بررسی مشکل خریداران خودروهای چینی کلکسیون ایرادات : نبود خدمات پس از فروش، ایرادات گسترده و عمده ، تعمیرات پیچیده و پرهزینه ، افت قیمت کمرشکن . 
بررسی مشکل خریداران خودروهای چینی کلکسیون ایرادات : نبود خدمات پس از فروش، ایرادات گسترده و عمده ، تعمیرات پیچیده و پرهزینه ، افت قیمت کمرشکن . 
5 (100%) 1 vote

بررسی مشکل خریداران خودروهای چینی کلکسیون ایرادات : نبود خدمات پس از فروش، ایرادات گسترده و عمده ، تعمیرات پیچیده و پرهزینه ، افت قیمت کمرشکن .

رسانه خودرو ::تحریم‌های اقتصادی و بداخلاقی شرکای تجاری ایران در سال‌های گذشته ایران را به جولانگاه خودروهای چینی بدل کرده است. از پنج سال پیش که با یک شیب تند، خودروهای چینی در سبد خرید خانواده های ایرانی جا خوش کردند تا همین حالا که سهمی ۱۰ درصدی از بازار ۱٫۲ میلیون دستگاهی ایران را به خود اختصاص داده اند، همواره یک واژه با برندهای چینی عجین بوده که با یادآوری تجربه خرید خودروی چینی توسط بسیاری از ایرانی ها، به کیفیت پایین خودروهای چینی اشاره می کند. سهم قطعه ساز داخلی در خودروهای چینی صفر درصد است اظهار کرد: افزایش هزینه‌ها باعث می‌شود تا تولید قطعات چینی برای قطعه ساز داخلی به صرفه نباشد. در سال های اخیر پیرامون خودروهای چینی موجود در بازار حواشی زیادی مطرح بوده است اما در پی افزایش شدید نرخ ارز و کاهش کیفیت خودروهای تولید داخل در یکی دو سال اخیر،مشتریان نیز ناچارا به خودروهای چینی روی خوش نشان دادند و خواسته و ناخواسته از برخی کاستی ها و نقاط ضعف این خودروها چشم پوشی کردند.با این حال برخی مشکلات در این خودروها وجود دارد که کمتر خریداری از وجود آن ها خبر داشته و بعضا در بلند مدت نیز مشکل ساز می شود.

امروز رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو در خصوص خدمات پس از فروش خودروهای چینی سخنانی را بیان کرد، علیرضا نیک آیین در این خصوص به خبرنگاران گفت که تکلیف خریداران خودروهای چینی مشخص نمی باشد، لذا باید گفت که خدمات پس از فروش این محصولات نواقص بسیاری را دارد، و حقوق مصرف کنندگان در این راستا رعایت نمی گردد.

علیرضا نیک آیین در ادامه سخنانش به خبرنگاران گفت که سهم قطعه ساز داخلی در محصولات چینی هیچ است و علت این موضوع را این چنین بیان کرد که:

بالا رفتن هزینه ها منجر به این می شود که ساخت قطعات چینی برای سازندگان قطعه داخلی هیچ سودی را به ارمغان نیاورد لذا به دلیل به صرفه نبودن، قطعه سازان کشور از ورود به این عرصه خودداری می کنند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که بازار خودرو کشور به محلی برای مانور محصولات چینی مبدل شده است، در خصوص شرکت های وارد کننده این محصولات گفت:

جای تاسف دارد که این شرکت ها که محصولات کشور چین را وارد می کنند برای حفظ حقوق خریداران و ارائه خدمات پس از فروش خودروهای چینی عملکرد قابل قبولی را ندارند، لذا خریداران خودروهای چینی برای رفع ایراد خودروی خود ابتدا با گارانتی درگیر شده و سپس پس از مشقت بسیار زیاد تنها قادرند که خودروی خود را به شکل ناقص درست کنند.

وی در خصوص گارانتی خودروهای چینی هم گفت:

متاسفانه پس از گذر از دوره گارانتی تکلیف دارندگان خودروهای چینی در بازار خودرو مشخص نمی باشد، در ضمن در این خصوص شرکت های واردکننده محصولات چینی  هماهنگی هایی را برای یادگیری تعمیرکاران کشور صورت نداده اند و این شرکت ها هم در بخش خدمات پس از فروش نقص دارند.

وی در خصوص رفع این مشکل گفت:

به جهت حل این ایراد، بایستی که وزارت صنعت کمیته ای را مخصوص این موضوع تشکیل دهد و آن را به شکل جدی بررسی کند، در غیر این صورت با توجه به رشد روزافزون خودروهای چینی در بازار خودرو، شاهد از بین رفتن بیشتر حقوق مصرف کنندگان این محصولات خواهیم بود.

رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو در انتها صحبت های خود اشاره ای هم به تعمیرگاه های خودرو داشت و تعداد تعمیرگاه‌های خودرو را در مقایسه با تعداد خودروهای چینی خیلی کم دانست و اضافه کرد که در بازار پر نقص کنونی فقط حقوق مصرف‌کنندگان در راستای بی توجهی مسئولین از بین می رود.

افت تیراژی که ریشه آن را در عدم همکاری شرکای بین‌المللی با خودروسازان ایرانی باید جست‌وجو کرد. خلف وعده خودروسازان بزرگ و نادیده گرفتن تعهداتشان در برابر قراردادهایی که با شرکای ایرانی خود داشتند، بارها صدای اعتراض مدیران ایران‌خودرو و سایپا را بلند کرد؛ اما این خودروسازان هرگونه مذاکره‌ای را به بعد از پایان تحریم‌های بین‌المللی موکول می‌کردند.

اما این تنها خودروهای مونتاژ داخل نبودند که با تحریم‌ها دچار مشکل شدند؛ بلافاصله پس از اعلام تحریم‌های جدید خودروسازان وارد‌کننده هم در راستای تحریم‌ها تصمیم به خروج از بازار ایران گرفتند. ازجمله هیوندای، کیا، تویوتا و… که به فعالیت خود در ایران خاتمه داده و نه‌تنها به تعهدات خود پشت کردند، بلکه عملا با این کار به گرانی خودروهای وارداتی دامن زدند. در نتیجه از آن زمان تا به امروز این خودروسازان هیچ‌گونه واردات مستقیمی به ایران ندارند و هیچ اثری از نام ایران و شرکت‌هایی که خود را نمایندگی رسمی آنها می‌دانند در وب‌سایت گلوبال این کمپانی‌ها وجود ندارد.

آسمان کم‌ستاره خودروهای چینی

شرایط سیاسی ایران فرصت ویژه‌ای برای خودروسازان چینی فراهم کرده بود. با وجود نارضایتی مردم از کیفیت تولیدات چشم‌بادامی‌ها هر روز سهم بیشتری از بازار ایران را از آن خود می‌کردند. در حالی ‌که طی سال‌های پیش از تحریم «چری» تنها خودروسازی چینی حاضر در بازار ایران بود که آمارهای موجود از تردد ٢٧ مدل خودروی چینی در خیابان‌های کشور حکایت می‌کند. خودروهایی که از کیفیت چندان مناسبی هم برخوردار نیستند. از این خودرو‌ها تنها جک j٥ مونتاژشده در کرمان خودرو، برلیانس H٣٣٠ مونتاژشده در پارس‌خودرو و نیو ام‌وی‌ام ۳۱۵ ساخته‌شده در مدیران خودرو دو ‌ستاره کیفیت دارند. باقی خودروهای چینی مونتاژ‌شده در ایران دارای حداقل کیفیت، یعنی یک ‌ستاره هستند‌. مشکل خودرو‌های چینی کیفیت پایین، خرابی زودرس و ایمنی پایین آنهاست‌. این محصولات با این‌که ظاهری مدرن و امروزی دارند، ولی بیشتر آنها بر روی پلت‌فورم‌های قدیمی توسعه پیدا کرده‌اند و کپی محصولات شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان هستند. این محصولات اکثرا از نظر ایمنی در موسسات ایمنی رد شده‌اند.

قهر چینی‌ها از خودروهای ملی

جالب اینجاست که چشم‌بادامی‌هايي که در سال ٢٠١٤ میلادی با تولید ٢٣‌میلیون و ٧٢٣‌هزار دستگاه انواع خودرو توانستند رتبه اول تولید خودروي جهان را به خود اختصاص دهند، گویا این ابرقدرت تولید ماشین‌ها در سرزمین خود نیز جایگاهی ندارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پرفروش‌ترین خودروهای بازار چین خودروهایی با برند غیرچینی هستند و فولکس واگن، وولینگ، هیوندای، چانگان، تویوتا، بیوک، نیسان، فورد، هوندا و شورولت به ترتیب ده برند نخست در زمینه فروش در چین هستند. برندهایی که فقط دوتای آنها چینی بوده و بقیه آنها تولید کمپانی‌های آلمانی، آمریکایی، ژاپنی و کره‌ای هستند. اما سوال اینجاست كه دلیل بی‌میلی چینی‌ها که به حمایت از تولید داخلی شهره جهانی دارند، در چیست. سوالی که علیرضا نیک‌آیین، رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران تهران دلیل اصلی آن را در کیفیت پایین آنها می‌داند.

MVM بی‌کیفیت‌ترین خودرو چینی

او که خودروهای MVM را بی‌کیفیت‌ترین خودروهای چینی می‌داند، به «شهروند» می‌گوید: تعداد مراجعه خودروهای چینی به تعمیرگاه‌ها و نیاز به تعویض قطعات در آنها دوبرابر دیگر خودروهای خارجی و البته خودروهای باکیفیت ایرانی است.

گفتنی است براساس اظهارات مدیرعامل مدیران‌خودرو در ایران به‌طور متوسط ٢ خودرو از ١٠٠ خودرو چینی به دلیل ایراد فنی در سه‌ماهه اول به تعمیرگاه مراجعه می‌کند؛ این در‌ حالی است که متوسط این عدد در دنیا ١,٥ است.

ابزار تعمیر خودروهای چینی را نداریم

به گفته رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران تهران در حالی‌که خودروهای ایرانی و اروپایی هم‌قیمت خودروهای چینی بعد از ٢ یا ٣‌سال به اصطلاح عامیانه به خرج کردن می‌افتند، در خودروهای چینی این اتفاق بعد از یک‌سال رخ می‌دهد.

او در ادامه سخنان خود عدم انتقال دانش فنی و تخصص تعمیرکاران را یکی از مشکلات اصلی تعمیر خودروهای چینی دانست و افزود: درحال حاضر هیچ تعاملی میان واردکنندگان و تعمیرکاران خودرو‌های   چینی وجود ندارد. درحالی‌که تکنولوژی و آپشن‌های این دست از خودروها مدام درحال تغییر است، تعمیر درست آنها به ابزار‌های جدید و آموزش‌های به‌روز نیاز دارد.

جولان قطعات تقلبی چینی

نیک‌آیین با بیان این‌که تعمیر خودروهای چینی معمولا براساس آزمون و خطا صورت می‌گیرد، ادامه داد: همین مسأله موجب شده که صاحبان خودروهای چینی بعد از اتمام مدت گارانتی درصدد تعویض خودرو خود برآیند.

این فعال صنفی در ادامه سخنان خود انگشت اتهامش را به سوی واردکنندگان قطعه نشانه می‌رود و نبود قطعات یدکی اصل را یکی از مشکلات اساسی تعمیر خودرو‌های چینی عنوان می‌کند. به گفته رئیس اتحادیه صنف تعمیرکاران تهران، عمده قطعات وارد شده به کشور اورجینال آن کارخانه نبوده و از استاندارد لازم برخوردار نیست. همین مسأله خود تعداد مراجعه به خودروهای چینی به تعمیرگاه را ٢٠ تا ٣٠‌درصد افزایش داده است.

افغان‌ها توزیع‌کننده قطعات چینی شدند

اظهاراتی که کاظمی، نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو به نوعی آن را تأیید می‌کند. این فعال صنفی دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: کسانی که امروز برای ما مشکل‌ساز شده‌اند عده‌ای هستند که به صورت متفرقه کار می‌کنند و اجناس ناشناس در این حوزه به فروش می‌رسانند. به‌عنوان مثال واردات لوازم چینی و هندی و توزیع آنها توسط افغانی‌ها در کشور از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد و مردم باید از خرید این‌گونه اقلام خودداری کنند.

وی با بیان این‌که واردات زیادی در زمینه لوازم یدکی داریم و این درحالی است که تولیدکنندگان داخلی توانایی زیادی دارند، گفت: با توجه به تورمی که هر ساله شاهدیم و با توجه به بالا رفتن هزینه حامل‌های انرژی، دستمزد کارگران و دیگر هزینه‌ها طبیعی است که تولید برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد، به همین منظور واردات ارزان در اولویت قرار می‌گیرد و طبیعی است که ارزان بودن، بی‌کیفیت بودن را نیز به همراه دارد.

او همچنین ورود کالاهای قاچاق را مشکل دیگر واحدهای تولیدی قطعه‌ساز اعلام و اظهار کرد: متاسفانه ممنوعیتی در واردات قطعات خودرو وجود ندارد و واردکنندگان می‌توانند به راحتی قطعات بی‌کیفیت را وارد بازار کنند، البته با وجود این‌که در چند ‌سال اخیر این موضوع مدیریت شده است، ولی همچنان واردات قطعات بی‌کیفیت یک معضل جدی برای واحدهای قطعه‌ساز کشور به شمار می‌آید.

کاظمی درحالی توانایی شرکت‌های داخلی در تولید قطعات کیفی را مورد توجه قرار داد که به گفته او هم‌اکنون حدود‌ یک‌هزار شرکت قطعه‌ساز ایرانی درحال تولید قطعه هستند که تنها ۱۰۰ شرکت دارای دانش فنی و ساختار سازمانی مناسب هستند. معمولا برای یک قطعه چندین قطعه‌ساز در ایران قطعه تولید می‌کنند که ممکن است قطعه یک شرکت با‌کیفیت و قطعه شرکت دیگر بی‌کیفیت باشد و این شانس مشتری است که قطعه کدام قطعه‌ساز روی خودرواش نصب شده باشد‌.

حاضر به تعمیر کامیون‌های چینی نیستم

در این میان صالحی، نایب‌رئیس اتحادیه تعمیرکاران تهران که معتقد است استفاده از خودروهای دهه ٦٠ آلمانی بهتر از خودروهای چینی روز است، به «شهروند» گفت: به هیچ عنوان حاضر به تعمیر کامیون‌های چینی نمی‌شوم. قطعه آلمانی بعد از تعمیر یا تعویض ممکن است دو‌سال برای صاحب خود کار کند اما وقتی با یک قطعه چینی سروکار داری هیچ تضمینی وجود ندارد که فردا دچار مشکل نشود. این درحالی است که ادعا می‌شود خودروهای دیزلی چینی مطابق با استانداردهای یورو ٤ تولید شده است اما مراجعات مکرر آنها به تعمیرگاه‌ها از واقعیت دیگری حکایت می‌کند.

او با بیان این‌که برخی از دارندگان خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین چینی نو در کمتر از یک‌سال ناچار به مراجعه به تعمیرگاه برای تعویض و تعمیر قطعات خودرو خود می‌شوند، ادامه داد: در برخی موارد حتی صاحبان خودروها حاضر می‌شوند به تعویض موتور خودرو خود با موتور یک خودرو دهه ٦٠ تن دهند.

به گفته صالحی، در بخش دیزلی، کامیون‌های البرز، هوو و دانگ فنگ بیشترین مراجعه به تعمیرگاه را دارند که میزان آلایندگی در آنها بسیار بالا است و سیستم سوخت‌رسانی و موتور‌های آنها از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است.

این فعال صنفی در بخش دیگری از سخنان خود کیفیت سوخت مصرفی در کشور را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: سوخت مصرفی در داخلی خودرو‌ها مطابق با استانداردهای تعریف شده نیست و فاصله بسیاری با آن دارد.

به گفته او، لغو تحریم‌های اقتصادی و امید به همکاری مشترک خودروسازی ایران با کشورهای اروپایی موجب شده تا بسیاری از خریداران از خرید خود دست کشیده و منتظر ورود خودروهای باکیفیت بالا باشند.

۵ ایراد شایع در خودروهای چینی

 

5 ایراد شایع در خودروهای چینی

در سال های اخیر پیرامون خودروهای چینی موجود در بازار حواشی زیادی مطرح بوده است اما در پی افزایش شدید نرخ ارز و کاهش کیفیت خودروهای تولید داخل در یکی دو سال اخیر،مشتریان نیز ناچارا به خودروهای چینی روی خوش نشان دادند و خواسته و ناخواسته از برخی کاستی ها و نقاط ضعف این خودروها چشم پوشی کردند.با این حال برخی مشکلات در این خودروها وجود دارد که کمتر خریداری از وجود آن ها خبر داشته و بعضا در بلند مدت نیز مشکل ساز می شود.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا به برخی از مهمترین این موارد بپردازیم.  به سراغ پیدا و پنهان کیفیت خودروهای چینی رفته ایم و بعد از گفت و گو با تعدادی از مراکز تعمیر خودروی مرکز شهر، به این نتیجه رسیدیم که واژه «بی کیفیت» برای خودروهای چینی پر بیراه نیست و شرکت های سازنده این خودروها یا واردکنندگان مدل های چینی به دلایل مختلفی که در ادامه شرح می دهیم، چندان مورد اعتماد جامعه نیستند.

 

خودروهایی که در این گزارش بیش از باقی مدل ها مد نظر ما هستند، پنج مدل ام وی ام ایکس ۳۳، چری ۳۱۵، برلیانس های مدل ۳۲۰ و ۳۳۰ و لیفان ۵۲۰ بوده و مراکز مکانیکی را از میان واحدهای مستقل و غیرهمکار با شرکت های خودروساز داخلی یا چینی انتخاب کرده ایم. در عین حال ممکن است برخی از موارد یاد شده در این گزارش برای برخی دارندگان خودروهای چینی در بازه ای دیرتر اتفاق بیفتد. تلاش ما وفاداری به اصل گفته های کارشناسانی بوده که در این پرونده با ما همراه شده اند.

بهترین چینی : برلیانس

شاید به خاطر مونتاژ بهتر سایپاست، شاید هم فعلا به اندازه کافی در بازار حضور نداشته تا نقص هایش برملا شود اما در بررسی های ما مشخص شد این خودروی چینی کمتر دچار مشکل است و به نسبت باقی هموطنانش با ایرادات کمتری به مشتریان تحویل می شود. البته معدودی از مکانیک های سمت میدان آزادی یا تعمیرکاران شرکت سایپا در همین منطقه از بروز نقص در جلوبندی خودرو پس از یک کارکرد سه تا پنج هزار کیلومتری خبر می دهند. سرمکانیک تعمیرگاه اتومبیل که حوالی دانشگاه تهران قرار دارد هم از شکایت برخی مالکان این خودرو می گوید که نسبت به ضعف موتور در سربالایی ها شکایت دارند.

 بزرگ‌ترین عیب خودروهای تولید چین در ایران

 ضعف ایمنی MVM 110 (چری QQ)

ایمنی مسئله کم اهمیتی نیست و با توجه به آمار بسیار بالای تلفات رانندگی در ایران صادر شدن مجوز تولید یا مونتاژ یک خودرو با شرایط ایمنی نامطلوب بسیار تاسف آور و مایوس کننده به نظر می رسد. تاکنون بارها در مورد ایمنی بسیار ضعیف چری QQ صحبت شده اما کوچکترین تغییری از نظر لغو مجوز تولید یا ایمن سازی آن از طرف شرکت عرضه کننده صورت نگرفته است.شاید تصور کنید که استفاده از این خودرو برای تردد شهری چندان هم خطرناک نیست اما باید گفت با توجه به حضور خودروهایی مانند نیسان وانت در مسیرهای شهری و وجود انواع بزرگ راه ها و اتوبان ها در کلان شهر های کشورمان،حتی استفاده شهری از خودروهای نا ایمن نیز منطقی به نظر نمی رسد و با مخاطرات بسیاری همراه است.

ضعف ایمنی MVM 110 (چری QQ)

ضعف ایمنی MVM 110 (چری QQ)

ضعف ایمنی MVM 110 (چری QQ)

کلکسیون ایرادات :  ضعف دیسک و صفحه کلاچ MVM 315 (چری فالوین)

چری فالوین از یک پیشرانه ۱٫۵ لیتری با قدرت اسمی ۱۱۵ اسب بخار بهره می برد اما این خودرو به خصوص در نمونه اولیه با مشکل شایع و فراگیر داغ کردن صفحه کلاچ مواجه بود که گریبان بسیاری از مالکین را در طی مسیرهای سربالایی و پر ترافیک می گرفت، به شکل دقیق مشخص نیست که در نمونه فیس لیفت شده این خودرو که هم اکنون عرضه می شود، مشکل ضعف کیفیتی صفحه کلاچ حل و فصل شده است یا خیر.
ضعف دیسک و صفحه کلاچ MVM 315 (چری فالوین)

همه ما می دانیم که بسیاری از خودروهای تولید داخل به ویژه آنها که در محدوده قیمتی زیر ۵۰ میلیون قرار دارند، حتی گاهی در کمتر از ۲۰۰۰ کیلومتر دچار نقص شده و باید به تعمیرگاه بروند. با این حال حدیث کیفیت پایین خودروهای چینی چیز دیگری است که با نزدیک شدن به جزییات آن می توان از عمق فاجعه باخبر شد. در مورد چری ۳۱۵ که هم اکنون با قیمت ۴۵ میلیون در نمونه صفر قابل خریداری است، عمده مشکلات فنی به نقص های متعدد سیستم تعلیق و خارج شدن موتور از فرم اولیه پس از حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربوط می شود.

 

در عین حال برخی قطعات برقی خودرو گاه در کمتر از سه ماه نیاز به تعمیر پیدا می کنند. در مجموع خرید این خودرو در قیاس با مدل های ارزان تر فرانسوی بازار چندان توصیه نمی شود. موارد گفته شده حاصل گفتگوی ما با مدیر تعمیرگاه اطمینان در خیابان ایرانمهر (حوالی شرق تهران) است و تنها نکته ای که باید به آن اضافه کرد، ضعف عمده خودروهای چینی در بخش گیربکس و صفحه کلاچ است که با توجه به وارداتی بودن این قطعه و هزینه تعمیرات، در هر بار تعویض چیزی نزدیک به ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان خرج روی دست مشتری می گذارد. بسیاری از مکانیک های سطح شهر تایید می کنند که این پروسه برای مدل ۳۱۵ در بازه زیر ۳۰ هزار کیلومتر اتفاق می افتد.

زاویه چرخ لیفان X60

لیفان X60 در میان خودروهای چینی موفق در بازار جایگاه مستحکمی دارد، اما پس از بروز برخی مشکلات فنی در لیفان ۵۲۰ که به تدریج توسط شرکت مونتاژ کننده حل شد و رفع مشکل لیفان ۶۲۰ با مسئله خنک کاری نامناسب که از ابعاد کوچک رادیاتور ناشی می شد،برگ جدیدی در تاریخچه کوتاه خودروهای لیفان در کشورمان رقم خودرو رقم خورد. لیفان X60 به عنوان سومین مدل این خودروساز با مسائل تازه ای به بازار قدم گذاشت.ضعف مجموعه کلاچ و دیسک صفحه در این مدل نیز محسوس است که به خصوص در گذر از مسیر هایی با شیب مثبت زیاد،می تواند برای مالکین مشکل ساز شود اما ایراد شایع تر لیفان X60 کمبر منفی بسیار چشمگیر بر روی چرخ های عقب است که حتی به چشم افراد غیر فنی نیز به وضوح دیده می شود.

ظاهرا این مورد همچون ایراد مربوط به دیسک و صفحه در فراخوان هایی توسط شرکت عرضه کننده رفع می شود اما بازهم نمونه هایی از این خودرو وجود دارند که در اثر این کمبر منفی دچار خوردگی شدید لبه های داخلی تایرهای عقب می شوند.این مسئله در صورت استفاده از تایر عریض و پهن تشدید شده و ممکن است به تماس چرخ با لوله انتقال بنزین منجر شود و شرایط خطرناکی را رقم بزند.از این رو لازم است که مالکین این خودرو نسبت به زاویه چرخ های عقب حساس بوده و با مراجعه به تعمیرگاه و نمایندگی نسبت به تنظیم آن ها اقدام نمایند.
زاویه چرخ لیفان X60

زاویه چرخ لیفان X60

انحراف به راست جیلی EC7

این مدل از جیلی یکی از ایمن ترین خودروهای نسبتا ارزان قیمت راه یافته به کشورمان در چند سال اخیر محسوب می شود که موفق به کسب چهار ستاره ایمنی از مرکز تست تصادف اروپایی شده است اما برخی نمونه های این خودرو با مشکل عجیبی روبرو هستند که باید آن را به معنای ساده کلمه انحراف به راست در سرعت های بالا توصیف کرد که ظاهرا منجر به حوادثی هم شده است،عجیب است که علیرغم گذشت نزدیک به دوسال از عرضه این خودرو، راهکار جامعی برای رفع این مشکل ارائه نشده است و برخی مالکین که با این مشکل مواجه اند در راستای حل مسئله ناچار به مراجعه به مکانیک های متفرقه شده اند.
5phnlv70wa6d7zc0na7k.jpg

ایراد ترمز JAC J5 اتوماتیک

J5 یکی از زیباترین خودروهای ۶۰ میلیون تومانی در بازار کشورمان است.این مدل به لطف طراحی ظاهری خوب و بهره مندی از پیشرانه مهندسی شده توسط میتسوبیشی، فروش بالایی را هم در یکی دوسال اخیر تجربه کرده است اما ایراد عجیبی در سیستم ترمز این خودرو وجود دارد که تا چند ثانیه پس از روشن کردن خودرو در صبحگاه عملکرد مطلوبی را از خود نشان نمی دهد و ظاهرا این مشکل منجر به بروز چند حادثه جزئی نیز شده است،البته شرکت عرضه کننده با انجام فراخوان برای رفع این مشکل دست به کار شده است اما بسیاری مالکین J5 که تاکنون برای انجام فراخوان مراجعه نکرده اند و هنوز با این مسئله دست به گریبان هستند.
ایراد ترمز JAC J5 اتوماتیک

ام وی ام X33

چیزی که همه مکانیک ها به آن اذعان دارند کیفیت بسیار پایین سواری چری ایکس ۳۳ است که حتی در نمونه های صفر هم بسیار پر سروصدا بوده و به هیچ وجه شباهتی به یک خودروی کره ای یا فرانسوی ندارد. یکی از تعمیرکاران با اشاره به مشکلات برقی و فنربندی مدل ایکس ۳۳، بدترین مشکل این خودرو را تعمیرناپذیر بودن عمده قطعات این خودرو به ویژه قطعات موتوری می داند و می گوید: «به دلیل جنس و کیفیت پایین آلیاژ به کار رفته در موتور ایکس ۳۳، تعمیرات معمول موتور این خودرو که نیازمند تراشکاری است، با دردسر بسیار همراه بوده و خرجی بیش از معمول را روی دست خریدار می گذارد.»

بزرگ‌ترین عیب خودروهای تولید چین در ایران

فروش مدل ایکس ۳۳ به همین واسطه در بازار بسیار سخت است و علاوه بر افت سریع دو تا سه میلیونی، از بدنام ترین محصولات بازار خودروهای دسته دوم است. این خودرو گرچه مشکل کمبود قطعه ندارد اما کیفیت پایین رنگ بدنه، خرابی زودهنگام پوشش صندلی و موتور پر خرج از جمله مواردی به شمار می روند که به شدت آزار دهنده هستند.

 

در عین حال به دلیل ساختار فنی غیر استاندارد این خودرو، کمتر مکانیکی حاضر به تعمیر این خودرو در قیمت های معمولی است. مسئول یکی از تعمیرگاه های حوالی چهار راه ولی عصر می گوید: «خودروی ایکس ۳۳ در موارد متعددی به دلیل قطع سیستم فرمان در مانورهای سریع و پیچ های تند حادثه ساز شده است. همچنین هزینه تعویض دیسک صفحه و کلاچ این خودرو حدود ۷۰۰ هزار تومان است.»

منابع : اول خودرو تابناک ایران جیب راستان نیوز

اخبار مرتبط