ايران خودرو از پژو درخواست غرامت كرد
ايران خودرو از پژو درخواست غرامت كرد
راستی ، نظر شما چیه ؟

ايران خودرو از پژو درخواست غرامت كرد
درآمدزايي خودروسازي ايران از برجام

در شرايطي که به نظر مي رسد پژو تا چندي ديگر فعاليت دوباره اش در ايران را از سر خواهد گرفت، مديرعامل ايران خودرو مي گويد از اين شرکت فرانسوي غرامت خواهد گرفت.
به گفته هاشم يکه زارع، پژو بايد به ايران خودرو غرامت بپردازد و اين شرکت (ايران خودرو) پيگير اين موضوع است. همچنين آن طور که خبر مي رسد، وزير صنعت، معدن و تجارت نيز طي جلسه هفته گذشته خود با مقامات پژو در تهران، از آنها خواسته تا غرامت لازم را به ايران خودرو پرداخت کنند و حتي گويا اين موضوع يکي از پيش شرط هاي حضور دوباره اين شرکت در «جاده مخصوص» عنوان شده است. اين ماجرا در شرايطي رخ داده که ايران خودرو و پژو از حدود يک سال و نيم پيش، مذاکراتي را براي شراکت دوباره با يکديگر آغاز کرده اند و ظاهرا نتايج مثبتي نيز داشته و قرارداد ميان آنها در آستانه امضا است.

چرا ايران خودرو غرامت مي خواهد؟
داستان دريافت غرامت از پژو اما به آنجا برمي گردد که اين شرکت فرانسوي اوايل سال ۲۰۱۲ ميلادي و با وجود قراردادش با ايران خودرو، فعاليت خود را يک طرفه قطع و با تنها گذاشتن بزرگ ترين خودروساز ايران، هم خود و هم اين شرکت را دچار مشکل کرد.
پژو در حالي از ايران رفت که تا سال ۲۰۱۴ با ايران خودرويي ها قرارداد داشت و از همين رو فعالان صنعت خودرو و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي معتقدند اين شرکت بايد بابت رفتار نادرست و بي وفايي اش، غرامت بپردازد.
بحراني که پس از رفتن پژو، در ايران خودرو آغاز شد، يکي از سخت ترين دوران ها را براي خودروساز بزرگ کشور رقم زد و سبب شد توليد آبي هاي جاده مخصوص به شدت افت کند. اگرچه رفتن پژو تمام علت بحراني شدن وضعيت ايران خودرو نبود، اما اين اتفاق بدون ترديد بيشترين تاثير را بر ناخوش شدن حال و احوال اين شرکت داشت، چه آنکه هم سبب کاهش تيراژ شد و هم به توقف توليد برخي خودروها از جمله پژو ۲۰۷ انجاميد. جداي از اينها، ايران خودرو يک شريک معتبر اروپايي را هم از دست داد، آن هم در شرايطي که آمادگي لازم را براي اين جدايي نداشت و ضربه اي ناگهاني و گيج کننده از دوست فرانسوي اش خورد. به عبارت بهتر،يکي از اصلي ترين دلايل ناراحتي ايراني ها از پژو، رفتن ناگهاني اش است، چه آنکه اين شرکت اگر مقدمات قطع ارتباطش را فراهم و از قبل، ايران خودرو را از تصميمش مطلع مي کرد، اين شرکت (ايران خودرو) آمادگي بيشتري را براي مقابله با بحران داشت و شايد تا اين حد متضرر نمي شد.
هرچه هست، مجموعه رفتارهاي پژو در ماجراي خروج ناگهاني اش از «جاده مخصوص» سبب شد به محض مطرح شدن بازگشت دوباره اش به ايران، اعتراض ها عليه اين شرکت بالابگيرد و خيلي ها از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي گرفته تا فعالان صنعت خودرو، خواستار اخذ غرامت از اين شرکت شوند. به اعتقاد کارشناسان، يکي از دلايلي که ايران خودرو را به صرافت انداخت تا از پژو غرامت بگيرد، همين اعتراض ها و فشارها بود، چه آنکه ايران خودرويي ها مي دانستند اگر بدون اخذ غرامت، با اين خودروساز فرانسوي شراکتي دوباره را آغاز کنند، به شدت از سوي مجلس و ساير منتقدان تحت فشار قرارخواهند گرفت.

قدرتي که برجام به ايران خودرو داد
بدون شک اما فقط فشار منتقدان پژو، دليل درخواست غرامت ايران خودرو از اين شرکت نبوده، چه آنکه به اعتقاد برخي کارشناسان، توافق جامع هسته اي نيز ديگر دليل اين ماجرا به شمار مي رود. به عبارت بهتر، توافق هسته اي سبب شده ايران خودرويي ها با قدرت بيشتري پاي ميز مذاکره با پژو نشسته و ضمن امتيازگيري از اين شرکت (بابت قرارداد همکاري جديد)، طلب غرامت و خسارت نيز بکنند. در واقع، ايران خودرو وقتي ديد فضا باز شده و خودروسازان بزرگ دنيا از جمله فولکس واگن و فيات به حضور در صنعت و بازار خودرو ايران رغبت دارند، فرصت را مناسب ديد تا از خود اقتدار بيشتري در مقابل پژو نشان دهد و به اصطلاح طلبش را با دوست قديمي و بي وفايش صاف کند.به اعتقاد برخي کارشناسان، ايران خودرو با مطرح کردن نام شرکت هايي مانند فولکس و فيات، به پژو گوشزد کرد که اگر با شرايط اين شرکت (ايران خودرو) کنار نيايد، فولکس و فيات و… جايگزينش خواهند شد و از اين راه توانست پرونده اخذ غرامت از خودروساز فرانسوي را به جريان بيندازد. آن طور که فربد زاوه يکي از کارشناسان خودرو کشور مي گويد، برجام (برنامه جامع اقدام مشترک ميان ايران و کشورهاي ۱+۵)، اين قدرت را به ايران خودرو داد تا از شرکتي مثل پژو طلب غرامت کند.

ميزان غرامت از پژو
هرچند ايران خودرويي ها نمي گويند حساب و کتاب آنها بابت غرامت از پژو چگونه بوده و چقدر است، اما ظاهرا ضرري که اين خودروساز فرانسوي بابت کاهش توليد به بزرگ ترين خودروساز ايران زده، يکي از موارد محاسبه غرامت موردنظر است.
در واقع آبي هاي جاده مخصوص معتقدند بخشي از غرامتي که پژو بايد بپردازد، به افت و توقف توليد محصولات اين شرکت در ايران خودرو مربوط مي شود و غير از اين، مواردي ديگري نيز هست که پژويي ها بايد بابت آن خسارت بدهند. به گفته زاوه، پژو چون مي خواهد دوباره در بازار ايران نفوذ کند، حتما زير بار پرداخت غرامت به ايران خودرو خواهد رفت، منتها بعيد است تمام خسارت را در قالب پول بپردازد. به گفته اين کارشناس، ممکن است پژو به جاي پرداخت پول، بخشي از غرامت موردنظر را در قالب ارسال قطعات و خدمات فني-مهندسي، جبران کند. به هر حال اگر پژو به ايران خودرو غرامت بپردازد، دومين شرکتي است که به خودروسازي کشور خسارت مي دهد، چه آنکه پيش تر بنز آلمان نيز حدود ۴۲ ميليون يورو به ايران خودروديزل (واحد تجاري ساز ايران خودرو) به دليل قطع ارتباط يک طرفه با اين خودروساز، پرداخت کرده بود.

اخبار مرتبط