاثر از عوامل مختلفی مانند نوسانات نرخ ارز و حامل‌های انرژی بوده است. وی با اشاره به سخنان مدیر عامل ایران خودرو مبنی عرضه پژو ۲۰۰۸ با رقمی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان به کسانی که موعد تحویل خودروی آنها در چند ماه ابتدایی عرضه خودرو است، به خبرنگاران گفت:

مجددا تاکید می‌کنیم که مبلغ ۶۰ میلیون تومان ودیعه دریافتی از متقاضایان در طرح پیش‌فروش پژو ۲۰۰۸ به منزله دریافت ۵۰ درصد قیمت نهایی این خودرو نیست. لذا تدابیری اندیشیده شده است تا در صورت تمایل ثبت‌نام کنندگان بتوانند ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان اضافه‌ی پرداخت را که هم اکنون نزد ایران خودرو است، دریافت کرده و در موعد مقرر و در زمان تحویل خودرو متناسب با قیمت روز پژو ۲۰۰۸ مابقی پول را پرداخت کنند. البته مازاد پولی که هم اکنون در اختیار ایران خودرو است در سود مشارکت آن‌ها لحاظ خواهد شد.

نوابی با اعلام این مطلب که دریافت ۶۰ میلیون تومان به عنوان اقدام غیر قانونی از طرف ایران خودرو تلقی نمی‌شود، اذعان داشت:

البته بهتر بود که رقم پیش پرداخت کاهش یابد و ۴۰ میلیون تومان از مشتری دریافت شده و مابقی در زمان تحویل خودرو از طرف خریدار پرداخت می‌شد. در پایان مردم باید تمام قیمت خودرو را پرداخت کنند؛ لذا نمی‌توان گفت که در این موضوع سر مردم کلاه رفته است. خودروسازان همواره با مشورت وزارت صنعت و معدن پیش رفته‌اند و قیمت نهایی پژو ۲۰۰۸ هنوز مشخص نیست؛ اما خودروساز باید تلاش کند تا هم طبق قوانین و ضوابط عمومی قیمت‌گذاری پیش رود و هم اینکه قیمتی معقول و اقتصادی برای خودروی خود لحاظ کند.

در طرح پیش‌فروش پژو ۲۰۰۸ در تاریخ‌های اول و سوم تیرماه توسط ایران خودرو انجام شد، مبلغ ۶۰ میلیون تومان به عنوان ودیعه از متقاضیان دریافت شد که همین امر موجب ایجاد حواشی و گمانه‌زنی‌های بسیاری در بازار خودروی کشور شد که قیمت نهایی پژو ۲۰۰۸ رقمی در حدود ۱۲۰ میلیون تومان است. اما هفته گذشته هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو رسما اعلام کرد که این خودرو در آغاز با قیمت ۹۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به ثبت‌نام کنندگان تحویل خواهد شد.

باید منتظر ماند و دید در شهریورماه که موعد تحویل اولین سری از این خودروی پسابرجامی و پر سر و صدا فرا می‌رسد، آیا وعده‌های مسئولان در مورد قیمت این خودرو محقق می‌شود یا خیر.

وزیر صنعت: دریافت ودیعه ۶۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ قانونی است.

وزیر صنعت: دریافت ودیعه ۶۰ میلیونی پژو 2008 قانونی است

محمدرضا نعت‌زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت در حاشیه همایش روز ملی صنعت و معدن و در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر تخلف ایران خودرو در دریافت ودیعه ۶۰ میلیون تومانی برای پژو ۲۰۰۸ به خبرنگاران گفت:

بر اساس قانون حمایت از مصرف کنندگان، خودروساز حداکثر مجاز به دریافت ۵۰ درصد مبلغ نهایی خودرو در طرح پیش فروش است اما این قانون در مورد پژو ۲۰۰۸ قابل اجرا شدن نیست. علت آن است که این خودرو در محدوده قیمتی بالایی قرار داشته و قیمت‌گذاری آن در دستور کار شورای رقابت قرار نمی‌گیرد. از طرف دیگر به علت وجود رقبای متعدد در محدوده قیمتی این خودرو و وجود شرایط رقابتی، عملا دست وزارت صنعت جهت ورود به بحث قیمت‌گذاری بسته است. از آنجا که قیمت‌گذاری  پژو ۲۰۰۸ مشمول سیاست‌های قیمت‌گذاری شورای رقابت نمی‌باشد لذا الزام رعایت قانون ۵۰ درصد در پیش فروش این خودرو وجود ندارد.

نعمت‌زاده با اشاره به این موضوع که قانون ۵۰ درصد مبلغ خودرو تنها برای پیش فروش خودروهایی لحاظ می‌شود که قیمت نهایی خودرو مشخص است، اذعان داشت:

همواره تلاش شده است تا در طرح‌های پیش فروش خودرو به قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان توجه شود. اگر مردم احساس می‌کنند این قوانین دچار ضعف بوده و نیاز به اصلاح دارند، پیشنهادهای خود را به این وزارت‌خانه ارسال کنند و ما نیز حتما جهت اصلاح قوانین پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

اخبار مرتبط