آزادی واردات خودروهای بالای ۲.۵ لیتر . افزایش تعرفه ۳۰ تا ۱۰۰ درصد
آزادی واردات خودروهای بالای ۲.۵ لیتر . افزایش تعرفه ۳۰ تا ۱۰۰ درصد
5 (100%) 2 votes

آزادی واردات خودروهای بالای ۲.۵ لیتر . افزایش تعرفه ۳۰ تا ۱۰۰ درصد

رسانه خودرو :: پیش‌نویس جدید دستورالعمل واردات خودرو در حالی تا چند روز آینده به امضای معاون اول رئیس جمهور خواهد رسید که تغییرات مهمی در روند واردات خودرو خواهد داشت.

چند ماهی است که سامانه ثبت سفارش خودرو بسته است. از همان لحظات اول گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره علت این تصمیم وزارت صنعت و معدن در بین فعالان بازار خودرو مطرح شد. مدتی بعد مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که سامانه در جهت تغییر مقررات واردات خودرو بسته شده است و تا زمانی که دستورالعمل جدید واردات به تصویب هیئت دولت نرسد، سامانه بسته خواهد ماند.

حالا خبر رسیده است که پیش‌نویس جدید دستورالعمل واردات خودرو مراحل نهایی خود را سپری کرده است و هفته آینده به امضای جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور خواهد رسید. اما بخشنامه‌ی جدید شامل چه جزئیاتی است؟

مهم‌ترین نکات و تغییراتی که در پیش‌نویس جدید دستورالعمل واردات خودرو لحاظ شده است؛ عبارتند از:

 • از این پس تنها نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی امکان ثبت سفارش خودرو و واردات دارند و امکان واردات توسط غیر نمایندگی‌ها به‌طور کامل حذف خواهد شد.
 • تمامی خودروهای بالاتر از ۳۰ هزار دلار مشمول افزایش حقوق ورودی خواهند بود.
 • ممنوعیت واردات خودروهای لوکس و با حجم موتور بالای ۲.۵ لیتر به ایران لغو خواهد شد.

بدین ترتیب شاهد تغییرات وسیعی در قوانین واردات خودرو خواهیم بود. یکی از مهم‌ترین تغییرات، اجازه واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌سی است. بدین ترتیب معیار خودروهای لوکس تغییر خواهد کرد و از این پس حجم موتور دلیلی بر لوکس بودن یک خودرو نخواهد بود.

واردات خودرو خودروی وارداتی

از طرف دیگر حقوق ورودی خودروهای وارداتی تا به امروز متناسب با حجم موتور بوده است. بدین ترتیب که برای خودروهای با حجم کمتر از ۱.۵ لیتر ۳۰ درصد و برای خودروهای با حجم کمتر از ۲.۵ لیتر، ۵۰ درصد حقوق ورودی لحاظ شده بود. خودروهای بالای ۲.۵ لیتر نیز که تا به امروز مجوز واردات نداشتند. اما بر اساس دستورالعمل جدید، متناسب با ارزش سیف (CIF) یا  قیمت خرید خودرو در کشور مبدأ «فوب» (FOB) + هزینه بیمه + کرایه حمل خودرو، سود بازرگانی مازادی نیز باید از سوی واردکنندگان پرداخت شود.

مازاد پرداختی سود بازرگانی را در جدول زیر و متناسب با قیمت سیف خودرو می‌توانید مشاهده کنید.

ارزش سیف (CIF) خودرو سود بازرگانی متعلقه علاوه بر سود بازرگانی فعلی
خودروهای بین۳۰ تا ۴۰ هزار دلار ۳۰ واحد درصد
خودروهای بین۴۰ تا ۵۰ هزار دلار ۵۰ واحد درصد
خودروهای بین ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار ۷۵ واحد درصد
خودروهای بیشتر از ۶۰ هزار دلار ۱۰۰ واحد درصد

خودروهای هیبریدی و برقی از پرداخت سود بازرگانی مازاد اشاره‌شده در قسمت قبل بر سود بازرگانی فعلی مستثنا خواهند بود و مطابق با حقوق ورودی مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات محاسبه خواهند شد.

بر اساس بند اول «دستورالعمل مدیریت واردات خودروهای سواری»، ثبت سفارش خودرو تنها توسط نمایندگی‌های رسمی و حداکثر تا سقف ۳۰۰۰ دستگاه امکان‌پذیر است؛ به شرطی که ارزش این سفارشات از سقف ۱۰۰ میلیون دلار تجاوز نکند.

واردات خودرو

اما در بند دوم این دستورالعمل، امکان واردات خودروی کامل (CBU) مازاد بر میزان تعیین‌شده نیز دیده شده است. این شرایط تنها زمانی امکان‌پذیر است که خودرو یا قطعاتی از همان نشان تجاری در ایران به‌واسطه سرمایه‌گذاری مستقیم یا سرمایه‌گذاری مشترک تا سقف ۵۰ درصد ارزش تولید سالانه داخلی و پس از تأیید وزارت صنعت تولید شود.

اما بندهای ۴ و ۵ این پیش‌نویس به تعیین تکلیف خودروهایی می‌پردازد که پیش از ابلاغ این دستور‌العمل وارد ایران و گمرک شده‌اند و هم‌اکنون در وضعیت بلا‌تکلیف قرار دارند. این دست خودروها با رعایت سود بازرگانی مشخص‌شده در این دستورالعمل جدید، از اجرای سایر بندهای آن مستثنا خواهند بود. همچنین ترخیص خودروهای موجود در گمرک که دارای قبض انبار تا پیش از تاریخ ۱۹ شهریور ۹۶ هستند، به شرط انعقاد قرارداد با نمایندگی‌های رسمی و پرداخت سود بازرگانی مندرج در این دستورالعمل، تا یک ماه اجازه ترخیص خواهند یافت.

به گفته یک منبع آگاه در گمرک ایران، هم‌اکنون بیش از ۷۰۰۰ دستگاه خودرو بدون تأییدیه‌ی‌ ثبت سفارش، در گمرکات کشور بلاتکلیف هستند. بدین ترتیب و پس از ابلاغ و اجرایی شدن دستورالعمل جدید واردات خودرو، صاحبان تمامی این خودروها که علت اصلی عدم ترخیص آن‌ها نداشتن برگ ثبت سفارش خودرو است؛ قادر خواهند بود با اخذ برگه ثبت سفارش خودرو از وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین عقد قرارداد رسمی با نمایندگان رسمی، نسبت به ترخیص خودروی وارداتی خود اقدام کنند. بدین ترتیب، این اقدام عملا رانتی برای کسانی است که پیش از این بدون توجه به قوانین حاکم و ثبت سفارش خودرو، اقدام به واردات خودرو و نگهداری آن در گمرکات کرده‌اند.

 

دستور‌العمل جدید نحوه محاسبه هزینه واردات خودرو

گمرک ایران طی اطلاعیه‌ای، مقررات مربوط به واردات خودروهای وارداتی از مبادی خارج کشور را بروزرسانی کرد.

گمرک جمهوری اسلامی ایران مقررات جدید واردات خودرو به کشور را اعلام کرد. بر این اساس واردکنندگان خودرو باید پس از ورود خودرو به گمرک و پیش از ترخیص آن، تمامی هزینه‌های مربوط به واردات را پرداخت و پس از دریافت مجوز شماره‌گذاری، نسبت به ترخیص خودرو اقدام کنند. هزینه مربوط به ترخیص خودرو به‌طور کلی به چند دسته طبقه‌بندی می‌شود:

الف؛ ارزش گمرکی خودرو

ارزش خودروی وارداتی در زمان ورود به گمرک که اصطلاحا سیف (CIF) نامیده می‌شود؛ به‌صورت زیر محاسبه خواهد شد:

قیمت خرید خودرو در کشور مبدأ «فوب» (FOB) + هزینه بیمه + کرایه حمل

معمولا هزینه حمل و انتقال خودرو از مبدأ کشورهای حوزه خلیج‌فارس (امارت، عمان، قطر و …) به مقصد بندرعباس، به‌طور متوسط برای هر خودروی سواری بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ دلار است.

با هدف دسترسی آزاد به اطلاعات، ارزش گمرکی تمامی خودروهایی که مجوز ورود به کشور دارند؛ در سامانه آنلاین ارزش گمرگ الکترونیک قابل مشاهده و دسترسی است. ارقام مندرج در این سایت بر اساس قیمت صادراتی کارخانه سازنده و با مقایسه آن با قیمت‌های جهانی خودرو، به‌صورت سالیانه و پس از بررسی در کمیته تبصره ۶ قانون خودرو تعیین می‌شود.

ب؛ پرداختی‌های لازم جهت واردات

حقوق و عوارض گمرکی

 • خودروی‌های سواری با حجم موتور کمتر از ۱.۵ لیتر در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۲۹۰ جدول مقررات واردات و صادرات طبقه‌بندی می‌شوند. بر این اساس واردات این خودروها مشمول ۴۰ درصد حقوق و عوارض گمرکی است.
 • خودروی‌های سواری با حجم موتور بین ۱.۵ تا ۲ لیتر در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۳۱۹ طبقه‌بندی می‌شوند و لذا واردات این خودروها نیز مشمول ۴۰ درصد حقوق و عوارض گمرکی است.
 • خودروی‌های سواری با حجم موتور بین ۲ تا ۲.۵ لیتر در ردیف تعرفه‌ای ۸۷۰۳۲۳۲۹ جدول مقررات واردات و صادرات طبقه‌بندی می‌شوند و واردات این خودروها مشمول ۵۵ درصد حقوق و عوارض گمرکی خواهد بود.
 • خودروهای هیبریدی از این قوانین مستثنا  هستند و حقوق ورودی این دست خودروها تنها ۵ درصد ارزش گمرکی خودرو است.

مالیات و عوارض خاص

علاوه بر عوارض، برای هر خودروی وارداتی باید هزینه‌های جانبی دیگری مانند مالیات پرداخت شود. بر این اساس واردات خودرو مشمول موارد زیر نیز خواهد بود:

 • ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده ( از مبلغ حاصل جمع ارزش گمرکی + حقوق ورودی)
 •  ۴ درصد مالیات علی‌الحساب ( از مبلغ حاصل جمع ارزش گمرکی + حقوق ورودی)
 • عوارض هلال‌احمر (۱ درصد مبلغ حقوق ورودی)
 • عوارض خاص واردات خودرو (۵ درصد قیمت خرید خودرو در کشور مبدأ «فوب»)
 • هزینه استاندارد (۸ در هزار ارزش سیف)

هزینه پلاک‌گذاری

جهت پلاک‌گذاری خودروهای ترخیصی، بر اساس مصوبه جدید هیئت وزیران، به ازای هر خودروی وارداتی باید تعداد مشخصی خودروی از رده خارج‌شده و فرسوده اسقاط شود. لذا متناسب با میزان مصرف سوخت خودروی وارداتی، تعداد معینی خودروی فرسوده باید اسقاط و گواهی اسقاط خودرو تحویل مسئولان مربوطه شود تا مجوز شماره‌گذاری خودرو به واردکننده تحویل شود. بر این اساس:

 • برای خودروهای با مصرف کمتر از ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر چرخه ترکیبی، نیاز به اسقاط خودروی فرسوده نیست.
 • برای خودروهای با مصرف ۵ تا ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، ۲ دستگاه خودروی فرسوده
 • برای خودروهای با مصرف ۶ تا ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، ۴ دستگاه خودروی فرسوده
 • برای خودروهای با مصرف ۷ تا ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، ۶ دستگاه خودروی فرسوده
 • برای خودروهای با مصرف ۸ لیتر و بیشتر در ۱۰۰ کیلومتر، ۸ دستگاه خودروی فرسوده

موارد دیگری که پیش از دریافت مجوز پلاک‌گذاری باید پرداخت شود، عبارتند از:

 • عوارض راهنمایی و رانندگی ( ۱۰ درصد ارزش گمرکی خودروهای بنزین سوز)
 • هزینه نقل و انتقال دارایی (۳ درصد ارزش گمرکی خودرو)
 • عوارض شهرداری ( بسته به نوع خودرو از ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان)

در پایان نکات مهمی در زمینه واردات خودرو وجود دارد که واردکنندگان باید از آن‌ها آگاهی کافی داشته باشند.

 •  واردات خودروهای سواری با حجم موتور بیش از ۲.۵ لیتر همچنان ممنوع است.
 • بر اساس ماده ۷۸ قانون امور گمرکی، ورود خودروهای با حجم موتور بیش از ۲.۵ لیتر به کشور تنها برای مسافران غیر مقیم ایران و ایرانیان مقیم خارج از کشور جهت استفاده شخصی آن‌ها و به‌صورت گذر موقت امکان‌پذیر خواهد بود.
 • واردات تمامی خودروها در گام نخست نیاز به دریافت مجوز ثبت سفارش از وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد.
 • پیش از دریافت مجوز واردات، کسب مجوزهای چهارگانه از نمایندگی‌ اصناف، مجوز استاندارد، بهینه‌سازی سوخت و محیط زیست اجباری است که معمولا نمایندگی‌های خودروسازان خارجی این فرآیند را انجام می‌دهند.
 • تنها خودروهایی اجازه ورود به کشور خواهند داشت که از زمان ساخت آن‌ها بیش از یک سال نگذشته باشد.
 • تمامی خودروهای وارداتی باید استانداردهای لازم جهت ورود به داخل کشور مانند انطباق شماره شاسی خودرو، نوع و تیپ موتور و … را داشته باشند.
 • در پرداخت سود بازرگانی واردات خودرو، دو گروه مستثنا هستند. مجوزهای واردات خودرو برای جانبازان و معلولین که هر دو گروه، از پرداخت سود بازرگانی معادل ۳۰ میلیون تومان معاف خواهند بود.

اخبار مرتبط