تحقيقي ناخواسته، فولكس واگن را به دردسر انداخت
تحقيقي ناخواسته، فولكس واگن را به دردسر انداخت
با رای دادن به این پست از مشاوره های ویژه ما بهره مند بشوید.

تحقيقي ناخواسته، فولكس واگن را به دردسر انداخت

گروه خودرو: رسوايي تقلب فولکس واگن در ميزان آلايندگي خودروهاي ديزلي اين شرکت هر روز ابعاد تازه اي پيدا مي کند.
طي دو، سه روز گذشته اخبار جديدي مبني بر چگونگي کشف تقلب اين شرکت از سوي رسانه هاي آلماني منتشر شد. اين نشريات همچنين از قول برخي منابع آگاه اعلام کردند که فولکس واگن از سال ها پيش از تقلب در ميزان آلاينده ها آگاه بوده است.
در حال حاضر اين شرکت آلماني در وضعيت دشواري قرار گرفته؛ چراکه علاوه بر تحمل جريمه، هزينه باز پس گيري خودروهاي دستکاري شده و سقوط ارزش سهام، با تشکيل پرونده اي در وزارت دادگستري آمريکا نيز روبه رو است.
اما روز گذشته سايت خبري دويچه وله در گزارشي به نقل از پيتر موک، رئيس بخش اروپايي يک موسسه پژوهشي به چگونگي برملاشدن رسوايي فولکس واگن پرداخت در اين گزارش پيتر موک توضيح داده که چگونه تحقيقات او و همکارانش در سال گذشته باعث شد که اداره محيط زيست آمريکا به تقلب خودروسازي فولکس واگن پي ببرد. وي گفته است که مي خواسته در يک پژوهش ثابت کند که خودروهاي صادراتي آلماني به آمريکا از ويژگي هاي محيط زيستي بهتري برخوردارند؛ زيرا قوانين آمريکا سخت گيرانه است، ولي نتيجه عکس آن درآمد.
پيتر موک که يک پژوهشگر آلماني است، در اين مصاحبه مي گويد که رسوايي «فولکس واگن» و بحراني که اين خودروساز غول آسا با آن مواجه شده، براي او غيرمنتظره نبوده زيرا نتايج تحقيقات موسسه او که بيانگر کمبودهاي خودروهاي فولکس واگن بوده، در ماه مه (ارديبهشت) سال گذشته منتشر شده است. موک مي گويد که در گزارش نتايج تحقيقات موسسه اش، مدل خودروهاي مشکل دار ذکر نشده و اين آژانس حفاظت از محيط زيست آمريکا بوده که با کمک دانشگاه ويرجيناي جنوبي تقلب فولکس واگن را برملاساخته است.
اين پژوهشگر آلماني همچنين تاکيد کرده که ريشه اصلي پيشنهاد کنترل بيشتر خودروهاي ديزلي فولکس واگن اين نبوده که کمبودها يا تقلب در خودروهاي آلماني را برملاکنند بلکه برعکس، آنها قصد داشته اند ثابت کنند که خودروهاي آلماني که براي صدور به ايالات متحده توليد مي شوند، از نظر ميزان آلايند ه هاي هوا «پاک تر» از خودروهاي آلماني در آلمان هستند؛ زيرا آمريکايي ها در اين زمينه قوانين سختگيرانه تري دارند.
موک و همکارانش براي اين منظور فولکس واگن مدل «جتا» و «پاسات» و همچنين «ب ام و» مدل «X5» را آزمايش کرده اند.
در ادامه اين پژوهش کارخانه مرسدس بنز حاضر نشده براي کنترل ميزان آلاينده هاي خروجي از اگزوز خودروهايش با موسسه ICCT همکاري کند.
در آزمايش هايي که اين موسسه انجام داده، «جتا۲» و «پاسات۲» مردود شده اند، ولي «ب ام و» موفق بيرون آمده است. علت اين امر، نصب دو سيستم گوناگون فيلترينگ آلاينده ها در «ب ام و» است. فولکس واگن در خودروهاي خود تنها يک سيستم فيلترينگ کار گذاشته است. موک در ادامه مي گويد که موسسه او اخيرا با همکاري «باشگاه خودروراني آلمان» (ADAC) خودروهاي گوناگون را از نظر ميزان توليد اکسيد نيتريک در اروپا آزمايش کرده است. به گفته او، نتايج اين تحقيقات نشان مي دهند که شماري از خودروهاي ديگر اروپايي از نظر ميزان توليد اکسيد نيتريک وضعيت بدتري از «فولکس واگن» دارند.
اين کارشناس مي گويد که در آلمان براي اين گونه خودروها جريمه اي تعيين نشده، اما نصب نرم افزار براي کمتر نشان دادن ميزان واقعي آلاينده هاي خروجي از اگزوز ممنوع است.
موک در پاسخ به اين پرسش که اين گونه نرم افزار در چه تعداد از خودروهايي که در آلمان موجود هستند نصب شده مي گويد، هنوز براي اظهارنظر در اين مورد زود است.
اما در خبر ديگر، دويچه وله اعلام کرده که دو رسانه آلماني از مطلع بودن هيات مديره شرکت خودروسازي «فولکس واگن» از تقلب در ميزان آلايندها خبر داده اند. اين سايت خبري تاکيد کرده که در رسوايي تقلب در ميزان آلودگي آلاينده ها در خودروهاي شرکت خودروسازي فولکس واگن نکات جديدي مبني بر آگاهي هيات مديره اين شرکت فاش شده است. روزنامه آلماني «بيلد آم زونتاگ» نوشته است مدارکي به دست آمده اند که نشان مي دهند مقامات شرکت خودروسازي فولکس واگن از سال ها پيش از تقلب در ميزان آلاينده ها آگاه بوده اند. هيات مديره جديد شرکت خودروسازي «فولکس واگن» آلمان هياتي خارج از اين شرکت را مسوول بررسي پرونده هاي شرکت و تحقيق در باره رسوايي در ارتباط با تقلب در ميزان آلاينده ها کرده است. برمبناي گزارش روزنامه «بيلد آم زونتاگ» مسوولان بررسي کننده مدارک شرکت خودروسازي فولکس واگن، در جريان بررسي تقلب در ميزان آلاينده ها به مدرکي برخورد کرده اند که مربوط است به سال ۲۰۰۷ ميلادي. در اين مدرک شرکت بوش (Bosch) که بعضي قطعات مورد نياز فولکس واگن را تهيه مي کرده، در گزارشي به مسوولان اين شرکت نسبت به استفاده غيرقانوني از فناوري هايي براي تاثير در ميزان آلايندگي در خودرو هشدار داده است.
شرکت بوش نرم افزار ويژه اي را براي شرکت خودروسازي فولکس واگن تهيه کرده و به مقامات اين شرکت تحويل داده است. اين نرم افزار هنگام معاينه فني ميزان آلاينده هاي خودرو را کمتر از حد واقعي آنها نشان مي داده است.
اين نرم افزار اما قرار بوده تنها براي آزمايش هاي مخصوص مورد استفاده قرار گيرد و از آن براي استفاده عادي در خودرو استفاده نشود. در نامه شرکت بوش به خودروسازي فولکس واگن در اين باره آمده است که استفاده از اين نرم افزار براي استفاده عادي در خودرو غيرقانوني است. همچنين روزنامه آلماني «فرانکفورتر آلگماينه زونتاگ تسايتونگ» نيز در شماره يکشنبه گذشته خود به نقل از محافل سنديکايي گزارش داده است که يکي از تکنسين هاي شرکت خودروسازي فولکس واگن نيز در سال ۲۰۱۱ نسبت به دستکاري هاي غيرقانوني در ميزان آلاينده هاي خودرو هشدار داده بود. گفته مي شود که اين هشدار نيز در يکي از گزارش هاي داخلي شرکت فولکس واگن وجود دارد و در نشست روز جمعه (۱۰ مهر / ۲ اکتبر) هيات بررسي کنترل رسوايي در شرکت خودروسازي فولکس واگن مورد بحث قرار گرفته است.
هنوز مشخص نيست که چرا هيچ واکنشي نسبت به اين هشدار در اسناد شرکت خودروسازي فولکس واگن وجود ندارد. هيات بررسي کننده قرار است به اين امر رسيدگي کند و در صورت تشخيص عواملي که به پنهان نگه داشته شدن اين مورد کمک کرده اند، آنها را فاش سازند.
در صورتي که مشخص شود اقدامات هيات مديره کنوني يا گذشته شرکت خودروسازي فولکس واگن در اين رابطه غيرقانوني بوده است، همين افراد بايد بخشي از خسارت هاي سنگين وارد شده به اين شرکت بزرگ خودروسازي را تقبل کنند.

اخبار مرتبط