تعرفه واردات خودرو حداکثر حجم کمتر از ۳ لیتر و حداکثر ارزش گمرکی ۴۰ هزار دلار
تعرفه واردات خودرو حداکثر حجم کمتر از ۳ لیتر و حداکثر ارزش گمرکی ۴۰ هزار دلار
با رای دادن به این پست از مشاوره های ویژه ما بهره مند بشوید.

تعرفه واردات خودرو حداکثر حجم کمتر از ۳ لیتر و حداکثر ارزش گمرکی ۴۰ هزار دلار

کمیسیون زیربنایی دولت، تعرفه‌های پیشنهادی واردات خودرو را اعلام کرد. بر این اساس، فقط خودروهای با حجم پیشرانه کمتر از ۳ لیتر و حداکثر ارزش گمرکی ۴۰ هزار دلار، با محدوده تعرفه‌ی ۵۵ تا ۱۳۰ درصد وارد کشور خواهند شد. تعرفه‌ی خودروهای هیبریدی نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

رضایی، رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو، ضمن اعلام نهایی شدن تعرفه واردات و ضوابط ثبت سفارش خودرو در دولت، از افزایش تعرفه‌ی واردات خودرو تا ۱۳۰ درصد خبر داد. وی در این زمینه اعلام کرد:

از این پس سقف ارزش گمرکی خودروها ۴۰ هزار دلار خواهد بود و خودروهایی که قیمت آن‌ها از این مقدار بیشتر باشد، مجوز ورود به ایران نخواهند داشت.

وی همچنین درباره تغییر تعرفه‌های واردات برای خودروهای وارداتی با قیمت کمتر از ۴۰ هزار دلار اعلام کرد که واردات به چهار گروه تقسیم خواهد شد. وی در ادامه افزود:

ضوابط و تعرفه‌های جدید طی چند روز آینده در دولت نهایی و اجرایی خواهد شد و بر این اساس سامانه ثبت سفارش خودرو نیز طی روزهای آینده مجددا آغاز به کار خواهد کرد. سقف ارزش گمرکی خودروهای وارداتی ۴۰ هزار دلار تعیین شده است و از این پس واردات خودروهای با حجم پیشرانه‌ی بیشتر از ۲.۵ لیتر و کمتر از ۳ لیتر که تا پیش از این ممنوع بود، بلامانع است.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو اعلام کرد که سیاست دولت بر عدم ورود خودروهای لوکس به کشور است و بدین ترتیب خودروهایی مانند لکسوس سری NX که دارای ارزش گمرکی بیش از ۴۰ هزار دلار است، از این به بعد ورودشان به کشور ممنوع خواهد بود. خودروی دیگر پورشه ماکان است که اجازه واردات نخواهد داشت. همچنین بی‌ام‌و سری ۷ با اتاق ۷۳۰ به دلیل ارزش بالای گمرکی، از این پس قادر به ورود به کشور نخواهد بود.

BMW 7 series 760

رضایی همچنین از صدور مجدد مجوزهای لازم برای واردات خودرو توسط شرکت‌های غیر نمایندگی یا اصطلاحا «گری‌مارکت» خبر داد و اعلام کرد:

همانند گذشته شرکت‌های متفرقه از طریق انعقاد قرارداد با نمایندگی‌های شرکت‌های خارجی در ایران، قادر خواهند بود نسبت به واردات خودرو اقدام کنند. توجیه افزایش تعرفه‌ی واردات خودرو از سوی دولت، حمایت از تولید داخل است. در همین راستا اگر تولید مشترک در کشورمان انجام شود، تخفیف‌های گمرکی تا سقف ۵۰ درصد برای این دست خودروسازان خارجی لحاظ خواهد شد که این عامل باعث افزایش فساد می‌شود و هیچ‌گاه موجب انتقال تکنولوژی به داخل کشور نخواهد شد. در واقع این موضوع بیشتر با هدف حمایت‌ از شرکت‌هایی مانند رنو و پژو خواهد بود.

لکسوس-NX-اسپرت

طی هفته‌های اخیر به دلیل توقف شش‌ماهه‌ی ثبت سفارش خودرو و همچنین گمانه‌زنی‌های متعدد درباره تغییر قوانین واردات خودرو و افزایش احتمالی تعرفه‌ها، قیمت خودروهای خارجی به‌شدت افزایش یافته است. به‌عنوان نمونه خودرویلکسوس سری NX300 هیبریدی که تا پیش از این در بازه قیمتی ۳۱۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، با جهشی خیره‌کننده اکنون در محدوده ۴۳۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. نسخه‌ی بنزینی این خودروی یعنی NX200 که قبلا ۳۶۰ میلیون تومان قیمت داشت، اکنون در بازه ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

اما در بازار خودروهای کره‌ای نیز تغییرات چشمگیری رخ داده است؛ به‌نحوی که توسان با افزایش قیمت ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومانی، اکنون در محدوه‌ی قیمتی ۲۶۰ میلیون تومان قرار دارد. دیگر خودروی محبوب هیوندای در ایران، یعنی سانتافه که پیش از این ۲۳۵ میلیون قیمت داشت، اکنون ۳۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. سراتو و النترا نیز با رشد ۴۰ میلیونی، در بازه ۱۷۰ میلیون تومان قرار دارند.

بروزرسانی

براساس آخرین شنیده‌ها، نه‌تنها تعرفه‌ی واردات خودروهای بنزینی بر اساس جدولی که در قسمت قبل مشاهده کردید تغییر خواهد کرد؛ بلکه تعرفه‌ی واردات خودروهای هیبریدی نیز به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت.

بر اساس شنیده‌ها، اگر خودروهای موجود در گمرکات کشور پیش از تاریخ ۲۱ شهریور ۹۶ وارد انبار گمرک شده و قبض انبار دریافت کرده‌ باشند، همچنان با تعرفه قدیم از گمرک ترخیص خواهند شد. انتظار می‌رود طی روزهای آینده و با تصویب این طرح از سوی هیئت دولت، سامانه ثبت سفارش خودرو مجددا و پس از ۶ ماه تعطیلی، آغاز به کار کند.

جدول جدید تغییرات تعرفه‌ی واردات خودرو اعم از بنزینی و هیبریدی را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید. زومیت

اخبار مرتبط