آخرين اخبار :
  1. تبلیغات
  2. درباره ما
  3. تماس با ما
امروز: ۲ اسفند ۱۳۹۶
شما اینجا هستید » صفحه اصلی اخبار داخلی , اسلایدر , پشنهاد سردبیر , قیمت خودرو » تحقیق و تفحص مجلس از واردات و ثبت سفارش

تحقیق و تفحص مجلس از واردات و ثبت سفارش

تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶
تحقیق و تفحص مجلس از واردات و ثبت سفارش

تحقیق و تفحص مجلس از واردات و ثبت سفارش
راستی ، نظر شما چیه ؟

تحقیق و تفحص مجلس از واردات و ثبت سفارش

 

 

 

 رسانه خودرو ::: ثبت سفارش، تعرفه ها، واردات و محدود کردن آن براي نمايندگي ها زماني که کنار يکديگر سنجيده مي شود، يک نکته را در اذهان ايجاد مي کند که از روزي که اين سياست اعمال شده، هر روز با يک شيب تند خودروهاي وارداتي افزايش قيمت مي يابد. وي ادامه داد: اي کاش اين افزايش قيمت به جيب دولت مي رفت و يکباره اعلام مي کردند از فردا تعرفه ها به اين ميزان است تا يک عده سوءاستفاده نکنند و رانت براي يک تعداد خاص ايجاد نشود، اما اين موضوع به صورت تدريجي و در يک پروسه زماني اعمال شد و اين پول به جيب دولت نرفت.

نماينده مردم علي آباد کتول در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: مردم از اين امر متضرر شدند و يک آشفته بازار در زمينه خودرو در کشور ايجاد شد که اين تحقيق و تفحص پس از طي مراحل قانوني در مجلس آغاز مي شود.

حرف و حدیث‌ها در مورد دلایل تغییر ضوابط واردات خودرو و همچنین توقف ثبت‌سفارش از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان ادامه دارد. این در شرایطی است که برخی نمایندگان با ارائه درخواست تحقیق و تفحص خواستار شفافیت نسبت به عملکرد دولت در این زمینه شدند.
 

به اعتقاد برخی از نمایندگان مجلس توقف شش‌ماهه ثبت‌سفارش خودرو و بازگشایی آن در دی‌ماه سال‌جاری عملکرد دولت در این زمینه را با ابهاماتی همراه کرده است. اینکه چرا سایت ثبت‌سفارش متوقف شد و بعد از گذشت شش ماه این سایت به‌واسطه مصوبه هیات دولتکه با افزایش تعرفه همراه بود، بازگشایی شد سوالاتی را برای برخی از نمایندگان مجلسبه‌وجود آورده است. در این مورد چندی پیش نیز وزارت صنعت کسب سود ۱۰۹ هزار میلیارد تومانی با تغییر تعرفه خودرو را مضحک دانسته و عنوان کرده بود که مدعیان مستندات خود را ارائه دهند در غیر این صورت پیگیری قانونی خواهد شد. مدعیان تاکید داشتند که ۹ نفر از تغییر تعرفه و همچنین توقف سایت ثبت‌سفارش سودهای کلانی به جیب زدند. در هر صورت آنچه مشخص است ظاهرا دلایل وزارت صنعت برای توقف سایت و همچنین افزایش تعرفه‌ها برای نمایندگان قانع‌کننده نبوده؛ چراکه هم اکنون درخواست تحقیق و تفحص در این مورد روی میز رئیس مجلس قرار گرفته است.

نمايندگان مجلس با توجه به اتفاقات رخ داده در بحث واردات خودرو طي ماه هاي گذشته تصميم گرفتند موضوع تحقيق و تفحص از واردات خودرو را انجام دهند.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه عده‌ای با وارد کنندگان خودروهای ممنوعه  همدست هستند، افزود: چگونه امکان دارد در شرایطی که سایت ثبت سفارش خودرو بسته است، خودرو وارد کشور شود و  زمانی که قیمت خودرو خارجی بالا می‌رود به یک باره سایت  باز شده  و آقایانی که خودرو وارد کرده‌اند، سود کلانی به جیب می‌زنند.

نماینده جیرفت در مجلس با تاکید بر اینکه دلالیها و لابی‌گری‌ها در واردات خودرو تمامی ندارد، تصریح کرد: مافیایی پشت واردات خودرو قرار دارد که زور هیچ‌کس به آنها نمی‌رسد و تا زمانی که این مافیا وجود داشته باشد،  نه شفافسازی در گمرک می‌شود و نه رانت واردات خودرو به جایی خواهد رسید.

یحیی کمالی پور درنماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم  با اشاره به اینکه واردات خودرو بالای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع شده است، گفت: تنها نکته‌ای که در بازدید از  نمایشگاه‌های خودرو خودنمایی می‌کند عرضه خودروهایی از برندهای گوناگون و بعضا ممنوعه  است.

کمالی پور  با اشاره به اینکه پس از گذشت ۳۸ سال از پیروزی انقلاب، دهها قانون برای هدفمند کردن واردات خودرو تصویب کرده ایم اما کار به جایی نرسیده و همچنان رانت در این بخش بیداد می‌کند گفت: تا زمانی که مافیای پشت صحنه واردات خودرو شناسایی، دستگیری، محاکمه و مجازات نشوند، هر قانونی تصویب کنیم، راه به جایی نخواهد برد.

عضو کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر اینکه لازم است با واردات خودرو یک بار برای همیشه برخورد قانونی صورت بگیرد، اظهار داشت: در همین راستا تحقیق و تفحص از واردات خودرو کلید خورده و اکنون در حالی جمع آوری امضا هستیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون امضاهای زیادی برای این تحقیق و تفحص جمع آوری شده است، گفت: به زودی این امر در دستور صحن علنی قرار خواهد گرفت.

 

افت ۱۰۰۰ میلیاردی درآمد دولت از واردات خودرو

در حالی که بحث هایی در مورد افزایش تعرفه واردات خودرو مطرح شده، در لایحه بودجه ۹۷ درامد دولت از محل واردات خودرو حدود هزار میلیارد تومان (کاهش ۷۰ درصدی) افت داشته است.

این در حالی است که در قانون بودجه سال جاری رقم درامد دولت از محل اخذ حقوق ورودی خودرو حدود ۳٫۲ هزار میلیارد تومان بوده است.

اخبار مرتبط

قالب وردپرس