تمدید یک ساله‌ی مهلت داخلی‌سازی خودروهای چینی + اجرای مصوبه داخلی‌سازی حداقل ۴۰ درصدی 
تمدید یک ساله‌ی مهلت داخلی‌سازی خودروهای چینی + اجرای مصوبه داخلی‌سازی حداقل ۴۰ درصدی 
5 (100%) 1 vote

تمدید یک ساله‌ی مهلت داخلی‌سازی خودروهای چینی + اجرای مصوبه داخلی‌سازی حداقل ۴۰ درصدی

بحث داخلی‌سازی حداقل ۴۰ درصدی خودروهای چینی از سال ۹۷ اجرا خواهد شد. اگر داخلی‌سازی خودروهای چینی تا پایان سال جاری به ۳۰ درصد افزایش یابد، مشمول مزیت ۵ درصدی خواهند شد و با رسیدن به ۴۰ درصد، مزیت‌های بیشتری شامل حال این شرکت‌ها خواهد شد.

بدین ترتیب مونتاژکاران چینی در ایران با وجود اجرای شرایط حداقلی داخلی‌سازی، همچنان مشمول سیاست‌های تشویقی وزارت صنعت می‌شوند.

بر اساس مصوبه سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام خودروسازان خارجی تنها به شرطی قادر خواهند بود در ایران به فعالیت بپردازند که تولید و مونتاژ محصولات خود در ایران  را با داخلی‌سازی ۴۰ درصدی آغاز کنند. اگرچه این مصوبه مورد تأیید وزیر صنعت هم قرار گرفت؛ اما در عمل هیچگاه اجرایی نشد و همواره در این زمینه چشم‌پوشی‌هایی صورت گرفت. به‌عنوان مثال می‌توان تولید خودروی پرحاشیه‌ی پژو ۲۰۰۸ را نام برد که به گفته مسئولان ایران خودرو داخلی‌سازی این خودرو حداکثر بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

پیش‌تر صالحی‌نیا در اظهارنظری عجیب درباره اجرای مصوبه‌ای که وی و همکاران او در وزارت صنعت به تصویب رسانده بودند، اعلام کرده بود:

اگر بخواهیم بر اجرای مصوبه داخلی‌سازی ۴۰ درصدی خودروهای خارجی تأکید کنیم؛ به تولید ملی جفا کرده‌ایم. از نظر ما تولید پژو ۲۰۰۸ با داخلی‌سازی ۳۰ درصدی منافاتی با مصوبه‌ی وزارت صنعت مبنی بر لزوم داخلی‌سازی ۴۰ درصدی خودروها ندارد. این موضوع در تمام قراردادهای همکاری با شرکت‌های خودروساز خارجی مد نظر است؛ اما باید به نحوی عمل کنیم که تولید متضرر نشود. نمی‌توانیم بنا به این مصوبه تولید را متوقف کنیم؛ بلکه باید با یک برنامه مدون و زمان‌بندی دقیق داخلی‌سازی را افزایش داد.

صالحی‌نیا با بیان این مطلب که موضوع داخلی‌سازی خودروهای خارجی تولیدی در ایران به میزان ۴۰ درصد مصوبه است و نه قانون، از عدم الزام به پایبندی آن گفت و اظهار داشت:

این موضوع در واقع ضوابطی بوده که تعیین شده است؛ اما به‌صورت قانون نبوده که نتوانیم متناسب با شرایط، آن را تغییر دهیم. البته قصد برهم زدن این قاعده را نداریم؛ اما باید به تولید داخل هم توجه داشته باشیم.

تعویق اجرای مصوبه وزارت صنعت درمورد خودروهای چینی مونتاژ‌شده در ایران در شرایطی رخ می‌دهد که این بازیگران مهم بازار ایران از سال‌ها پیش حضور فعالی در بازار داخلی خودرو داشته‌اند و بدون توجه به کیفیت خودروهای تولیدی خود، تنها به دنبال کسب سود حداکثری از بازار ایران بوده‌اند. به نظر می‌رسد وزارت صنعت علاوه بر قراردادهای جدید و شرکت‌های تازه‌وارد، باید با شرکت‌های قدیمی فعال در ایران نیز برخورد جدی داشته باشد و آن‌ها را ملزم به داخلی‌سازی کند. با توجه به حضور گسترده‌ی برخی از شرکت‌های چینی طی سالیان اخیر و عدم اقدام جدی آن‌ها در استفاده از ظرفیت قطعه‌سازان داخلی، به نظر می‌رسد وزارت صنعت با این شرکت‌ها باید قاطعانه‌تر برخورد کند و حتی سهم حداقلی ۴۰ درصد داخلی‌سازی را برای آن‌ها افزایش دهد.

امتیازدهی به شرکت‌های چینی در شرایطی رخ می‌دهد که قالب خودروهای آن‌ها از پایین‌ترین سطح کیفی و ایمنی برخوردار هستند و قطعات یدکی این خودروها معمولا قیمت بالایی دارند.

 

مهلت دهی وزارت صنعت به مونتاژ خودروهای چینی/ چشم‌بادامی‌ها مستثنی از مصوبه داخلی‌سازی ۴۰ درصدی

خبرگزاری فارس: مهلت دهی وزارت صنعت به مونتاژ خودروهای چینی/ چشم‌بادامی‌ها مستثنی از مصوبه داخلی‌سازی ۴۰ درصدی

در حالی که طبق مصوبه وزارت صنعت، تولید خودروهای خارجی در کشور باید حداقل با داخلی سازی ۴۰ درصدی صورت گیرد، وزارت صنعت در جدیدترین تصمیم‌گیری خود از مهلت دهی بابت عبور داخلی سازی خودروهای چینی از مرز ۲۰ درصد خبر می‌دهد.

  طبق مصوبه سال گذشته وزارت صنعت، خودروسازان خارجی به شرطی می‌توانند در ایران فعالیت داشته باشند که تولید خود را با داخلی سازی ۴۰ درصدی آغاز کنند.

هرچند این موضوع به تصویب وزارت صنعت رسیده اما در اجرا چندان مورد توجه قرار نگرفته و چشم‌پوشی‌هایی در خصوص اجرای آن اعمال شده است. در این مورد می‌توان به آغاز تولید پژو ۲۰۰۸ با داخلی سازی ۲۰ تا ۳۰ درصدی در کشور اشاره کنیم. محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع وزارت صنعت پیش‌تر در این خصوص با بیان اینکه «تأکید بر اجرای مصوبه وزارت صنعت درباره داخلی‌سازی خودروها جفا در حق تولید است»،به فارس گفته بود: مغایرتی بین تولید پژو ۲۰۰۸ با داخلی‌سازی ۳۰ درصدی و تأکید مصوبه وزارت صنعت بر داخلی سازی ۴۰ درصدی وجود ندارد.

وی گفته بود: موضوع داخلی‌سازی ۴۰ درصدی در همه قراردادها مدنظر است اما ما باید طوری عمل کنیم که تولید راه بیفتد، نمی‌توانیم تولید را متوقف کنیم بلکه باید با یک برنامه زمان‌بندی، داخلی‌سازی را افزایش دهیم.

صالحی‌نیا در واکنش به این صحبت خبرنگار فارس که در هر حال شما خودتان مصوب کرده‌اید که تولید خودروهای خارجی با داخلی‌سازی ۴۰ درصدی آغاز شود و با توجه به این مصوبه توجیه شما پذیرفتنی نیست؛ گفته بود: این مسئله در واقع ضوابطی است که تعیین شده، قانون نبوده که نتوانیم آن را تغییر دهیم. ما قصد نداریم این قاعده را به هم بزنیم ولی به هر حال باید به راه‌اندازی تولید‌ کمک کنیم.

به این ترتیب، وزارت صنعت با وجود مصوبه خودش، سعی در توجیه سطح پایین داخلی سازی خودروهای خارجی و مغایرت این مسئله با مصوبه این وزارتخانه داشته است.

حال در جدیدترین موضع‌گیری وزارت صنعت، این بار معاون وزیر به نوعی از مهلت‌دهی به خودروسازان چینی سخن گفته و قرار است مهلت یک ساله دیگری به چینی‌ها داده شود. به گفته صالحی‌نیا الزام به داخلی سازی ۴۰ درصدی خودروهای چینی از سال ۹۷ اعمال خواهد شد. در نتیجه شاهد تأخیر یک ساله در رسیدن به حداقل داخلی سازی ۴۰ درصدی در خودروهای چینی خواهیم بود.

در عین حال،‌ اگر امسال داخلی‌سازی خودروهای چینی تا ۳۰ درصد نیز انجام شود، مشمول دریافت مزیت ۵ درصدی خواهند شد و به این ترتیب، چینی‌ها حتی در وضعیتی که حداقل داخلی سازی را رعایت نمی‌کنند باز هم مشمول سیاست‌های تشویقی خواهند شد.

همچنین طبق گفته صالحی‌نیا، اگر چینی‌ها به داخلی سازی بالای ۴۰ درصد برسند، مزیت بیشتری را نیز دریافت خواهند کرد.

این مهلت‌دهی وزارت صنعت به مونتاژکاری چینی‌ها در شرایطی اتفاق افتاده که چشم‌بادامی‌ها سالهاست در بازار خودرو ایران حضور دارند و در این مدت تنها به کسب سود از بازار پرعطش خودرو ایران فکر کرده‌اند و هیچ دستگاهی به طور جدی آنها را به افزایش داخلی‌سازی ملزم نکرده است. به نظر می‌رسد وزارت صنعت در اجرای مصوبه داخلی سازی نباید فقط به رعایت این مصوبه در قراردادهای جدید بسنده کند بلکه در مورد شرکت‌هایی که سالهاست در بازار خودرو ایران حضور دارند باید ضوابط سخت‌گیرانه‌تری اعمال کند و حتی سهم حداقلی ۴۰ درصدی را نیز برای این شرکت‌ها افزایش دهد. چرا که این خودروسازان در طول سال‌های حضور خود در ایران باید اقدام جدی برای استفاده از ظرفیت قطعه‌سازان ایرانی می‌کردند و وزارت صنعت نیز در کنار سودجویی چینی‌ها، باید اندکی به منافع ملی و اشتغال‌زایی در صنعت قطعه‌سازی توجه می‌کرد.

فرصت‌طلبی چینی‌ها در بازار خودرو ایران در شرایطی ادامه دارد که خودروهای تولیدی آنها معمولاً در سطوح پایین کیفیت قرار دارند و در عین حال، قیمت قطعات یدکی این خودروها نیز بسیار بالا است.

اخبار مرتبط