حركت قيمت در ريل كهنه صنعت خودرو ۱
حركت قيمت در ريل كهنه صنعت خودرو ۱
راستی ، نظر شما چیه ؟

حركت قيمت در ريل كهنه صنعت خودرو ۱
نگاهي به عوامل تاثيرگذار بر قيمت خودرو در ايران و جهان

گروه خودرو: قيمت خودروهاي داخلي اين روزها به يکي از چالش هاي جدي ميان مشتريان و خودروسازان تبديل شده است، چالشي که يک طرف، آن را با توجه به فضاي اقتصادي کشور و کسب وکار عادلانه مي خواند و ديگري با در نظر گرفتن کيفيت، ناعادلانه.
در اين بين مهم ترين انتقاد مشتريان خودروهاي داخلي در حالي به قيمت بالاو کيفيت پايين محصولات داخلي است که آنها با قياس خودروهاي داخلي و خارجي، براساس محاسباتي سرانگشتي به اين نتيجه مي رسند که تناسبي ميان کيفيت و قيمت داخلي ها وجود ندارد. اين قياس در شرايطي صورت مي گيرد که مشتريان هم اکنون شاهد تردد خودروهاي مختلف وارداتي در خيابان و جاده هاي کشور هستند که به واسطه تعرفه بالاي واردات از قدرت خريد آنها خارج است، بر همين اساس همواره يکي از پرسش هاي مشتريان اين است که اگر طبق روال جهاني کيفيت، تعيين کننده قيمت خودرو است چرا در ايران کيفيت تاثيري بر قيمت ندارد و هر خودرويي با هر کيفيتي در برخي مواقع روند صعودي در قيمت پيدا مي کند؟
بنابراين مقايسه ميان قيمت و کيفيت خودروهاي داخلي با ديگر کشورها در حالي اين روزها به يکي از موضوعات مورد پرسش مشتريان تبديل شده که همواره اين سوال مطرح مي شود که قيمت گذاري خودرو تابع چه عواملي است؟
در اين بين در شرايطي مشتريان به دنبال مهم ترين خواسته خود يعني تناسب ميان قيمت و کيفيت هستند که خودروسازان قيمت محصولات خود را منطقي مي دانند.
خودروسازان معتقدند که قيمت محصولاتشان براساس فضاي حاکم بر اقتصاد کشور از جمله نرخ تورم، فضاي کسب و کار و ميزان دستمزد کارگران تعيين مي شود؛ بنابراين قيمت گذاري تابعي از شرايط روز اقتصادي کشور است.

عوامل موثر بر قيمت خودرو
سال ها است که اين سوال بطور جدي از سوي مشتريان خودروهاي داخلي مطرح است که چرا بابت پلت فرم هاي قديمي و از رده خارج خودروسازان بايد هزينه اي گزاف بپردازند اين در شرايطي است که در بسياري از کشورها مشتريان، با توجه به تکنولوژي روز جهاني قيمت خودرو را مي پردازند.
با توجه به سوالات مطرح شده، در اين گزارش قصد داريم به مقايسه هزينه توليد خودرو در ايران و جهان بپردازيم.
عموما مشتريان به چهره خودرو از بدنه گرفته تا قطعات داخلي نگاه مي کنند و براين اساس به مقايسه قيمت محصول داخلي و خارجي مي پردازند زيرا جذابيت هاي ظاهري و فني از جمله مواردي است که توجه بسياري از مشتريان را به خود جلب مي کند. عواملي که با تکنولوژي خودرو نيز ارتباط مستقيم دارد. برهمين اساس بسياري از مشتريان همزمان با افزايش قيمت از سوي خودروسازان، خواهان به روز شدن تکنولوژي مورد استفاده در محصولات داخلي هستند. اين موضوع که نقش جدي در قيمت تمام شده خودرو دارد، در صورتي که به امکانات فني و عملکردي قابل توجه در خودرو منجر شود، مي تواند تاثير جدي بر قيمت خودرو داشته باشد.
براين اساس يکي از عواملي که مشتريان در ظاهر و عملکرد خودرو با آن ارتباط مستقيم دارند و از سوي ديگر موقع پرداخت هزينه خودرو نيز با آن سروکار دارند، تکنولوژي توليد است که نقش تعيين کننده اي در قيمت خودرو دارد.
براين اساس برندهاي معتبر خودروسازي در کنار سودآوري با تاسيس شرکت هاي تحقيق و توسعه به ارتقاي دانش فني محصولات خود مي پردازند. اين در حالي است که صنعت خودرو ايران تاکنون توجه جدي به اين موضوع نداشته است. موضوعي که ضمن بالابردن توان توليد خودروهاي به روز مي تواند به کاهش قيمت خودرو نيز بينجامد. با اين وجود صنعت خودرو کشور نه تنها در طول چند سال گذشته تغييري در تکنولوژي توليد خود نداده؛ بلکه در مواردي به بهانه افزايش هزينه هاي جاري بر قيمت خودرو افزوده است.
يکي از کارشناسان صنعت خودرو در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» در اين زمينه مي گويد: متاسفانه دانش فني صنعت خودرو در ايران همچون خطوط توليدي که در کشور وجود دارد، کهنه شده اند و همين موضوع باعث شده که صنعت خودرو ما نتواند هزينه هاي خود را کاهش دهد و خودرويي با قيمت رقابتي را به مشتري عرضه کند.
وي مي افزايد: يکي از گزينه هاي مهم در بازار کنوني خودرو کاهش هزينه ها به منظور عرضه قيمت رقابتي است. هر چقدر تکنولوژي ساخت خودرو بالاباشد جذب مشتري نيز بيشتر مي شود و به همين ميزان اين موضوع مي تواند به توليد خودرويي ارزان کمک کند.
وي با بيان اينکه اين راهكار در كشورهايي مانند هند، چين و كره جنوبي مورد استفاده قرار گرفته و توانسته است سرعت رشد صنعت را تحت تاثير قرار دهد، مي افزايد: بي شك جذب سرمايه گذاري هاي خارجي در اين كشورها تاثير بسياري در افزايش دانش آنها داشته است که با وضعيت کنوني پيش آمده در کشور ما نيز خودروسازان بايد مسير حرکت خود را به اين سمت و سو پيش ببرند.

اخبار مرتبط