ایران در میان رکورداران خودروسازی/ادغام ۸۱ خودروساز امکان پذیر است؟
ایران در میان رکورداران خودروسازی/ادغام ۸۱ خودروساز امکان پذیر است؟
با رای دادن به این پست از مشاوره های ویژه ما بهره مند بشوید.
رسانه خودرو :: تعدد واحدهای خودروسازی با تیراژ پایین یکی از چالش ها بر سر راه توسعه در صنعت خودرو ایران است. اکنون براساس آخرین آمار اعلام شده ۸۱ واحد خودروسازی در ایران فعال است که طبیعتا بخش عمده ای از آنها نمی توانند به تنهایی به توسعه برسند، اکنون پرسش اینجاست که ادغام این واحدها می تواند راهگشا باشد؟

 براساس آخرین اعلام انجمن خودروسازان، تا دو سال پیش ۳۱ مجوز خودورسازی در کشور وجود داشت اما روز گذشته  رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که در حال حاضر، ایران ۸۱ خودروساز دارد، حال با توجه به آنکه در سطح جهانی شرکت‌های بزرگ خودروسازی با یکدیگر ادغام شده‌اند و هزینه‌ های تمام شده خود در زمینه تحقیق توسعه، طراحی، خدمات پس از فروش و تولید را کاهش داده‌اند تا در نهایت تیراژ تولید منطقی و اقتصادی تمام شود.

در ایران اکثر خودروسازی‌های کشور به مونتاژ محصولات دیگر شرکت‌های جهانی می‌پردازند و محصولی با نام و طراحی داخلی تولید نمی‌کنند.

از سوی دیگر با توجه به آنکه در ایران برخی از محصولات عمر تولید بسیار زیادی دارند، جای سؤال دارد که با ادغام خودروسازی‌های کوچک می‌توان به خروج سریع‌تر پلتفرم‌های قدیمی امیدوار بود و همچنین با این عمل شرایط بهتری برای شرکت‌های خودروسازی متصور بود.

در این رابطه فربد زاوه-کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار خودروکار، با بیان اینکه تمام روش‌هایی که در سطح جهانی شفابخش است، برای مشکلات و سیستم ایران جوابگو نیست، اظهار می‌کند: در سطح جهانی دلیل اصلی ادغام خودروسازان بزرگ، هزینه بالای طراحی و توسعه یک محصول است.

او می‌افزاید: در سطح جهانی به جزء شرکت‌های چینی حدود ۶۰ برند خودرویی تنها با حدود ۲۰ مالک اداره می‌شوند که این شرکت‌ها با یکدیگر همکاری‌های مشترک نیز انجام می‌دهند تا با توجه به مدیریت مستقل، هزینه طراحی و توسعه خود را کاهش دهند.

زاوه یادآور می‌شود: در ایران شرایط شرکت‌های خودروسازی متفاوت است و شرکت‌های خودروسازی تنها به مونتاژ خودرو می‌پردازند که در این فضا ادغام هیچ کمکی به خودروسازی نمی‌کند و اتفاق جدیدی برای اقتصادی شدن تولید خودرو در شرکت‌ها رخ نمی‌دهد.

او بیان می‌کند: به دلیل اعمال سیاست‌های تعرفه‌ای با شیوه فعلی، شرکت‌های خودروسازی به مونتاژ خودرو علاقه‌مند هستند و در نهایت منجر به آن می‌شود که داخلی سازی یا تولید بر پایه صادرات در خودروسازی‌ها رخ ندهد.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به اینکه استقلال شرکت‌های خودروسازی نتیجه مثبتی نخواهد داشت، می‌گوید: در دولت‌های گذشته یک‌بار ادغام خودروسازی‌ها انجام شد که نتیجه قابل‌توجهی برای خودروسازی‌ها به همراه نداشت و پیش‌بینی می‌شود در صورت ادغام خودروسازی‌های کوچک، این خودروسازی‌ها تنها به سایت‌های تولید خودروسازهای بزرگ‌تر تبدیل ‌شوند.

زاوه می‌افزاید: مهم‌ترین اتفاق در صنعت خودروسازی کشور باید آزادسازی مدریت بازار باشد، مدیریت بازار در ایران توسط نهادهای مختلفی صورت می‌گیرد و به‌واسطه ماهیت مدیریت دولتی، فشارهای بسیاری بر خودروسازان وارد می‌شود.

او خاطرنشان می‌کند: با توجه به اعمال نظراتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بر خودروسازی‌ها صورت می‌گیرد، علاقه‌ای به بازار آزاد و رقابت وجود ندارد و برای آنکه صنعت خودرو کشور رشد کند، باید رقابت‌پذیری در بازار ایران افزایش یابد.

این کارشناس صنعت خودرو یادآور می‌شود: قراردادهای تولید خودرو عاملی خواهد شد تا میزان رقابت‌پذیری و تنوع‌بخشی به بازار خودرو ایران افزایش یابد.

زاوه با اشاره به اینکه باید تعرفه گذاری و رقابت‌پذیری در کشور به‌گونه‌ای باشد تا فضای انحصاری برای هیچ شرکت خودروسازی فراهم نشود، می‌گوید: ایجاد فضای رقابتی، چرخش بسیار بزرگی برای صنعت خودروسازی کشور خواهد بود که در کنار نیروی انسانی و انرژی ارزان‌قیمت در ایران می‌تواند فرآیند و جریان خودروسازی تغییر کند.

او در انتها تأکید کرد: اگر شرایط و فضای صنعت خودرو کشور به سمت رقابت‌پذیری سوق پیدا نکند، ادغام هیچ تأثیری بر این صنعت ندارد.

اخبار مرتبط