ارسال دستور‌العمل جدید واردات خودرو به دولت . تعرفه‌ جدید واردات خودرو معلوم نیست 
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت امروز در کنفراس خبری :

ارسال دستور‌العمل جدید واردات خودرو به دولت . تعرفه‌ جدید واردات خودرو معلوم نیست

رسانه خودرو ::: مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت امروز در کنفراسی خبری اظهار داشت:متأسفانه امکان بیان این موضوع در حال حاضر وجود ندارد. درباره تعرفه‌های پیشنهادی واردات خودرو و تغییرات آن هیئت دولت باید تصمیم‌گیری کند. ما دستورالعمل جدیدی برای واردات خودرو تدوین کردیم و برای تصویب به دولت ارسال شده است؛ اما تصمیم‌گیری درباره افزایش یا کاهش میزان تعرفه‌ی واردات خودرو بر عهده دولت است.

رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد تعرفه‌های جدید واردات خودرو در حال حاضر قابل بیان نیستند. وزیر صنعت نیز از ارسال دستور‌العمل جدید واردات خودرو به دولت جهت تصویب خبر داد. سال گذشته یک دستورالعمل فرستاده شد که به دلیل تغییر دولت و اصلاحات مجددا مورد بررسی قرار گرفت.

 مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت امروز در کنفراسی خبری پاسخگوی سؤالات خبرنگاران بود. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این جلسه‌ی پرسش و پاسخ مطرح شد، بحث بسته بودن سامانه ثبت سفارش خودرو و ارسال قوانین جدید واردات خودرو به هیئت دولت بود. خسروتاج در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه سازمان متبوع وی چه‌ نرخی برای افزایش تعرفه واردات خودرو پیشنهاد داده است، اظهار داشت:

متأسفانه امکان بیان این موضوع در حال حاضر وجود ندارد. درباره تعرفه‌های پیشنهادی واردات خودرو و تغییرات آن هیئت دولت باید تصمیم‌گیری کند. ما دستورالعمل جدیدی برای واردات خودرو تدوین کردیم و برای تصویب به دولت ارسال شده است؛ اما تصمیم‌گیری درباره افزایش یا کاهش میزان تعرفه‌ی واردات خودرو بر عهده دولت است.

خسروتاج درباره جدول جدید تعرفه های گمرکی برای ۴۰۰ قلم کالا، بیان کرد: ما سال را با جدول سال گذشته آغاز کردیم اما برای امسال تغییر تعرفه ۶۰۰ قلم کالا را پیشنهاد دادیم که حدود ۲۰۰ قلم کالا به دلیل آثار تورمی از آن حذف شد و این جدول جدید تا دو هفته آینده اعلام خواهد شد که عمده افزایش ها یک پله ای یعنی ۵ درصد است.

او با اشاره به مشوق های صادراتی، گفت:  ما مرتب به معاون اول و جناب آقای نوبخت اعلام کردیم که باید ردیف مشوق های صادراتی که ۲۲۰ میلیارد تومان است به ما اختصاص داده شود اما با وجود موافقت هنوز به ما تخصیص داده نشده است.

خسروتاج درباره کنترل نوسانات نرخ ارز برای صادرکنندگان، اظهار کرد: آنچه که برای فعالیت اقتصاد نیاز است، ثبات نرخ ارز بوده بنابراین اگر نرخ ارز از همان ۲۰ سال پیش متناسب با تورم سالیانه اصلاح میشد، صادرکننده در شرایط غیررقابتی قرار نمی گرفت. اما تصور اینکه با افزایش نرخ ارز ما رشد چشمگیری در صادرات داشته باشیم درست نیست.
او ادامه داد: رویکرد این دستورالعمل بیشتر برای سرمایه گذارانی است که میخواهند در ایران سرمایه گذاری کنند و بستگی به میزان مشارکت می توانند از تسهیلات استفاده کنند.

خسروتاج درباره هدفمندی واردات گفت: در ابتدای امسال ما ۱۷ بند را اعلام کردیم. طبیعتا ما از ابزار تعرفه ای استفاده خواهیم کرد. اما برخی معتقدند به دلیل بی ثباتی مرزهای همسایه نظام تعرفه ای نمی تواند کارایی لازم را داشته باشد.

او ادامه داد: ما آیین نامه آنتی دمپینگ را داریم که می توانیم به کار بگیریم و برنامه واردات را هدفمند کنیم.

منبع تسنیم عصر خودرو خودرو کار

 

اخبار مرتبط