آپشن های پژو ۲۰۰۸ :معرفی مشخصات فنی، تجهیزات و امکانات بداقبال در آرزوی فتح ایران
آپشن های پژو ۲۰۰۸ :معرفی مشخصات فنی، تجهیزات و امکانات بداقبال در آرزوی فتح ایران
4 (80%) 18 votes

 آپشن های پژو ۲۰۰۸

لیست تجهیزات و امکانات پژو ۲۰۰۸:

کروز کنترل

سیستم کنترل پایداری الکترونیکی به همراه سیستم کمکی حرکت در سربالایی (ESP with Hill Assist)

سیستم ضد قفل ترمز (ABS)

سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز (EBD)

سیستم کمکی ترمز در مواقع اضطراری (EBA)

کیسه هوای راننده و سرنشین جلو

کامپیوتر سفری

فرمان با روکش چرمی

چراغ های LED مخصوص روز

تنظیم ارتفاع صندلی راننده

سنسور نور و باران

آیینه عقب الکتروکرومیک

فرمان تقویت شده برقی

صفحه نمایش لمسی ۷ اینچی با خروجی USB و جک ۳٫۵ میلی متری به همراه بلوتوث

کلید های کنترل سیستم صوتی از روی فرمان

۶ بلندگو (۲ عدد جلو، ۲ عدد عقب به اضافه ۲ تویتر)

سیستم تهویه مطبوع خودکار دوگانه

 

آیینه های جانبی تاشوی برقی به همراه گرمکن

سیستم مسیر یابی ماهواره ای

 

کیسه های هوای جانبی جلو

کیسه های هوای پرده ای جلو و عقب

لاستیک زاپاس کوچک (Space saver spare wheel)

سنسور فشار باد لاستیک ها

سنسور پارک عقب

 

پژو ۲۰۰۸ بداقبال در آرزوی فتح ایران

رسانه خودرو : سرانجام توليد پژو ٢٠٠٨ در قالب اولين خودروي شرکت ايکاپ در ايران خودرو آغاز شد و خبرها حاکي از آن است که پيش فروش اين خودرو با سه ماه تأخير بزودي و با قيمتي بين ٩٥ تا ١٠٠ ميليون تومان شروع خواهد شد. ما نيز طبق روال هميشه تصميم گرفتيم تااين خودرو را پيش از ورود و عرضه اش به بازار ،در وين ،پايتخت موسيقي دنيا مورد آزمايش وبررسي فني قراردهيم .پس اگر شما هم منتظر ورود اين خودرو به بازار ويا در فکر تعويض خودروي فعلي خود با اين کراس اوور تازه وارد هستيد، با ما همراه باشيد تا از نقاط قوت وضعف وهمچنين انتظاراتي که بايد از آن داشته باشيد ، آگاه شويد.

پژو ٢٠٠٨ نخستين بار در سال ٢٠١٢ و در قالب يک طرح مفهومي براي ارائه کراس اوور کوچک و شهري توسط پژو معرفي شد و در سال ٢٠١٤ با تغييراتي نسبت به مدل مفهومي روي خط توليد رفت . در سال

٢٠١٦ و پس از رونمايي از پژو ٣٠٠٨ به عنوان اولين SUV پژو در نمايشگاه خودروي پاريس و استقبال بي نظيري که از آن شد، اين شرکت تيغ جراحي را بدست گرفت تا تمام محصولتش را تا حد امکان به طراحي ٣٠٠٨ نزديک کند و در همين راستا پژو ٢٠٠٨ فعلي به عنوان فيس ليفت نسل اول اين خودرو معرفي و فروش آن با مدل ٢٠١٧ از زمستان ٢٠١٦ آغاز شد.

در بازار ايران علوه بر رقبايي چون داچيا ساندرو استپ وي ، رنو کپچر، نيسان جوک ، خودروي چيني همچون MVM X22 نيز حضور دارد که هر کدام با طراحي و امکانات خود و البته قيمت رقابتي مي توانند عرصه را بر اين تازه وارد تنگ کنند.

 نماي خارجي

پس از سال ها انتظار، بالاخره شاهد اين هستيم که پژو دست از طراحي هاي ساده و خسته کننده اش برداشته و در کنار ديگر محصولتش تلاش کرده تا ٢٠٠٨ را نيز با طراحي مهيج و تهاجمي روانه بازار کند تا با کمک آن بتواند سهم از دست رفته خود را از رقبا پس بگيرد. مي توان گفت بيشترين تغييرات در قسمت جلوي خودرو صورت گرفته که شامل طراحي مجدد درپوش موتور، جلو پنجره و سپر جلوست .

جلو پنجره خودرو به اندازه اي بزرگ است که سبب مي شودچراغ هاي جلوکوچک ترازآنچه هستند به نظر برسند. طراحي چراغ هاي جلو در هماهنگي کامل با جلوپنجره و خطوطي که از روي آن شروع شده و به ستون هاي A  ختم مي شوند، قرار دارند.

از نقاط منفي طراحي نماي جلوي خودرو مي توان به عدم استفاده از چشمي شيشه شوي هاي مخفي و طراحي ساده مه شکن هاي جلو اشاره کرد که در پايين سپر به حال خود رها شده اند.

نماي جانبي خودرو کامل دست نخورده باقي مانده و مي توان گفت در مقام مقايسه از اين نما ٢٠٠٨ قطعا بازنده ميدان است ، چرا که در مقايسه بارقبايي چون نسل جديد رنوکپچرو نيسان جوک ، حرفي براي گفتن ندارد.

از ديگر نکات منفي طراحي جانبي خودرو اين است که کوچک ترين تفاوتي بين کلاس هاي مختلف اين خودرو در اين نما وجود ندارد.

اگر به اين موارد، فرم عجيب و نه قشنگ پنجره هاي جلو و فرم سقف در قسمت درهاي عقب که به ستون C خودرو ختم مي شوند را هم اضافه کنيم ، تنها به اين نتيجه مي رسيم که در نماي کناري ، پژو تلاش کرده خودرويي متفاوت ، آن هم به هر قيمتي ارائه کند.

 

فضاي داخلي

در نماي داخل ، پژو کوچک ترين زحمتي براي ايجاد تغيير و تمايز بين مدل هاي ٢٠٠٨ و ٢٠٨ به خود نداده و داخل خودرو به طور کامل از دستگيره هاي در تا داشبورد و کنسول وسط ، بدون کوچک ترين تغييري از٢٠٨ مدل ٢٠١٣ به عاريت گرفته شده ، اما موردي که بيش از اين منجر به حس عدم رضايت خريداران مي شود، کيفيت پايين مواد استفاده شده در کابين است .

استفاده از پلاستيک خشک و بيکيفيتي که حتي با چشم هم قابل تشخيص است ، در جاي جاي کابين از بالاي داشبورد تا قاب صفحه نمايش وسط ، کنسول و روپوش درها آن هم براي خودرويي در اين کلس قيمت کمي عجيب است . به يادداشته باشيم که قراراست با قيمتي بين ٩٠ تا ١٠٠ ميليون تومان در بازار ارائه شود و خريداران در اين محدوده قيمتي انتظارات بالاتري دارند، چرا که رقباي چيني چنين کيفيتي و حتي شايد بهتر از آن را با نصف اين قيمت ارائه مي دهند. يکي ازمهم ترين ايراداتي که مي توان به طراحي کنسول اين خودرو وارد دانست ، قرار دادن خروجي ١٢ ولت و ورودي هاي AUX و USB درست در بالي جا ليواني تعبيه شده زير کنترل هاي سيستم تهويه است ، چرا که راننده و سرنشين جلو را مجبور ميکند تا بين استفاده از جاي ليوان و يا اتصال تلفن هوشمند، يکي را انتخاب کنند.

اين در حالي بوده که در فضاي کنسول بين دو صندلي جلو، فضاي کافي براي قرار دادن اين ورودي ها و خروجي مهيا بود.

از نکات مثبت داخل مي توان به فرماني زيبا همراه با کنترل هاي سيستم صوتي در کنار کيفيت خوب مونتاژ اشاره کرد. صفحه نمايش داخلي به اندازه کافي بزرگ بوده و همراه با کنترل هاي سيستم تهويه به راحتي در دسترس راننده قرار دارند. ٢٠٠٨ به لطف سقف بلند فضاي کافي براي افراد بلند قد حتي در رديف عقب فراهم ميکند، به طوري که ٤ نفر با قد تا ١٩٠ سانتي متر مي توانند به راحتي داخل خودرو بنشينند، موردي که بي شک برگ برنده در مقابل رقبايي چون نيسان جوک است .

اين وسيله در قسمت عقب داراي فضاي باري معادل ٤١٠ ليتر بوده که معادل يک چمدان بزرگ و دو چمدان کوچک است و براي مسافرت يک خانواده ٤ نفره کافي به نظر مي رسد. اين فضا با خواباندن صندلي هاي رديف عقب با احتساب کل فضاي موجود تا سقف تا ١٤٠٠ ليتر قابل افزايش است .

 

مشخصات فنی

پيشرانه وجعبه دنده

٢٠٠٨ در بازار اروپا با سه پيشرانه بنزين سوز سه سيلندر با حجم دقيق ١١٩٩ سي سي با توان هاي خروجي ٨٢، ١١٠ و ١٣٠ اسب بخار و دو پيشرانه ديزل ٤ سيلندر با توان هاي ١٠٠ و ١٢٠ اسب بخار با ٤ جعبه دنده ٥ سرعته دستي و اتوماتيک و ٦ سرعته دستي و اتوماتيک به بازار ارائه مي شود. گرچه خبرها از ارائه ٢٠٠٨ در ايران با نمونه بنزين سوز١/٦ ليتري توربوشارژ با توان خروجي ١٦٥ اسب بخارحکايت دارند.

تست و آزمون جاده

از دو دستگاه خودرويي که براي اين تست در اختيارمان قرار گرفتند، يکي مدل GT-Line با پيشرانه بنزيني وگيربکس ٦سرعته اتوماتيک و ديگري مدل Style با نمونه ديزل و گيربکس ٥ سرعته دستي است .

خودروي مورد آزمايش ، از يک پيشرانه ٣ سيلندر بنزين سوز به حجم ١/٢ ليتر و توان توليدي ١١٠ اسب بخار و گشتاور ٢٠٥ نيوتن متر نيرو ميگيرد و با دارا بودن جعبه دنده ٦ سرعته اتوماتيک با امکان تعويض به صورت دستي ، روکش چرم صندلي با دوخت قرمز رنگ همراه با گرمکن ، امکان انتخاب حالت رانندگي )Grip Control(، سنسور نور و باران ، کروز کنترل همراه با محدودکننده ، سيستم صوتي همراه با ٦ بلندگو و قابليت

APPLE CAR PLAY، دوربين ديد عقب و سنسورهاي کمکي پارک و البته برچسب قيمتي ٢٣ هزار و ٥٩٠ يورو، جزء کامل ترين مدل ها محسوب مي شود و تنها فاقد سيستم خودپارک کن و سنسورهاي جلو است .

با نشستن پشت فرمان ، نه حس يک شاسي بلند بلکه حس ٢٠٨ البته بدون محدوديت هاي فضا به شما منتقل مي شود. موتور را روشن کرده و به راه مي افتيم . دو مورد در همان اولين دقايق رانندگي توجه ما را به خود جلب کرد: مورد اول سيستم فنربندي سفت خودرو بود که حتي کوچک ترين دست اندازها و ناهمواري هارابه راحتي وگاهي باکوبش بيش از حد و صدا به داخل کابين منتقل ميکرد.

اين مسئله در صندلي هاي عقب به مراتب بيشتر از جلو محسوس و آزار دهنده بود. مورددوم ،صداي پيشرانه خودروبودکه بيش از حدانتظار از يک نمونه بنزيني ٣ سيلندرظاهر شد. زماني که هنگام تحويل خودرو با مسئول نمايندگي درباره صداي بيش از حد موتور صحبت کرديم ،تنها به گفتن اين جمله کفايت کرد که اين موتورهاي ٣ سيلندر همه همين طورهستند .انگارکه خودآنهاهم ازگلايه هاي مشتريان به ستوه آمده اند.گويي عليرغم تلاش پژو براي خوب نشان دادن اين موتورهاي ٣ سيلندر، جاي سيلندر چهارم در آنها به وضوح احساس مي شود، البته وجود گيربکس ٦ سرعته اتوماتيک هم در اين صداي موتور بي تأثيرنبود،چراکه گيربکس اين خودروحتي در خيابان هاي کفي و بدون شيب هم دنده را در حالت معمول قبل از دور موتور٢٥٠٠ و در حالت اسپرت قبل از ٣٥٠٠ تعويض نميکند که اين بالا رفتن بي جهت دور موتور، مي تواند ازسوي ديگربه افزايش مصرف سوخت خودرو نيز منجر شود، چنان که کامپيوتر سفري خودرو ميزان سوخت مصرفي متوسط را ٧/٩ ليتر براي هر١٠٠ کيلومتر نشان مي داد، در حالي که اين رقم از سوي سازنده ٤/٨ ليتر به ازاي هر١٠٠ کيلومتر عنوان شده است .

نکته ديگري که در مورد گيربکس اين خودرو ملموس بود، کندي خودرو هنگام شروع حرکت در حالت نرمال بود، چراکه جعبه دنده اين خودرو براي کاهش مصرف سوخت تنها دنده يک به دو را پيش از رسيدن به سرعت ١٠ کيلومتر بر ساعت تعويض ميکند و همين مسئله منجربه افت قدرت موتور و کند شدن شتابگيري خودرو مي شود. اگر در اين بين سيستم تهويه مطبوع خودرو نيز روشن باشد، اين کندي بيش از پيش حس شده ، تا جايي که احساس واماندگي خودرو به راننده منتقل مي شود، گويي جعبه دنده نمي تواند بين انتخاب دنده ها با خودش به توافق برسد، البته گشتاور پايين موتور هم ناتواني جعبه دنده در تصميم گيري را تشديد ميکند.

به طور کل مي توان گفت بين جعبه دنده تيپ ٦ پژو ٢٠٦ و ٢٠٠٨ تفاوت چنداني حس نکرديم ، با اين تفاوت که ٢ دنده به آن افزوده شده اند. به لطف طراحي خوب ، صندلي ، راننده و سرنشينان را حتي سر پيچ ها به خوبي در بر گيرند، اما عدم وجود دستگيرهاي سقفي عقب آن هم زماني که تصميم ميگيريد کمي قابليت هاي اسپرت خودرو را محک بزنيد، براي سرنشينان عقب دردسرسازاست .

براي متمايز کردن داخل مدل GT-Line از مدل هاي ديگر، پژو تنها به چراغ هاي نئون قرمز رنگ دور صفحه کيلومتر خودرو در کنار دوخت قرمز رنگ اهرم ترمز دستي و روکش صندلي ها و تودري ها اکتفا کرده و عليرغم اختلف قيمتي در حدود١٠ هزار يورو با مدل پايه تلشي براي بال بردن کيفيت مواد به کار رفته در داخل خودرو انجام نداده است .

براي جمع بندي بايد گفت حسي که از راندن مدل GT-Line پژو ٢٠٠٨ به شما منتقل مي شود، اصل با بهايي که براي آن پرداخته ايد همخواني ندارد و هيچ يک از عزيزاني که در اين تست همراه ما بودند، پرداخت اين مبلغ براي کيفيت و عملکرد دريافتي را منطقي ندانسته و بيان کردند که پس از اين تست ، اين مدل را هرگز در ليست خريدشان قرار نخواهدگرفت ،چراکه باچنين بهايي ،مي توان مدل هاي پايه ٣٠٠٨ را با کيفيت ساخت به مراتب بالتر و سواري بهتر خريداري کرد.

STYLE

دومين خودروي مورد آزمايش از يک موتور ديزل ٤ سيلندر با حجم موتور ١/٦ ليتر و حداکثر توان ١٠٠ اسب بخار و گشتاور ٢٥٤ نيوتن متر نيرو مي گيرد که اين نيرو از طريق يک جعبه دنده ٥ سرعته دستي به چرخ هاي جلو منتقل مي شود. در اين خودرو به دليل عدم نياز به قابليت هاي اسپرت ، نه از صداي موتور بلند خبري بود و نه از تکان هاي شديد و کوبش هاي مدل GT-Line.  سيستم تعليق اين مدل دست اندازها و تکان ها را به بهترين شکل ممکن جذب و حداقل تکان و لرزش را به راننده و سرنشينان منتقل ميکند. البته لازم به ذکر است که حتي در اين نمونه هم به جهت تفاوت درطراحي وساخت صندلي هاي رديف اول و دوم بين کيفيت سواري خودرو در صندلي هاي عقب و جلو تفاوت قابل ذکري وجود دارد.

بهتر است روي اين خودرو به عنواني همسفري براي مسيرهاي آفرود خصوصا در مدل هاي فاقد Grip Control حساب چنداني باز نکنيد، چرا که نااميدتان خواهد کرد. در طول آزمايش به اشتباه وارد مسيري گل آلود شديم ، اما در حالي که تنها چرخ هاي جلو خودرو وارد مسير شده بودند خودرو دچار واماندگي شد و به دليل انتقال نيرو تنها به چرخ هاي جلو، با تلش موفق به خارج کردن خودروشديم .

ارزيابي نهايي پژو ۲۰۰۸

پژو ٢٠٠٨ بايد با قيمتي رقابتي وارد بازار شود تا از شانس فروش در مقابل رقباي خود برخوردار باشد. بايد اظهار داريم اگر به ٢٠٠٨به چشم يک خودروي شاسي بلند چون کيااسپورتيج وهيونداي توسان مي نگريد، اين خودرو پاسخگوي شما و انتظاراتتان نخواهد بود، اما اگر از آن انتظار پژو ٢٠٨ با فضاي داخل کابين بيشتر و البته سواري راحت تر از آنچه تاکنون با   ٢٠٦و يا ٢٠٧ تجربه کرده ايد داريد، به خوبي پاسخگوي نيازهاي شماست .

در انتها از آقايان بهراد مکوندي و مهندس اميد چيني فروشان که در اين تست ما را

همراهي کردند تشکرمي کنيم .

اخبار مرتبط